Thursday, April 3, 2025

"Vastustollid"

Täna peale ameerika turgude sulgemist andis Trump teada, kui suured tollid ja millistele riikidele kehtestab. Midagi väga üllatavat polnud kui turgude reaktsiooni põhjal hinnata - paariprotsendine langus pole märkimisväärne praeguses volatiilses olukorras.

USA väitel on täna teatatud tollide puhul tegu "discounted reciprocal tariffs" ehk "vähendatud vastustolliga" - tollidega mis kehtestatud riikidele vastuseks nende tollidele USA kaupade suhtes. Ameeriklased on muidugi teiste riikide kaitsetollide suurust õige vabalt, mitte eriti korrektselt ja loomulikult endale kasulikust vatevinklist tõlgendanud lisades juurde ka käibemaksu ja igasugu muud piirangud. Seega vasakut tulpa ei maksa väga tõsiselt võtta. Numbrite võrdlemisel jääb mulje nagu USA oleks kole heatahtlik leppides vaid poolega võrreldes teiste riikidega. Keegi tegi kiireid arvutusi leides, et numbrid on suht heas korrelatsioonis USA kaubandusdefitsiidiga inimese kohta vastavate riikidega. Selle väite tõeväärtust ei julge hinnata aga praeguse Valge Maja meeskonna puhul väga ei imestaks kui numbrid suht suvaliselt laest võetud.

Tabelid on avaldatud mitmes ametlikus allikas, mis mulle silma torkab enam kui 180 äramärgitud riigi ja territooriumi juures: Canada, Mehhiko, vene ja valgevene puudumine??? Hajameelsusega ei saa olla tegemist kuna nimetatud on mitmed suvapiirkonnad, mille hulgas eredaimaks näiteks 10% tolliga maksustatud Antarktika lähedal asuvad ilma ühegi elanikuta vaid pingviinidega asustatud Heard ja McDonald saared. Jääb mulje, et mõni naljahammas tegi meelega pulli näitamaks kogu ürituse idiootlikkust. Kui Canadal ja Mehhikol on juba varasemast karmid tollid kaelas mitmele põhitööstusharule nagu metallid ja autotööstus siis venel ja valgevenel kehtivad endiselt vaid 2022 määratud veidi kõrgemad kui soodusrezhiimi tollid ja 2023 200% toll alumiiniumile. Valge Maja ei taha selle koha pealt kommenteerida (ei kommentarõi) või annab udust ning vastukäivat infi. Ilmselt pole tabeli näol tegu lõplike tollidega, võimalik et äramärkimata riikide osas ei suudetud lõplikku otsust veel langetada.

Heard ja McDonald saared

Tavakodanikule USA tollisüsteemi selgitamiseks toon äärmiselt lihtsustatud näite: 

USA firma ostab välisfirmalt 100 raha eest kauba, millele on kehtestatud 20% toll. USA tolliagentuur määrab tolli võttes arvesse kauba eest tasutava hinna FOB, selle 20% maksab ostja, ehk USA firma. Kauba transpordikulud tolli alla ei käi ehk siis nüüd 120 raha maksvale kaubale tuleb juurde 15 raha transakulusid. USA's hulgimüüja lattu jõudnuna on lisandunud veel 15 raha mitmesuguseid kulusid, seega hulgimüüja omahind 150 raha.

Väga umbkaudselt võib väita, et poodides lisatakse hinnale juurde umbes sama palju kui senine maksumus (valdkonniti kõigub elektroonika mõne kuni paarikümne protsendisest juurdehindlusest kuni mitmesaja protsendini luksuskaupade puhul). Tarbija maksaks seega 300 raha kauba eest. Ilma tollita oleks kauba hind 260 raha ja kui vahendaja ning pood ei taha tolli arvelt ekstra teenida võiks tarbija kauba hinnaks kujuneda 280 raha.

Seega 20% toll tõstab kauba hinda vaid 20/260=7.7%. Kui tootja oleks nõus 5% odavamalt müüma (Walmart kuuldavasti survestab tugevasti hiina varustajaid) ja vahendajad samuti kulusid veidi enda kanda võtaks võib lõppkokkuvõttes kauba hind tarbijale vaid paar-kolm protsenti tõusta. Mida ma tahtsin tõestada on see, et 20% lisatolli ei tähenda automaatselt 20% tarbijahinna kasvu ja kogu tolli maksab Ameerika pool. Samas niikuinii hästi mineva või vältimatu vajaduse kauba juures võivad vahendajad rahumeeli ostjat lollitada ja keevitada täie rauaga hinnale otsa.

Wednesday, April 2, 2025

Kevadilmad

Tõsisemate teemade vahelduseks ilmajuttu. Sellised äärmiselt vaheldusrikkad kevadilmad meil siin praegu. Öösel oli jäävihm, momendil 0 kraadi ja kohe-kohe ähvardab lumesadu❄️. Õhtul saame äikesevihma⚡⛈️ millele järgneb öösel tavaline vihm🌧️. Homme hommikul udu☁️ ja uduvihm aga lõuna ajal korralik päikesepaisteline🌞suveilm 20 soojakraadiga. Pean oma Borati kostüümi välja otsima, et juhust kasutada ja aias päikese käes lebotades esimeseks juuniks kenasti pruuniks saada😜

I have a dream ...

Mawashi Uraken
Martin Luther Kingil oli sihuke kuulus kodanikevabaduste teemaline kõne kunagi ammu. Minul oli ka eile äärmiselt selge dream, küll unenägu mitte unistus aga miks mitte ei võiks ka unistus olla. Nimelt nägin unes, et olen putka juures vastuvõtul ja kohe läheb käesurumiseks. Taustast miks või kuidas pole aimugi või vähemalt ei jäänud peale ärkamist meelde. Esimene mõte oli: kuradi kahju, et relv ära korjati, aga siis meenus - karates oleme õppinud ka seda kuidas paljakäsi inimene vagaseks teha. Ihukaitsjate lähedalolek tähendas, et protseduuriga peab sekundi paariga ühele poole saama enne kui nood jõuavad vahele segada. Kindla peale minekuks on vaid üks variant - raskekujuline ajutrauma. Lihtne ja lollikindel ees seistes meelekohta tabamine. Küünarnukiga (empi uchi) jõulisem, pöördega tagakäe rusikalöök (mawashi uraken) ootamatum.

Silmapilguga otsustasin mawashi urakeni kasuks. Kergelt kummardades kuid silmadega distantsi hinnates ulatasin käe, tõmbasin selle samal momendil tagasi kui näpud kokku puutusid ... Edasi käis kõik automaatselt välgukiirusel: jalgade astumine, käsi rinna lähedale enne pööret, puus sisse, õlg sisse, veidi kehakalle tagasi kuna kremli peremees lühike ja lähedal ... rusikas käe kaks nukki raksatasid rahuldustpakkuva mütsuga täpselt meelekohta, kolju üllatavalt kõdunenud, andis järgi nagu mäda melon ... 

Pilt keris ette kui olin poolistukil-poolkülili voodis, rusikas kõrvaloleva padja sees ... Oi kurat, küll on hea, et olen paremakäeline ja kaasa magab vasakul. Õnneks olin suht voodi keskele trüginud, muidu võinuks diivanilaua pihta virutada. Mina ja kaasa olime mõlemad ehmunud, varem pole kunagi juhtunud, et une peale oleksin füüsiliselt reageerinud. Pigem ikka sellistes situatsioonides on nagu mingi kangestus või kõnevõime kadu. Ju siis alateadvuse soov toda tüüpi põrgus kärssamas näha nii suur, et sai isegi unehalvatusest üle. Loodetavasti rohkem sihukesi unenägusid ei tule, muidu pean põrandal pehmel madratsil magama hakkama😜 Takkajärgi kainelt mõeldes: kui selline võimalus päriselt tekiks, oleks õigem parema käega tüüp tasakaalust välja tõmmata samal ajal kui vasaku küünarnuki empi-uchi meelekohta sooritada.

Tuesday, April 1, 2025

Märtsi jääsadu ja kokkuvõte

Paks jääkiht katnud maapinna suvilarajoonis
Meil oli 30'l niinimetatud "jäätorm" - sadas alajahtunud vihma, mis maapinna, okste, elektriliinidega ... jne ... kokku puutudes momentaalselt jäätus. Viimase korra 2013 jõulude aja jäätormist kirjutasin ka blogipostituse. Tõsisem mats läks seekord Torontost mööda, kuid sadakond kilti põhjapool oli paras katastroof. Pool miljonit klienti jäi elektrita, teed suleti ja kuulutati välja hädaolukord. Mu suusamägi on vähemalt kolmapäevani kinni, siis alles antakse teada kas see aasta veel toimub midagi või ongi hooajaga ühel pool. Kuna Torontos teed jääst vabad tegin isegi jooksuringi. Allpool loojangupildid, mis klõpsasin moblaga autoaknast poole kaheksa ajal viimaselt suusatretilt koju sõites.

Muidu kulgeb siinne elu lõunanaabri presidendi tempude jälgimise vaimus. Lähipäevadel on oodata tollide kehtestamist pea kõigile kaupadele, aga kuuldavasti pole meie ainsad kes pihta saame, ka Euroopa olevat täiskoosseisus nimekirjas. Mis siis ikka, kaup läheb sellevõrra kallimaks, tavakodanik elab mõningase hinnatõusu üle, valusamalt puudutab just väiksema sissetulekuga inimesi. Sisuliselt ju kaitsetollidega tegu regressiivse maksustamisega: kui nominaalselt maksavad kõik tarbijad võrdselt siis suhteliselt maksavad just madalama sissetulekuga rohkem. 25% tolli ei tähenda muidugi 25% hinnatõusu, sest toll võetakse kauba sisseostetava hinna mitte hulga kõrgema poehinna pealt, loodetavasti äride omanikud võtavad osa lisakuludest oma kanda.

Uurisin seda tolliteemat veidi lähemalt ja selgub, et ega asi pole nii lihtne kui esmapilgul võib tunduda. Kõige mõistlikum kostaks ju täiesti tollivaba kaubandus. Paraku tuleb siin mängu nii palju erinevaid tegureid, et päris nii ei saa. Paljud riigid näiteks kaitsevad kodumaist põllumajandustoodangut eelkõige seetõttu, et suur osa elanikkonnast seotud sellega ja rahvusvahelise odava (subsideeritud) toodangu tollideta sissetulemine lööks kogu sektoril jalad alt ning tekitaks tööta jäänud ning mitte midagi muud teha oskavate väikepõllumeeste rahulolematu näljas armee. Ehk siis oleks ohuks kogu sotsiaalsele süsteemile ja seoses sellega ka riigikorraldusele. Samal põhjusel toetab hulk riike ühte või teist sektorit mistõttu tekiks vabaturu tingimustes ebavõrdne olukord. Lisaks eri piirkondades väga erinevad reeglid nii kemikaalide, sanitaarolude kui tööjõu kasutamisele. USA'l on isegi osaliselt õigus, paljud riigid tõepoolest kahjustavad oma hulka kõrgemate tollidega ameeriklaste konkurentsivõimet. Samas Trumpistlik lähenemine kõigile sama tariifiga lajatada pole kindlasti õige ehkki ilmselt kõige kiirem meetod. Kokkuvõttes kujuneb kõige suuremaks probleemiks selle tegevusega ülemaailmse majandusliku depressiooni esilekutsumise võimalus, mille kahjud oleks mõõtmatult suuremad kui USA teoreetilised kasud tollidest.

27 märtsi suusatamine jällekord tühjal mäel
Lõpetuseks esitan märtsikuu liikumisaruande, kus domineerivaks kujunes suusatamine rekordilise 624 kilomeetriga, lisaks päevane rekord 27 märtsil 168.44km. Nii palju pole kuu aja jooksul liugu lasknud sellest ajast saati kui seda pulsikella või moblaga mõõtnud olen. Jooksukilomeetreid kogunes 15 korraga 110.5km keskmise tempoga 4:46 min/km. Kiireim keskmine tempo 7 kildi distantsil 4:39 min/km, kilomeeter 4:16, viiekas 23:38 ja kümps 47:56. Käimist vaid 26km. Samme kogunes 450000, jala läbitud kilomeetreid 360. Aktiivsuskaloreid 790 ja kogukulu 3310 päevas. Pulss 40-203, rahuolekus 57. Uni keskeltläbi 6:49 75 punktise kvaliteediga. Kaal kõikus 76.7-77.8 vahel.

P.S. Igava inimesena pole selles postituses teragi traditsioonilist esimese aprilli nalja või luiskamist😜