Thursday, March 22, 2018

You Are Fired !!!!!

Ehk pole kaugel aeg kui ameerika rahvas
ütleb Trumpile "YOU ARE FIRED"
Mida edasi seda selgem, et ameeriklaste president üritab riiki juhtida nagu oma teleshow'd, mille oodatuimaks momendiks kujunes Trumpi röögatus: "You're fired !!!". OK, tunnistan ausalt, et pole kunagi ühtegi osa eelnimetatud show'st vaadanud. Kusagilt olen siiski spektaaklist kuulnud ja aeg-ajalt kasutatakse inglisekeelset vallandamise väljendit seoses Trumpiga. Ilmselgelt valitseb Valges Majas täielik segadus kuna keegi ei tea, millal tema kord on asjad kokku pakkida, vahel ei anta isegi selleks aega ja visatakse niisama välja. Kindlaimaks ametikohalt lahti saamise eelduseks on oma tööga enam-vähem hakkama saamine ja julgus presidendiga eriarvamusel olla.

Viimaseks ohvriks täna õhtul julgeolekunõunik McMaster, eelmisel nädalal lasti lahti riigisekretär Tillerson, just enne seda lahkus peamine majandusnõunik väidetavalt omal soovil. Täielikku, muljetavaldavalt pikka ja pidevalt täienevat nimekirja võib lugeda BBC veebilehelt "The White House Revolving Door" artiklist. Kuuldavasti olla Valge Maja tellinud mõningaid remonttöid, mille hulgas olulisemaks pöördukse paigaldamine võimaldamaks kiiremat ja sujuvamat kaadrivahetust - NALI. Ei kujuta ette, kes enesest vähegi lugupidav ja võimekas ametnik oleks enam nõus vastu võtma tööd Valges Majas. Oleksin tõsiselt üllatunud kui tagatubades poleks juba mõnda aega valmistutud olukorraks, kus president muutub või kuulutatakse teovõimetuks. Võrreldes mõnede teiste suurriikidega on Ameerikas presidendi likvideerimine mõnevõrra komplitseeritum, samas riigi julgeoleku huvides võib juhtuda, et miskit muud üle ei jää.

Tänane Hiinaga kaubandusõja välja kuulutamine on USA eliidi jaoks palju tõsisem ja ohtlikum aktsioon kui Putiniga sõbrustamine või ülejäänud arvukad lollused. New Yorgi börs langes esimese matsuga vaid paar protsenti. Kui aga hiinlased peaks väljakutse vastu võtma ja tõsiselt vastama ei imestaks kui tegu oli ülemaailmse majanduskriisi esimese pauguga. Hiina paari päeva eest eluaaegseks kuulutatud juht on seatud sundseisu. "Suur juht" ei saa ju esimese sammuna ameerika dikdaadile järgi anda, ta lihtsalt peab vastama ja mitte lihtsalt formaalselt vaid jõuliselt: nii tema isiklik kui terve suure Hiina riigi au ei luba teistsugust käitumist. Natuke õudne aga olukord maailmas hakkab meenutama kombinatsiooni Tom Clancy ja John Le Carre põneviku sarja raamatust. On maailm hulluks läinud, kas tõepoolest suht rahulikud ja stabiilsed ajad rahvale ning juhtidele lihtsalt liiga igavaks muutunud???

2 comments:

  1. Miks sa mõtled, et riigijuhid juhivad riike läbi emotsioonide, emotsioon on ainult kattevari, hindade tõstmine pole ju sõda see on vajadus, iseasi mis nimega seda serveeritakse või tajud kuidagi seda sõda ja võitlust. :)

    ReplyDelete
  2. Ma ei arva, et Trump või ka Putin paljalt emotsioonide najal oma riike juhivad. Kindlasti tegutsevad nad mingi oma plaani järgi ja kindla tagamõttega, samas ei kattu see tsiviliseeritud maailma arusaamistega. Trumpi kontrollib siiski kongress, senat ja eelkõige mingil määral tema meeskond. Putini puhul asi segasem, kes tegelikult juht, kes kattevari, kelle või millise jõugu käes tegelik võim.
    Miks või kellele on hindade tõstmine vajadus, ainult ehk konkreetse produkti tootjaile, kõik ülejäänud taovad selle omataskust kinni kõigi nende toodete hinnatõusuga, mida terasest, alumiiniumist, ... jne ... toodetakse.

    ReplyDelete