Saturday, February 22, 2014

Ukraina - mis saab edasi ???


Tänased sündmused Ukrainas olid justkui Tom Clancy põnevusromaanist võetud. Hommikust saati jälgisin töö juures BBC interneti otseülekannet kohapealt. Järgnevalt mõningad olulisemad momendid BBC veebilehelt nopitud:

08:26: BBC korrespondent siseneb presidendi paleesse, mis tundub olevat maha jäetud.
08:36: Klitschko ütleb, et Yanukovych on Kiievist lahkunud.
09:02: BBC teatab, et sündmused on Reedesest lepingust ette jõudnud. Kohapeal kummaline tunne nagu oleks revolutsioon võitnud.
09:03: Märulipolitseist pole lõhnagi Kiievi kesklinnas.
09:17: Parlamndi spiiker Rybak astub tagasi.
09:24: President olevat kas Harkovisse põgenenud või läinud sinna kohaliku kuberneri Dobkini separatismi katset tõkestama.
09:47: Mässajad/revolutsionäärid kontrollivad kogu Kiievit.
10:10: Reutersi andmeil kutsub Ukraina siseministeerium kodanikke korda hoidma lisades, et toetab meeleavaldajaid.
10:21: Ukraina venekeelne veebileht teatab, et Yanukovych on valmis tagasi astuma ning on momendil Harkovis arutades Krimmis separatistliku valitsuse moodustamist. Kaalutakse küsida Putinilt venekeelse elanikkonnaga piirkondade julgeoleku garanteerimist.  -   Väga tõsine areng kui peaks tõeks osutuma.
10:24: Mõnede hukkunute matused Kiievis.
10:43: Oleksandr Turchynov (Isamaa partei) valitakse spiikeriks.
10:43: Parlament mõistab hukka separatismi ja nõuab seda propageerivate isikute vastutusele võtmist julgeoleku organite poolt
10:59: Vene Duuma esindaja Pushkov teatab, et separatismi ei arutata Harkovis.
11:02: Ukraina TV näitab kaadreid kuidas üle terve Ukraina Lenini kujusid maha tõmmatakse
11:08: Inimesi lastakse presidendi privaatvillat vaatama kuid mitte hoonetesse sisse
11:31: Isamaa partei liige MP Arsen Avakov valitakse siseministriks.
11:48: Umbusaldusavaldus parlamendis peaprokuröri vastu.
11:53: Harkovis opositsiooni meeleavaldus, politsei kaitseb neid presidendi pooldajate eest.
12:17: Krimmi ja venemeelse KaguUkraina esindajad teatavad, et võtavad kogu võimu enda kätte seni kui Kiievis kord majja lüüakse.
12:48: Ukraina parlament otsustab vabastada Yulia Tymoshenko.
12:56: Asepeaminister Kostyantyn Gryshchenko teatab, et Yanukovych jääb valimisteni presidendiks.
13:28: Euroopa Partei juht Mykola Katerynchuk teatab, et Yanukovych lubas tagasi astuda.
14:20: Yanukovych teatab varem lindistatud esinemisel, et ei astu tagasi ega lahku Ukrainast.
14:20: Ukraina julgeolekujõudude (Armee dessantüksused, Berkut, Alfa grupp ja sõjaväe luureamet) juhid teatavad et ei kavatse rahva vastu konflikti sekkuda.   -   Väga tähendusrikas
14:33: Ukraina kaitseminister põgenes Krimmi, aseminister hävitab dokumente.
14:35: President teatab otseülekandes, et ei astu tagasi ja võrdleb Kiievis toimuvat Hitleri võimuletulekuga.
14:51: Vene välisminister nõuab Saksalt, Poolalt ja Prantsusmaalt nende mõju kasutamist täitmaks eelmise päeva kokkuleppeid.   -   ilmne paanikamoment
Poola välisminister avaldab vaevu muiet varjates arvamust, et sündmused on lepingust ette jõudnud ja tegu pole mitte riigipöörde vai seadusliku võimuvahetusega.
15:02: 
Ukraina relvajõudude juht teatab, et armee ei sekku poliitikasse.
15:23: Ukraina parlament tagandas Presidendi ja pühitses seda hümni laulmisega
.
16:13: Inglise välisminister avaldab toetust Ukraina parlamendile
.
16:19: 
Yulia Tymoshenko vabaneb Harkovi vanglast, tervitatakse rahvahulga poolt.
16:59: 
Yanukovych üritas venemaale põgeneda aga piirivalve ei lubanud lennukil lahkuda.
17:29: 
Ukraina piirivalve andmeil põgenevad Ida Ukrainast rezhiimi juhtivad figuurid, Harkovi kubrner, linnapea, ...
17:29: Vene esindaja 
Vladimir Lukin saabub Ukrainasse aitamaks valitsust läbirääkimistel, paistab et liiga hilja, enam pole miskit läbi rääkida.   -   Kas tõepoolest magasid venelased oma võimaluse maha ???
17:58: Timoshenko saabub Kiievisse.
18:57: 
Timoshenko tänab protestijaid Hrustshevski tänaval.
19:09: USA avaldab toetust Ukraina parlamendile, selle seaduslikus tegevuses kriisi lahendamisel. toetab demokraatlikku ja ühtset Ukrainat koostöös EU ja Venemaaga.   -   naerukoht, Venemaa kiristab hambaid
19:29: 
Ukraina piirivalve peab siseministri Vene piiril kinni.
Timoshenko vabaduse väljakul kõnet pidamas.
20:54:
 
President püüab uuesti jalga lasta, piirivalve ei lase läbi, praegune asukoht teadmata.
21:57: Piirivalve teatab, et president üritas eralennukiga lahkumiseks luba saada pakkudes altkäemaksu aga ei läinud läbi
.
22:26: 
Tervishoiu ministeeriumi teatel on rahutustes surma saanud 88 inimest.

Ootame põnevusega homset. Momendil igatahes tundub, et kõik alahindasid sündmuste arengu kiirust, nii võimud, protestijad, Venemaa kui ka lääneriigid. Põhjuseks minu arust võimude paanikasse sattumine. Arvestades, et kogu ladvik üritab või on juba Ukrainast jalga lasknud ei usu nad positiivse lahenduse võimalusse. Paistab, et isegi Ida Ukrainas on võimumeeste toetus murenenud, Krimmis tõstavad tatarlased pead.

Määravaks on siiski jõustruktuuride suhtumine, kui armee ja politsei tõepoolest opositsiooni poolele hoiavad siis on asi otsustatud. Venemaal pole samuti erilist võimalust miskit teha. Ukraina pole Gruusia, sellest saab isegi Putin aru, ehkki on arvata, et tema villades pillutakse hulk vaase puruks:) Majanduslikult muidugi üritab Vene maksimaalselt survestada, aga kui Euroopa otsustab toetada siis pikas perspektiivis Ukraina pigem võidab nagu Eesti, sest on sunnitud oma majanduse Läänele orienteeruma.

Siin aga asubki kõige suurem küsimärk, kas Euroopa on praeguses finantsolukorras poliitiliselt suuteline raha kokku klappima. Kui üritatakse poolikute lahendustega kuidagi asja ära ajada pettub ka noorem põlvkond ja Ukraina läheb mõne aasta pärast lõplikult kaduma. Eks on kõigile selge, et ümberkorraldused võtavad aega ja esialgu läheb elu ainult nirumaks. Ka kõige parema stsenaariumi juures peab Ukraina ilmselt terve põlvkonna ootama, enne kui olukord Euroopa vaesematelegi riikidele järgi jõuab. Alternatiiviks oleks Vene vasalliks olemine, mis uhketele ukrainlastele ei tundu momendil istuvat.

Kokkuvõttes määravad lähemad päevad ära mitte ainult Ukraina vaid ka Euroopa tuleviku. Kas on otsustavust ja ühtsust, et Venemaale vastu astuda või mitte. Gruusia puhul igatahes polnud, sest Venemaa irvitas sõlmitud kokulepete üle ega kavatsegi neid täita, ja Euroopal pole miskit teha. Elame näeme mis homne toob. Kindel, et nii USA, Venemaa kui Euroopa välisministeeriumid ja salateenistused tarbivad meeletus koguses kohvi öistel nõupidamistel:)

Kes iganes võidab peab arvestama massiivse laenuga, mille tagasimaksmist pole suurt loota ja mis ei pruugi sealjuures soovitud tulemust anda.

4 comments:

 1. Tulgu mis tuleb, peaaasi, et nad EU s**a sisse ei astuks.

  ReplyDelete
 2. Paraku nagu ajalugu näitab on vähemtähtsatel Euroopa riikidel ainult 2 valikut ja vaevalt NL p**k EU s****t parem on :)

  ReplyDelete
 3. Aga Krimmi söjalis-tugipunkti ei taha venelased ära anda.
  Tervitusi!

  ReplyDelete
 4. Momendil on see kindlalt Vene käes kuid neil isu ka ülejäänud Ukraina järele.

  ReplyDelete