Monday, March 30, 2020

Hurmavad Kevadelõhnad

Kiisu esimest korda elus hurmavaid
kevadelõhnu täie rinnaga nautimas.
Meil Torontos saabus kevad eile meeletu kiirusega, lausa 60 kilti tunnis puhuvate tuuleiilidega. Mehhiko lahe madalrõhkkond tõi vihma, sooja niiske õhu ja lõpuks päikesepaiste. Hurmav kevadelõhn ajas nii loomade kui inimeste meeled segi. Peagi 12 aastane vanamutt Koko püherdas vaibal nagu arust ära, õues jalutuskäigul keksles ja edvistas kui teiste koertega kokku saime. Kreemjasvalge toakass surus end jõuga ukse vahelt välja kui koju tulime, lasin ta trepile maailma uudistama. Kiisu tõmbas sihukese kaifiga kevadelõhnasid kopsudesse: lausa kahju hakkas, et ei julge teist omapäi õue hulkuma lasta.

Ega inimesed looduse ärkamisest puutumata jäänud, olgu või koroonaoht pea kohal rippumas. Rahvast oli ohtralt liikvel ja nagu täna võis lugeda, siis paljud käitusid õige vastutustundetult. Mänguväljakute ja parkide ohulindid tõmmati maha, sildid sikutati maast välja, kambaviisilised kogunemised kevadilma nautimiseks nii laiaulatuslikud, et politsei lõi käega: Torontonians flock to parks over the weekend despite coronavirus safety measures. Täna tuli koos uue rekordilise nakatumiste arvu tõusuga karm reaktsioon, rohkem kui 5 inimest ei tohi kusagil koos liikuda. Kui inimesed kuulda ei võta, ähvardati veel karmimate meetmete ja sanktsioonidega.

Reisijate vedu on vähenenud 95%!!!
Ime-ime, USA börsid täna 2-3% plussis, kummaline, et olukorra tõsidus majanduslikus mõttes pole kohale jõudnud. Mis seal ikka, ma ei kahtle, et küll ükskord jõuab. Nii rahvusvahelises meedias "Coronavirus: A visual guide to the economic impact"  kui ka meie endi Eesti inforuumis "Esialgu on olulised lähikuud, seda ka pikaajalises vaates" on avaldatud mitmeid artikleid sel teemal. Naftahinnad on räigelt kukkunud Oil price falls below $20 a barrel, Canada õliliivade toodang lausa alla 4 dollari barrelilt. Kes tunneb sügavamat huvi haiguse modelleerimise ja kulu vastu, soovitan vaadata mu üleeelmise postituse kommentaariumist Kauri soovitatud viidet. Väljatoodud analüüsist 24 märtsi (nädal vana) seisuga on üsna selgelt näha: vaid kaks riiki Hiina ja Lõuna-Korea on seni edukaks osutunud, teised uhavad rahumeeli eksponentsiaalselt edasi. 
P.S. graafiku skaalad on mõnevõrra erinevad tavapärasest, x teljel pole kujutatud aeg - täpsem selgitus videos.

Sunday, March 29, 2020

Vahelduseks kassi ja ilmajuttu

Kassipilt odava populaarsuse võitmiseks😜
Enne ilmast rääkima hakkamist kurdan kassi pärast. Loom on kaval, jultunud ja ajab hullult karvu. Kui tahab pai või kõrvade sügamist ronib kole armsalt sülle ja kurrnäub nõudlikult. Kui igav, kiusab koeri ja mind. Täna varastas grillkana tüki taldrikult kui momendiks selja pöörasin. Röögatasin kassi peale ja pillasin rahmeldades kakaotopsi maha - terve esik oli pruuni tolmu täis. Kõige tipuks sain veel naiselt vandumise eest noomida. Milline ebaõiglus, nagu tegelt ka - kassi oleks pidanud tuuseldama. Sel ajal kui pahuralt nohisedes keldrist tolmuimejaga saabusin kuulsin kassi köhimist. Momendiks jõudsin juba loota, et koroona on looma kätte saanud. Muidugi mitte, kakaopulbri sisse olid tekkinud jäljed, hiljem võis imetleda pruunide käpajälgede kunstilist mustrit valgetel diivanipatjadel. Kas keegi soovib valget armast kasvatamata kassinoormeest?

Koera magamisase on mõnusam
Hommik oli vihmane aga ootamatult soe, Mehhiko lahelt saabunud madalrõhkkond tõstis temperatuuri lausa 18 kraadini. Sel aastal esimest korda lühikesed püksid jalga ja jooksma. Õhuke fleece kileka all ajas hullult higistama, oleks pidanud tegema nagu suvel kui vihmast ei hooli ja t-särgi väel lippan. Pulsikell ja mobla mõlemad veekindlad. Kavas oli toidukraami varumine aga tüdrukud käisid ise, muidugi unustasid paar olulist produkti ostmata. Pealelõunal tuli päike välja, sõitsin rattaga poodi. Mitte et nii väga vaja oli aga hea põhjus ratas esimest korda välja võtta. Hullult palju rahvast liigub ringi: kes niisama jalutab, kes jookseb, kes rattaga - viirus on inimesed tervislike eluviiside juurde juhatanud. Kahes poes, kus käisin, riiulid suht tühjad, kuid inimesi palju polnud. Sain kõik mis tahtsin peale shokolaadi kroissantide, need välja müüdud.

Kodus plaanisin tagaaias lebotada ja netis surfata aga päike paistis nii heledalt, et isegi ekraani max heledusega halvasti näha. Puud pole veel lehes, seepärast saan aialaua taga istudes päikese pealelõunal otse näkku. Klõpsasin läpaka kaane kinni, korkisin õlle ja jalutasin nats aias ringi, uurides kas miskit asjalikku võiks ette võtta. Aia kaugemas servas suureks kasvanud mooruspuu mitu aastat pügamata. Peletamaks kõrgusekartust luristasin viimase tilga brittide Wells IPA't rindu. Redeliga alumistele okstele ja edasi nii kõrgele kui oksad kannavad. Tugev tuul kõigutas mõnusalt nagu laeva merel, või oli see hoopis IPA mõju😉 Tunni ajaga tegin saega puu meiepoolsetest ladvaokstest lagedaks. Teist samapalju kulus allavisatud okste kokkukorjamiseks ja esialgseks jupitamiseks.

Nii näeb välja üks kahest tavaliselt ummikus olevast läbi Toronto viivast kiirteest
Enne kui lõpetan tuleb lisada paar tänast koroonauudist. Britid teatasid ametlikult et eeldatavasti kestavad piirangud kuus kuud - kas kõik või mõningaid lõdvendatakse varem, ei täpsustatud. Ameeriklaste koroonaviiruse "võitlusgrupi" juht rääkis hommikuses "State of the Union" saates USA eeldatavast nakatunute ja surmade arvust: miljonid haiged, 100000-200000 surma. Hiljem oli Trump sunnitud taganema oma hullumeelsest lihavõtte ajale planeeritud piirangute lõpetamisest: uus tähtaeg aprilli lõpp. Paistab, et presidendile meeldib koera saba jupi kaupa lõigata. Homme kukub börs.

Saturday, March 28, 2020

Kirjaoskusest ja modelleerimisest

Matemaatika algteadmisi olen alati pidanud sama loomulikuks kui kirjaoskust. Justnagu kirjutamine ja lugemine on kirjaoskuse erinevad tahud tundub mulle võrrandite, lihtsamate funktsioonide ja graafikute mõistmine kirjaoskuse üheks vältimatuks osaks olema (see lause küll mu kirjaoskusest head muljet ei jäta😛). Tänapäeval arvutikasutamisoskus (mitte segi ajada programmeerimisega) veel lisaks.

Alati olen arvanud, et kõigil vähemalt algkoolis käinud inimestel on elementaarse matemaatika (liitmine, lahutamine, korrutamine, jagamine, protsendid, murrud, trigonomeetria, geomeetria, loogika) oskused olemas. Enda tutvusringkonnas pole kunagi tekkinud sel teemal küsimust, aga eks me ju käime läbi suures osas sarnaste inimestega. Filoloogi haridusega kaasa ainult süvendab veendumust, et kõik inimesed mõistavad matemaatikat lihtsalt loomulikust intelligentsist.

Vahel kuuldes kedagi kurtmas matemaatika keerulisuse üle pidasin seda rohkem naljategemiseks või niisama edvistamiseks. Indigoaalase blogipostituse kommentaarid panid tõsiselt järgi mõtlema. Äkki tõepoolest leidub muidu täie mõistuse juures olevaid kodanikke, kes murdudega ei suuda opereerida või protsendi olemust ei mõista. Tegelt ju loogiline, sest näiteks ma ise olen muusika koha pealt absoluutne võhik, ehkki koolis laulutundides käinud ja halastusest neljaga läbi lastud. Samamoodi võib nii mõnigi arvata, et lauluoskus on normaalsel inimestel kaasasündinud😏

Kui eelnev on tõsi siis järeldused hirmuäratavad. Inimest, kes ei mõista matemaatika algtõdesid, on äärmiselt kerge ostlemisel, äris või elus laiemalt haneks tõmmata (allahindlus protsendid, laenu intressid, ...jne...). Kõiksugu graafikutest ma ei räägigi, ilma sisu mõistmata on need vaid ilusad jooned, tordilõigukesed või postide kogumid. Mõni ime siis, et kodanikke on pealtnäha targa lobaga nii kerge igasugu absurdseid teooriaid uskuma meelitada.

Irooniline muidugi, et muusika põhineb helil, mida kirjeldavad õige keerulised kõrgema matemaatika valdkonda kuuluvad lainefunktsioonid ja võrrandid😜 Helitugevust muideks mõõdetakse detsibellides, mis logaritmilises skaalas.

Praegune võitlus koroonaviiruse vastu põhineb suures osas matemaatilisel modelleerimisel. Lisaks kasutatakse teadmisi bioloogia, materjaliteaduse, inimpsühholoogia, ... jne ... valdkondadest. Täna avaldas BBC samal teemal huvitava artikli, kus analüüsitakse epideemia arengut eri riikides. Põhitähelepanu on pööratud eriolukorra kehtestamise kiirusele, millel tundub olevat tugev korrelatsioon nii haigestumiste kui surmade arvuga (skaalad logaritmilised, mis ei ole hea😉). Eestil läks selles suhtes hästi, et eriolukord kehtestati varakult, probleemiks kujunemas reeglitest kinnipidamise järgimine. Praeguseks põhikoldeks kujunenud USA's käib vaidlus eriolukorra vajaduse, karmuse, pikkuse üle. Olukorda komplitseerib osariikide õigus iseseisvalt otsustada.

Mind ennast pani mõtlema tänane uudis Saaremaa hooldekodu nakatumiste kohta. Neljakümnest tervelt 22 andsid positiivse testi tulemuse. Kole lugu - äkki hoopis haruldaselt hea uudis😮 Kuuldavasti ainult kahel on sümptomid. Siin näen kahte võimalust: kas proovid tehti nii vara, et enamus alles asümptomaatilises staadiumis või kulgebki haigus eeldatavast palju suurema osa inimeste puhul asümptomaatiliselt. Viimasel juhul oleks tegu erakordse faktoriga: just sellisega, mis mudeli ennustused uppi lööb. Viirus on oluliselt nakkavam kui eeldatakse, palju suurem osa elanikest juba nakatunud ja ka selle asümptomaatiliselt läbi põdenud. Järelikult ka palju vähem surmavam ja epideemia lõppeb oluliselt kiiremini, sest potensiaalselt nakatuvad saavad otsa. Loomulikult ei saa sellist järeldust teha vaid ühe hooldekodu põhjal isegi kui seal nii oleks. Ainus võimalus testida juhuslikult piisavalt suurt osa elanikkonnast antikehade olemasolu kohta, saamaks teada paljud juba haiguse läbi põdenud.

Friday, March 27, 2020

Koroona statistikast ja Hapnikukraanist

26 Märtsil saavutas USA esikoha positiivse testi andnute võidujooksus
Esiteks muidugi tuleb tunnistada, et nakkuse leviku kiirus üllatas isegi mind, kes ma enda arust suht sünge prognoosi panin. Arvasin, et reede õhtuks on positiivse testi andnute arvu poolest USA esimene maailmas, juhtus see hoopis neljapäeva pärastlõunal. 26 märtsi seisuga juhivad ameeriklased juba veenva edumaaga, mida nad vaevalt enne teise laine saabumist käest annavad. India on ainus potensiaalne konkurent, kuid vaevalt seal sadu miljoneid testima hakatakse. Üllatus, üllatus: börs katkust ei hoolinud, hoopiski tõusis veel rohkem kui viis prossa isegi vaatamata faktile, et eelmine nädal kaotas 3.3 miljonit ameeriklast töö. Minu kaljukindel veendumus, et peagi uus järsk kukkumine tulemas kui koroona poolt põhjustatud probleemidest järjest rohkem ehmatavaid otse majandust puudutavaid numbreid avaldatakse. 

Isegi asjatundjate poolt modelleeritud (autorid ülal) parempoolne graafik USA kohta on piisavalt õõvastav (vaadake kus me oleme momendil!!!). Eeldusel, et lausa kaks kuud rakendatakse karme piiranguid: 14 miljonit nakatunut ja 82000 surma. Jama on selles, et kui piiranguid ei kehtestata uuesti hakkab nakkus septembri keskel kiiresti levima. Trumpi poolt soovitud kaks nädalat põhjustaks 128 miljoni ameeriklase haigestumise ja 1.3 miljonit surma, epideemia kõrgpunkt oleks 5 juunil kui haigeid üle 38 miljoni. Mõlemad võimalused on majandusele hukatuslikud, raske ennustada kumb hullem.

Keskmised kilomeetri ajad
veidi üle 5km distantsil
Muidugi ei maksa unustada, et mudelite puhul on alati tegu lihtsustatud versioonidega tegelikkuse ennustamisel. Väikesed muutused sisendandmetes võivad väljundit kordades muuta rääkimata ootamatute või tundmatute tegurite mõjudest, mis võivad olukorda kas palju hullemaks (viirus muteerub surmavamaks nagu see juhtus 1918 epideemia ajal) või paremaks muuta (suudetakse ootamatult kiiresti leida tõhus ravim). Britid igatahes võtsid enda strateegia aluseks just sarnase mudeli mis seni on osutunud ebameeldivalt tõelähedaseks.

Lõpetuseks lisaks vähe rõõmsama isikliku uudise. Nimelt olen nüüd mitu päeva järjest jooksmas käinud ja ilmselgelt on hapnikukraanid tasapisi avanenud. Kui esimesel korral tahtis pilt eest ära kerida vaatamata suht lebole tempole siis täna oli täiesti inimese tunne kergelt surudes. Ega ma tea, kas oli koroonaviirus kallal aga hapnikuomandamisele avaldas haigus silmnähtavat mõju. Taastumine on suht kiire ja ilmne olnud, mida võib ka graafikult näha.

P.S. Tööl on kaks kolleegi haigestunud sarnaste sümptomitega, paraku mõlemad karantiinis aga kumbagi pole veel testitud.

P.P.S. USA soovib praeguseks ametlikult suletud Canada piirile sõjaväe paigutada. Mind huvitab kummale poole nood püssitorud peaks pöörama, sest vaevalt canadalased massidena uude koroona epitsentrisse trügida üritaks. Isegi Mehhiko teatas, et ameeriklased pole enam teretulnud, uus piiritara kulub praeguses olukorras marjaks ära😜

Wednesday, March 25, 2020

Shoppamine ja Suur Võidujooks

Tütrega Walmardis, kassade ees punased jooned
tähistamaks soovitavat distantseerumist.
Täna käisin esimest korda peale karantiini jäämist poes. Muudatused on silmnähtavad kui üle nädala shoppamas käia. Tavaliselt ma Walmardis ei käi, lihtsalt see üks maailma suurim poekett eriti ei tõmba isegi kui hinnad tihtipeale supersoodsad. Paraku oli ta kohe bensuka kõrval, lihtsalt mugavusest ostsin vajaliku toidukraami (hapukoort, kurke, viinamarju, hommikukrõbinaid, paar külmund pizzat ja tütre pealekäimisel ka kolm kartulikrõpsu kotti. Tütar muideks tuli heameelega poodi kaasa, sest kodus on tal juba hullult igav hakanud. Nädalavahetusel peame tegema mingi plaani, mis remondi või korrastustöid plika saaks maja juures teha, et oma söögiraha välja teenida - ok nali aga tegelt ka, muidu läheb teine niisamaistumisest lolliks ja laisaks. 

Tavabens 61.9 CAD senti ehk 39.6 Eurosenti liiter
Bensujaamas sain positiivse shoki, sellist liitrihinda pole oma 20 aastat olnud. Nojah, lennukid ei lenda, inimesed autodega ei sõida, sest esiteks on suusamäed ja rahvuspargid suletud ning teiseks kõik kel vähegi võimalik sunnitud valitsuse käsul kodust töötama. Nii hõredat liiklust teedel pole ma Canadas oleku rohkem kui 30 aasta jooksul näinud. Kuna destilleerimistehased ikka veel töötavad, hakkavad kõiksugu hoiukohad juba üle ajama, strateegilisse varusse ka rohkem ei mahu. Hoidmine maksab samuti, seega kütusemüüjatel finantsiliselt mõistlik kas või poolmuidu bensu ära anda. Pildi tegin lootuses-kartuses, et kunagi hinnatase taastub. Hea lapselastele näidata ja ise vaadata, muidu lihtsalt ei usu oma mälu.

Suure võidujooksu all pidasin silmas koroona haigestumiste ja surmade statistikat riikide kaupa. USA'l võttis aega, aga nüüd on nad hoo sisse saanud ja ma ei näe ühtki võimalust, et kahe päeva pärast ameeriklased nakatanute hulga poolest esikohale ei tõuseks. Viimasel ajal päeva juurdekasv kaks korda suurem kui ühelgi teisel riigil ning aina kiireneb. Surmade kõver on nakatumisest kahe kolme nädala jagu hilisem shokeerides ameerikat alles aprilli keskel. Tabelites 24 ja 25 märtsi andmed top 10 riikide kaupa.

24 Märtsi numbrid

25 Märtsi numbrid




Kahe viimase päeva meeletu börsitõus toimus kahe asjaolu koosmõjul: eelnev liiga järsk langus ja ajalooliselt mahukaim majandustoetusprogramm. Paraku on tegu vaid tuleviku majanduskasvu arvel laenuvõtmisega, mille me kõik peame mõningase viivisega protsentidega kinni taguma. Mind tõsiselt huvitab mis juhtub reedel kui USA kuulutatakse esikoha saavutajaks, tegelt küll on selleks ajaks börsid kinni. Esmaspäevaks numbrid ilmselt nii hullud, et tekkib küsimus kas NYSE üldse avatakse. Samas on väike võimalus, et paanika veidi viibib ehkki tulemata ta ei jää.

No ja mis juhtub USA börsil kandub paratamatult üle ka mujale maailma. Suurest majanduslangusest ei pääse maailm enam kuidagi. Tohutute abiprogrammidega üritatakse allapoole kihutavat kurvi teha sujuvamaks ja paraku ka pikemaks just nagu karmide karantiinimeetmetega surutakse nakatumiste arvu kõverat madalamaks ja pikemaks.

P.S. Canadas on tänasest seaduslikult kohustuslik 2 nädalane karantiin kõigile välismaalt saabujatele. Samas selle kontrollimiseks pole praktiliselt mingeid võimalusi, jääb vaid üle usaldada ja loota inimeste teadlikkusele.

P.P.S. Märk sellest, et mitteametlikult valmistutakse halvimaks, BBC vahendusel: In a sign that things are expected to get worse before they get better, New York along with North Carolina and Hawaii, has requested the Federal Emergency Management Agency to send special mortuary teams that can be deployed for mass casualties.

Mudel, mis võiks juhtuda USA's erineva kestusega sotsiaalse distantseerimise korral.

Monday, March 23, 2020

Cleared to report back to serve the Country and the Queen

Peale lõunat sain ühelt Nicole nimeliselt prantsuse aktsendiga preililt kõne. Uuris teine minu tervisliku seisundi kohta, ja küsis üle karantiini ning haiguse detaile. Lõpuks teatas, et võin homme tööle minna ja saan 100% makstud kogu karantiinis oldud aja ehk ühe nädala eest. Mingeid arstipabereid ega koroonatesti ei nõuta. Seega raporteerin homme ülemusele, et olen jälle valmis teenima riiki ja ülemjuhatajat kuninganna näol. 

Seoses nigela ilmaga istusin toas ja surfasin koroonauudisi. Parafraseeriks mu lemmikpresidendi Lennart Meri tsitaati: "Olukord on sitt aga see on meie tuleviku väetis". Mis mõttes võiks küsida, tegelt ju väga lihtne. Kokkuvõttes võib sitas olukorras õigeid liigutusi tehes pasameres pinnal hulpivat sobivat sõnnikut kokku rookides enda tuleviku vägagi mugavaks väetada. Vaadake korra börsi - nii kiire ja massiivne langus juhtub kord generatsiooni jooksul. Mõni ime kui ennustatakse maailma suurriikide kuni 25%'st kogutoodangu langemist teises kvartalis. Kinnisvara turul peab nats veel ootama enne kui katastroof seda tabab. Visates pilgu ajaloolistele numbritele ja graafikutele võib veenduda, et alati (ka peale suurt depressiooni) on turud tagasi tulnud, vahel lihtsalt võtab rohkem aega. Kui tavaliselt pole võimalik mängida ajastuse peale siis lähema kuu või kahe jooksul on tegu ajaloolise võimalusega.  Muidugi eeldusel, et kogu maailmakord vastu taevast ei lähe, aga siis pole niikuinii mingit vahet😜

Järjest täna tulnud uudised koos linkidega:
IMF presidendi avaldus, majanduslanguse olukord kujuneb vähemalt sama hulluks kui 2008-2009 kriisi ajal.
OECD peasekretär hoiatab, et kriisi graafik on parimal juhul U mitte V kujuline, vaid kardinaalsete abinõude viivitamatu rakendamine võimaldab vältida L kujulist kriisi.
WHO teatab et pandeemia levik järjest kiireneb.
Ontarios suletakse teisipäeva öösest kõik mitte elutähtsad ettevõtted, inimesed peavad püsima kodudes, tagatakse juurdepääs toidupoodidele ja apteekidele, elekter jäetakse sisse.
Hong-Kongis on saabumas teine laine: niipea kui lõdvendada piiranguid tuleb epideemia tagasi.
Suur-Britannia "suletakse" praktiliselt sama range rezhiimiga kui Itaalia.

Mu Viet-Namlasest tuttav mainis, et Eestlastel ja eriti Soomlastel on praeguses kriisiolukorras suur eelis, sest meile on sotsiaalne distantseerumine sünnipäraselt loomuomane. Kui järgi mõelda on ta jutul tõetera sees. Ei eestlane ega soomlane kipu kallistama, isegi võõraga jutu alustamine on äärmiselt ebamugav ettevõtmine. Liftis kellegi teise kui pere või lähisugulasega viibimine, selline privaatsesse ruumi tungimine, et "normaalne" kodanik ootab kuni lift tagasi alla tuleb või ronib treppi mööda üheksandale korrusele. Introverdid - nüüd on teie võimalus näidata maailmale kuidas peab elama!!!

P.S. Noorem laps on alati lindu endale tahtnud.  Praegu oleks igati sobilik paar kolm tibu muretseda, kes suvel munele hakkaks. Inglismaal nimelt olla munadepuuduse juures inimesed munevatest kanadest breederid tühjaks ostnud. Tuleb kiirelt tegutseda, et hiljaks ei jääks. Kaks lammast kulub ka ära tagaaeda muru niitma😁

Sunday, March 22, 2020

Töll, aiatööd ja koroona müsteerium.


Metsatölli Põhja-Ameerika turnee 2020 virtuaalkontsert 

Et mitte iga postitust alustada viiruse uudistega pajatan esiteks, mis kodurindel toimunud. Reede õhtul käisime kontserdil, sellisel aja ja oludega kaasas käival, kus istud kodus teleka ees ning vaatad kuidas punt tühja lava taustal esineb. Metsatölli selle aasta ameerikaturnee kujunes virtuaalseks, nautisime ikka täiega. Eks päris sama fiilingut ei saa, mis kusagil pubis või laval neid elusast peast vaadates ja kaasa elades. Karglev publik on ju osa showst, eriti nende esitatava zhanri puhul. Saatsime viisakalt ka annetuse teele, mehed on seda väärt, praegune olukord lööb just taolist eluala õige valusasti.

Nädalavahetus oli küll ilus aga jahedavõitu. Reedepäevane +18C soojus kukkus ööseks -8C peale külmutades hommikuks vihmast läbiligunenud maapinna ja jäätades lombid. Positiivse külje pealt tuli päike välja. Laupäeva hommikul käisin koertega jalutamas ja jooksin kolme kildise ringi otsa. Suht rahuliku tempoga mõnus minek, samas seisma jäädes oli jällekord sihuke kummaline tunne nagu jääks hapnikust puudu. Oleme siin kaasaga kahekesi pead murdnud: on meil koroona või ei. Kokkuvõttes mõttetu tegevus, sest ilma testimata pole niikuinii mingit kindlust. Netis leiab küll põhisümptomite kirjelduse ja avaldumise kestuse aga kergemate juhtude puhul võib igasugu kummalisi haigusnähtude kombinatsioone esineda. Seega ei tea.

Ilusa ilmaga otsustasin visata pilgu aiale. Nii vara pole kunagi aiatöid teinud, sest märtsikuu tavaliselt see kõige magusam suusatamise aeg - ilmad ilusad, lumi veel mäel, ole ainult mees ja kihuta! Võtsin kaks purki õlut ligi, et õiget tunnet sisse saada. Aias vedeles lume alt välja sulanud ja päikese käes juba kuivanud sügisesi lehti, mida vihmaussid polnud jaksanud maa alla vedada. Rehitsesin need tomatimaale, lähemal ajal kaevan kompostiga segades väetiseks mulla alla. Kaasa pakkus välja mõtte, äkki paneks see aasta kartuleid, aitab järgmist talve üle elada. Hea ikka, et omal mullaga kaetud maatükk käepärast. Soovi korral saab ise talvevarusid kasvatada😁

Tomatimaalt korjasin kuivanud taimed ja tomatikepid kokku, grilli peal paras ära põletada. Nii mõnus oli lõkke ääres istuda, põlevaid ronte kohendada, õlut rüübata, kevadisi looduse lõhnasid ninna tõmmata - silmad vidukile tõmmates võis end edukalt Väänasse suvilasse kujutleda. Kevadisi looduse lõhnasid - mis mõttes Toronto miljonilinnas??? Aga muidugi, liiklust pole juba mitu päeva ollagi, koertega jalutamas käies hakkas paar üksikut autot silma. Seda neljarealisel teel, kus tavaliselt vaid fooride juures ohutu ületamine võimalik. Ja imeline vaikus, minimaalselt müra, ela nagu maal.

Ülimaitsvad lõõgastavad natu paksukesed pannkoogid😉
Pühapäev - kohtumise aastapäev. Meenus alles hiljem hommikul kui netis surfasin ja tuttav blogistaja mainis, et valmistab pannkooke. Ajas mullegi hullu isu peale, käisin idee kaasale välja, kes pidas samuti heaks mõtteks ja jäi mulle paljutähenduslikult otsa vaatama. Ehh... kobisin voodist välja, tegin nats ettevalmistusi. Kuna soov siiski maitsvaid kooke saada segas kaasa taina kokku. Lapse manipuleerisin küpsetama, ise lõikasin õunatükikesi sisse. Taina koostisosad pean kirja panema, sest tulemus oli üle aegade üks paremaid: Jahu, keefir, kohupiim, munad, suhkur, sool, sooda, vaniliin, kaneeli nats ja minu lõigatud õunatükid. Mõnus tihe tainas, paksud koogid viisid keele alla. Mul sihuke kiiks, et iseäranis meeldivad eriti heledad, keskelt pea tainased. Koogid said nii maitsvad, et moosi ei raatsinud juurde pannagi. Tuletasid meelde mu vanaema valmistatuid, kes küll tavaliselt ka kaerahelbeid lisas. Peaaegu unustasin: veidike sai maitseks ja meeleheaks kanepiseemneid lisatud - meeldivalt lõõgastav hommikusöök😏

Peale lõunauinakut lõikasin õunapuude kasvud ning põletasin vanad vaarika ja põldmarja varred. Korra oli plaanis poodi jalutada aga aeg läks käest. Pealegi tõid tüdrukud autoga olulisema kraami juba hommikul. Teatava üllatusena polnud eriti rahvast shoppamas. Eelmisel päeval ei lastud mind apteeki sisse, pollar käskis ukse taga oodata kuni keegi välja tuleb. Õhtul tänaval jalutades nägi Toronto välja kui kummituslinn, muidu vägagi elaval väikeäride tänaval oli vaid Jaapani sushikoht avatud, sealgi ei hakanud ühtegi kundet silma.

Kas Bioloogiline relv??? - tõlget palun😋
Hiinakast kollegi Hiina uusaasta puhul
jagatud kommid, mis koti põhjast leidsin.
Koroona koha pealt lugesin nii kohalikke kui ülemaailmseid uudiseid. Personaalse nurga alt tekkis mul küsimus 14 karantiinipäeva asjus. Valitsus soovitab rangelt 14 päevaks koju jääda kui oled reisimast tulnud, teisipäeval kukub mul kell. Samas mingid haigusnähud olid laupäeval-pühapäeval, kas peaks kella siis nulli pöörama??? Loogiline nagu oleks, aga selgeid juhendeid kusagil pole. Ühesõnaga vahtralehemaal on epideemia kohta käivate reeglitega kohutav segadus kuna föderaal ja provintsi seadused jooksevad risti rästi üksteisest läbi. Quebeckis näiteks arreteeris politsei naise, kes karantiini ajal tänaval jalutas. Kutsutakse üles inimesi nuhkima naabrite järgi ja politseile teatama kui keegi karantiinialune majast välja astub. Järgmiseks ilmselt peame köhimise kuulmist raporteerima hädaabi telefonil. Netist oli võimatu leida üheselt mõistetavat juhendit, mida täpselt enda-karantiini puhul tohib ja mida ei tohi teha. Igaks juhuks olen vaid koertega jalutamas käinud. Oma aias ehk ikka tohib seaduslikult viibida, ehkki Itaalia uudiste taustal pole kauge see aeg kui totaalselt luku taha võidakse panna ;) 

Sakslased ei luba avalikus kohas rohkem kui kahel inimesel kokku saada. Hispaanlastel pea 400 surnut ühe päevaga, USA saavutas sama koguarvu tänaseks. Kanadas ähvardas kohalik meditsiinipealik arestidega kui valitsuse soovitusi ei järgita. Indias kuulutati välja ühe (1) päevane karantiin??? Venemaal rahustati valitsuse tasemel rahvast: kui ei ole surmatõbi siis saab ikka viinast abi ja saunast ka. Rahvahääletust ja võiduparaadi ei lasta pursuide viirusel segada, eks pärast loeme tibud üle😋 Olümpiamängude edasilükkamist kaalutakse, viimane sõna japside peaministril.

Lõpetaksin lühikokkuvõttega koroonamüsteeriumist, huvitav artikkel Kanada uudiste agentuurilt CBC.  Miks on Itaalia ja Saksamaa epideemiate puhul surevus nelikümmend (40) korda erinev. Keegi kurat ei oska nii suurt erinevust mitte kuidagi seletada. Kõik riigid vaatavad ärevusega nakatuvuse ja surmakõveraid - kas liigume Itaalia või Saksaga ühes rütmis või joonistame mingi enda spetsiifilise joone paberile. 

Friday, March 20, 2020

Depressioonist ja Karantiinist

Nii lõpeb elustiil, mida seostame traditsiooniliselt brittidega
Vaata ükskõik mis nurga alt tahad, maailma majanduse näitajad sihivad järsult allapoole. Lõpuks on üksikud kommentaatorid sõnavara laekast koleda ja keelatud sõnaühendi "Great Depression" välja koukinud. Tegelikult muidugi keegi ei tea, mis meid ootamas, aga ainuüksi selliste mõtetega spekuleerimine tähendab midagi. 

Täna näiteks tuli uudis, et Canadas anti eelmine nädal sisse pool miljonit (5000000) töötuabiraha taotlust, eelmine aasta samal ajal oli see 27000 - seega pea 20X rohkem. Meie peres noorem tütar pole veel saanud anda, sest tüüp, kes nende töö juures paberimajandusega tegeleb on karantiinis. Pidevalt tuleb teateid suurtest koondamislainetest või tehaste sulgemistest - kõik kolm suurt USA autotootjat panid esialgu ajutiselt paljudes tehastes uksed kinni. Põhjuseks nii varuosade puudus kui kodumaine viirusepuhang. Lennufirmad, hotelliketid restoranid vallandavad massiliselt. Siinkandis teatasid California, Illinois ja New York räigete liikumis ja kogunemispiirangute kehtestamistest.

Suur-Britannias suleti paaritunnise etteteatamisega kõik pubid, baarid ja restod ning teatati, et ranged piirangud jäävad kehtima ilmselt aasta lõpuni. Olen üllatunud, et selliseid kardinaalseid meetmeid lääne demokraatia nii kiirelt on rakendama asunud. Küllap on neile, aga mitte laiemale üldsusele teadaolev info piisavalt hirmutav. Iseasi kas rahvas võtab kuulda. Uudistes piisavalt videosid noortest, kes ei lase oma kauaoodatud räige pidutsemise tähe all veedetavat kevadist koolivaheaega sellisel tühisel asjal rikkuda.

Aktsiaturud jätkavad hoogsat langust vaatamata keskpankade ja riigi viimastele jõupingutustele. Kui enne lõin 20% kukkumise juures põnnama siis nüüd tundub 30% langus liiga vähe, et ostma hakata. Ses suhtes hea, et langus tavaliselt järsk samas kui tõus aeglasem, ostmise puhul võid lubada endale väikest mahamagamist. Kinnisvara hinnad asunud allakäiguteele, uute pakkumiste küsitavad hinnad nädalaga üle 10% kukkunud. Nafta ja üldse enamus toorainete hindasid kombivad ajalooliselt madalat taset. Kuna pangad on meeletult katteta raha turule paisanud piilub minu arust inflatsioonitont nende rahapakkide kuhja tagant. Esialgu jookseb raha ringi nagu peata kana, sest pea ükski investeerimisvahend pole enam kindel.

Minu karantiinisaaga on sel nädalal teinud mitu kardinaalset tantsusammu. Eile sain ootamatult töölt kõne, et pean järgmisel päeval kohale ilmuma. Tuletasin neile meelde: Karantiin lõpeb ametlikult alles teisipäeval ja kaasa momendil tõbine. Olla räägitud kaadriosakonnaga, kes otsustas, et võib küll mind tööle kutsuda, sest seoses koolivaheajaga inimestest puudus. Mis mul kosta kui kaadriosakonnas meil viroloogid töötavad😲 Käsk on vanem kui meie, muidugi tulen. Pööritasin omaette silmi ja imestasin, et sellises olukorras, kus iga natukese aja tagant kuuled uudistast uutest piirangutest, otsustatakse karantiini lõppu ära ootamata kodanikke tööle tagasi kutsuda. Ega enne olukorra tõsidus kohale jõua kui enda asutuses tüübid sirakile vajuma hakkavad - inimlik muidugi.

Hommikul viskasin pilgu emailide peale ja mõistsin järsku, et mul on kaks kirjalikku käsku mitte ilmuda tööle ja vaid üks hilisem telefonikõne, mis palub tulla. No nii ei saa, saatsin ülemusele emaili teatades, et soovin kirjalikku käsku, mis kohustab mind tööle ilmuma. Muidu võib jääda mulje, et rikun eelnevaid firma ametlikke juhiseid, mis seda karmilt keelavad. Igaks juhuks adresseerisin koopia lisaks pundile teistele ka peadirektorile. 

Poole tunni pärast tuli email kohustades mind tööle minema. Yes sir, I will show up as ordered, sir! Kerge kahtlus oli siiski hinges, nüüd mõistsin mida võisid tunda koonduslaagri valvurid kui üritasid põhjendada oma kuritegusid ülemuste käskudele viidates. Käsk nimelt käis vastu valitsuse direktiivile. Juurdlesin parasjagu palavikuliselt möödahiilimise võimaluste üle kui telefon helises. Boss häbelikult teatas, et peadirektori otsusel pean siiski ettevaatuse mõttes koju jääma. Paistab, et mina polnud ainus, kes surmatoova viiruse tahtliku levitamise eest trellide taha minemise pärast muretsema nakkas😀

Nagu mu automaatika õppejõud ütles: "Maailma juhib surmahirm ja sugutung"!😜

Thursday, March 19, 2020

Karm graafik ja kvaliteetaeg perega ;)

Täna avaldas BBC Johns Hopkins'i Ülikooli väga märkimisväärse graafiku. Selle võiks muidugi iga excelit kasutada oskav tüüp ise kokku panna, aga austusväärse ülemaailmselt tuntud asutuse allkirjaga tundub palju usaldatavam. Tegu on Hiina ja Itaalia surmade arvu ajalise võrdlusega, mis peaks suht objektiivne olema kuna elanike arv Hubei provintsis ja Itaalias üsna lähedane.

Näkku hüppab kolm fakti:
1. Itaalia ületas täna Hiina surmade arvu.
2. Itaalial kulus palju lühem aeg 3200 surma ületamiseks ehkki rohkem aega ettevalmistamiseks.
3. Itaalia kasvukõver on oluliselt järsem kui Hiinas ja uhab täiega edasi.

Miks eeldatavalt palju parema meditsiiniabi ja teaduspotensiaaliga arenenud Euroopa riigis pandeemia pidurdamise efektiivsus palju madalam kui Hiina kommunistlikus suurriigis. Välja on toodud palju erinevaid argumente, mis kõik ilmselt avaldavad oma mõju alates vanuselisest koosseisust kuni halva ajastuseni. Paraku ei taha keegi rääkida sellest, mis ilmselt üheks oluliseks faktoriks: autoritaarne riigikord versus demokraatia. Kas või Nõukogude Liidu näitel teame, et diktatuur on võimeline ressursse oluliselt kiiremini ja tõhusamalt kasutama teatud prioriteetsete eesmärkide saavutamiseks nagu kosmoseprogramm või võidurelvastumine kuna ei pea arvestama rahva heaolu ega arvamusega.

Ärge nüüd hakake mind rassistiks tembeldama arvamuse pärast, et nii mõnegi Aasia riigi puhul on selles kriisis suureks abiks kultuurilised iseärasused. Hiina ja vähemal määral ka Lõuna-Korea ning Jaapani inimesed lihtsalt järgivad võimude nõuandeid palju täpsemalt üritamata omapäi otsuseid vastu võtta. Tegu on ühiskondadega kus rõhutatakse kollektiivset mitte individuaalset eesmärki. Hiinas muidugi poleks ka mõtet kortermaja ainsat lahtiolevat ust valvavast kuulipidujameeskonnast üritada joostes mööda pääseda, et juuksuri juures uus soeng lasta teha.

Tagasi Euroopa juurde tulles jäi silma tänane Boris Johnsoni pressikonverents. Tundub, et inglased jagavad minu arusaamist, sest võtavad enda pandeemia leviku mudelite aluseks mitte Hiina vaid Itaalia kasvukõverad. Väljavõte Brittide peaministri tänasest sõnavõtust: "The disease "does not seem yet" to be responding to the government's interventions - social distancing, etc" ... "I cannot tell you by the end of June we will be on a downward slope. It's possible."  -  Vaba tõlge: Tõbi ei allu veel valitsuse rakendatud meetmetele, ei julge väita, et Juuni lõpuks näeksime nakatuvuse kahanemistrendi. Canada peaministri tänane sõnum oli sarnane: "Rakendatud meetmed püsivad jõus nädalaid või kuid ..."

Kokkuvõttes tähendab see "Uut reaalsust". Epideemia taandudes teatud meetmeid lõdvendatakse aga millal ja kui palju pole aimu, sest me ei tea millal epideemia taanduma hakkab. Optimistlikuim kestuse versioon oleks kolm kuud (Märts, Aprill, Mai) nagu Hiinas kui suudetaks äärmiselt karme abinõusid tarvitusele võtta, pessimistlik - ei tea ja ei tahagi teada😱

Mind huvitab eelkõige millal ja mis vormis rahvusvaheline reisimine taastub. Millegi pärast olen siin sutsu optimistlikum kui paljud teised. Suve alguses ehk lõdvendatakse piiranguid piiridel kuid reisijatelt nõutakse näiteks arstitõendit kas koroonaviiruse läbipõdemise kohta või siis mingit äärmiselt mõjuvat põhjust reisimiseks koos karmide sanitaarnõuetega. Mis saab lennuliikluse tihedusest ja lennukipiletite hindadest ei kujuta ette. Momendil on kogu suveks ülisoodne hind 998CAD Toronto - Tallinn - Toronto liinil. Kas ja milline lennufirma tegelikult ka lendab ei oska keegi ette ennustada.
 

Soovitus kuidas karantiinis perega kvaliteetaega veeta: meeskondlikud arvutimängud

Kodustest uudistest niipalju, et käisin hommikul jooksmas kuna koeri jalutades oli nii super hea tunne. Tempo poolest rahulikult 5:15min/km, sest terve nädal pole jooksnud. Rajal enesetunne tipp-topp aga kui kella kinni panemiseks seisma jäin, tahtis pilt taskusse kerida. Liiga  järsk vererõhu langus, mis muud. Ebamugav tunne nagu seisaks elevant rinna peal läks dushi all üle. Haiguse tunnuseid enam pole kui äärmiselt õrn nohu välja arvata. Õhtul mängisin esimest korda äsja mahalaaditud Ubisofti uut versiooni "Rainbow 6 Siege" paugutamistrillerist. Ülemine video esimesest 2014 versioonist, alumine selle aastasest. Tegu palju realistlikuma ja paindlikuma mänguga kui Battlefield. Jalaväelastele suunatult sarnaneb ehk kõige rohkem CounterStrike'le ainult meeletult rohkem võimalusi suurte ja purustatavate ehitistega kaardi juures. Nõuab mitu päeva pühendunud õppimist enne kui julgen tütrega koos lahingusse tormata.

P.S. Isegi mu 10 aastat vanal arvutil (üks esimesi i7 protsessoreid ja 970GTX videokaart) on 2020 versioon high settingutel  mängitav. Momendil mäng Steamis soodukal 13CAD.

Wednesday, March 18, 2020

Uus Normaalsus

Kirjutan uuesti briti epideemiaga võitlemise strateegiatest ja pakun omalt poolt välja efektiivsena tunduva ehkki utoopilise alternatiivi. Mõistagi ei suuda ma analüüsi koha pealt võistelda eriala teadlaste meeskondadega, sellele vaatamata tahaks mõtteid jagada. Õhtul üllatas mind FB, kes blokkis BBC artikli jagamise, mis rääkis Briti valitsuse strateegia muutusest ja epideemia tõenäolisest kestvusest. Kõik kes soovivad lugu otse allikast lugeda võivad ülaloleval viitel klikkida, kuni see ikka saadavale jääb. Järgneb lühikokkuvõte minupoolse lisaideega.

Viiruse vastu võitlemiseks on kolm põhistrateegiat: 
(kõik numbrid kajastavad ainult 67 miljonilise elanikkonnaga suht hea tervishoiu süsteemiga Suur-Britanniat, kogu Maailma peale ekstrapoleerides on numbrid eeldatavasti koledamad)

1. Mitte midagi teha. Tulemuseks umbes 510000 surma 81%'se nakatavuse juures, kuid pandeemia oleks JUBA juuli lõpuks möödas. Tänapäeva maailmas ettekujuteldamatu seoses moraalinormide ja sotsiaalse korra hoidmisega.

2. Leevendavad piirangud. Eesmärgiks haigestumiste tempot aeglustada ja kaitsta kõige ohustatumaid. 250000 surma juures muutuks madalamaks haigestumise tipp kuid pikeneks oluliselt pandeemia kestus kusjuures tervishoiu süsteem saaks ikka ülekoormatud. See oli eelmise nädalani brittide strateegia, kuid Itaalia kogemus sundis neid suunda muutma.

3. Mahasurumine. Nakatumisahelate katkestamine eesmärgiga nakatumiste arvu minimiseerimine nagu seda tehti Hiinas ja Koreas. Eeldab olulist isikuvabaduste piiramist ja rangeid karantiini nõudeid. Isegi selle strateegia korral eeldatakse 10000-20000 surma. Suurimaks probleemiks on pandeemia kestuse pikendamine vähemalt pooleteise aastani kui peaks välja töötatama efektiivne vaktsiin. Kogu selle aja jooksul poleks võimalik oluliselt leevendada sotsiaalse distantseerumise ja karantiini tingimusi, mis toob kaasa enneolematu majandusliku kahju. Sisuliselt mitte lahendus vaid lahenduse edasilükkamine kuna karjaimmuunsust ei teki ja covid-19 muteerumine muudab efektiivse vaktsiini väljatöötamise äärmiselt keeruliseks. Tegu oleks niinimetatud "uue normaalsusega".

Uue normaalsuse teemalist artiklit soovitan lugeda vaid kodanikel kes vähidiagnoosi korral sooviks sellest arstilt kohe teada saada, et oma järgijäänud elu külmalt edasi planeerida. Kokkuvõtvalt võib mainida, et asume ajaloolises murdepunktis: elukorraldus maailmas enne pandeemiat ja pärast pandeemiat.

4. "Lambad söönud, Hundid terved"😲 - minu lahendus. Totaalselt isoleeri kõik ohugrupid ja lase viirusel võimalikult kiiresti nakatada kõik ülejäänud. Eeldatav surmade arv minimaalne, pandeemia kulgeb kiirelt, elanikkond saavutab karjaimmuunsuse ilma vaktsineerimisele lootmata, majanduslik kahju minimiseeritud. 
"Elementaarne Watson, elementaarne..." Ma ei mõista kuidas inglased selle peale ei tulnud.
No tegelt muidugi mõistan, poliitiliselt oleks tegu enesetapuga ja eneseohverdus on kindlasti omaduseks mis poliitikutel puudub. Paraku otsustavad poliitikud "meie kõigi" nimel.

P.S. Üheks võimalikuks lahenduseks on uue olukorraga leppimine ja harjumine. Koroona muutub samasuguseks lainetena levivaks haiguseks nagu gripp, lihtsalt tapab 10 korda rohkem inimesi, eeskätt vanemaid ja nõrgemaid.

Tuesday, March 17, 2020

Kodus terve perega

Nädala algusest lõi koroona välk ka meie majja sisse. Mitte vist otseses mõttes, küll aga vägagi oluliste kõrvalmõjudena. Nagu ikka sai kõik alguse minust. Sutsu nohune olemine läks laupäeva õhtuks oluliselt vastikumaks, nina kinni ja pea paks. Lohutust pakkus teadmine, et nohu on enamasti koroonat välistav haigusnäht. Kaasa muidugi näitas seepeale Eestist pärit artiklit, kus keegi samuti vaid nohus olles covid-19 positiivseks kuulutati. Eks ta ole, et sümptomid annavad aimu aga ei määra kindlalt sinu haiguse põhjustajat. Isegi testid ei tee seda - tänasel esimesel Ontario covid-19 ohvril tuvastati viirus alles peale surma, enne haiglas tehtud testid olid kõik negatiivsed. Laupäeva öösel ei saanud ma õieti magada, pühap hommikul õige zombie olemine. Päeva peale läks paremaks, aga õhtul jälle sihuke kahtlane, kraadides kerge palavik 37.4. Enne magama minekut neelasin ühe extra tugeva öö Tylenoli tänu millele uni suht hea.

Esmaspäevase päeva veetsin kodus molutades ja koroonauudisi vaadates. Ontarios tulid välja uued juhised, mis käskisid sümptomitest sõltumata kõigil välismaalt saabunutel 14 päevaks kodusesse karantiini minna. Ehkki enesetunne oli parem helistasin oma arstile uurimaks, mida peaks ette võtma. Soovitus loputada nina ja kuristada kurku soolveega ning jääda koju karantiini nädalaks. Koroona testile saadab mu vaid juhul kui peaks tõusma kõrge palavik ja tugev köha, kergeid juhtumeid enam ei testita. Tööle helistades jõudsid ülemused sama järelduseni, ehkki mõnevõrra kummaline kui arvestada, et olin juba nädala tööl käinud. Igatahes kuulutati mind ametlikult kodus karantiinis istuvaks, mis tõi tänastele uutele Canada tervishoiuameti juhistele toetudes kaasa automaatse karantiini kõigile minuga samas majas asuvatele kodanikele, ehk kogu perele. 

Tegelt laste osas see suurt miskit ei muutnud, vanem suunati niikuinii kodutööle - tarkvara insenerina pole suurt vahet kust seda teed, peaasi et krüpteeritud läpakalt. Noorem plika koondati ajutiselt, sest hambaarsti kabinetid suleti mistõttu laboritel pole tellimusi. Väikefirmad ei saa lubada endale inimesi tööl hoida ja palka maksta kui raha sisse ei tule. Meil peres, kus kõik neli liiget töötavad, pole muret. Saaksime hädaga hakkama isegi siis kui vaid üks tööl käiks. Paraku on paljud, kes elavad suht piiri peal ja kelle puhul paari nädala palgast ilma jäämine finantsiliselt äärmiselt raske. Kui kriis kestab isegi vaid mõned kuud lastakse hulk inimesi töölt lahti, kellest paljud ei jaksa oma arveid või kodulaenu maksta. Kui ei toimu kardinaalset muutust hakkab paari kolme kuu pärast turule ilmuma pangale tagastatud maju ja kortereid.

Kaasa on sunnitud minu tõttu kodutööle jääma. Tal on see päris keeruline, aga kuidagi ikka saab hakkama. Mis siis muud kui nädalake kvaliteetaega perekeskis. Polegi terve kambaga nii pikalt koos olnud sellest ajast saati kui lapsed pisikesed olid. Loodetavasti ei jõua selle ajaga liialt üksteist ära tüüdata. Tütar juba laadis mulle uue laskmismängu "Rainbow 6 Siege", mida õhtupoole proovima hakkan.

Muid Koroonauudiseid:
Ontarios kehtestati eriolukord.
Erinevad hinnangud kriisi kestuse kohta kahest kuust kuni pooleteise aastani.
Aktsiaturud -30% võrreldes jaanuariga, enne ostma asumist tasub ära oodata haiguse massiline levik ja sellest tulenev shokk USA's, mitte rohkem kui paar kolm nädalat.
Rahvusvahelise lennuliikluse ja turismi taastumise osas ei julge momendil midagi ennustada, maailma riigid on epideemia arengu vaatevinklist nihkes, mis pikendab eriolukorda. Kui Hiinas Hubei provintsis on hakatud vähehaaval piiranguid vähendamna ja tagasi pöörduma uusnormaalse elu juurde siis mitmes riigis registreeritakse alles esimesed juhtumid.

P.S. Kainelt mõeldes oleks parem kui põeks covid-19 läbi ja oleks asjaga ühel pool. Immuunsus käes ja edaspidi ei pea muretsema ei haigestumise ega nakatamise pärast. Äkki peaks minema metroosse ja ostukeskustesse ukselinke lakkuma :P

Monday, March 16, 2020

Brittide strateegia

Kui enamuse riikide jõupingutused on suunatud nakkuse levimise kiiruse aeglustamisele siis tundub, et britid kavatsevad võtta kasutusele drastilisemad meetmed. Põhjuseks veendumus, et ees ootab epideemia katastroofiline laienemine. Nende arust viiruse leviku aeglustamine tavaliste vahenditega koormaks totaalselt üle intensiivravi osakonnad põhjustades veerand miljonit surma ja sellega kaasnevad probleemid ühiskondliku korra tagamisel. Valitsuse pressikonverentsil avaldati mõned õige shokeerivad numbrid:

# Ehkki positiivse testi on andnud 1500 inimest hinnatakse nakkusekandjate arvuks 35000-50000. 
# Surmade arv eilse seisuga 55 kahvatub modelleerimisel saadud 260000 kõrval.
# Suur-Britannia on umbes 3 nädalat Itaaliast taga.
# Kõige rohkem ohustatud kodanikud: vanurid ja kroonilised haiged tuleb ühiskonnast isoleerida 12 nädalaks.
# Vaktsiini väljatöötamine võtab realistlikult aega 18 kuud.
# Majapidamisest, kus keegi on palavikus ja köhib, ei tohi keegi 14 päeva jooksul lahkuda.

On otsustatud võtta kasutusele drastilised isoleerimisabinõud, et haigusjuhtude arvu minimiseerida. Surmajuhtumite arvuks ennustatakse sel juhul tuhanded või kümned tuhanded. Taolise lähenemise probleemiks on asjaolu, et niipea kui piiranguid lõdvendatakse on oodata uut haiguspuhangut. Selleks et olla efektiivsed peavad teatavad piirangud jääma kehtima kuni vaktsiin on välja töötatud ehk siis eeldatavalt pooleteiseks aastaks. Tegu pole enam keskmaa jooksuga nagu keegi mainis, see on pigem maraton. Ma ei taha mõeldagi, milline on mõju maailma majandusele.

Kogu eelneva jutu juures on kummaline, et koolid, mis tavaliselt ühed aktiivsemad nakkuskolded, jäävad avatuks. Võibolla on otsustatud meelega lasta nooremal generatsioonil haigus kiirelt läbi põdeda, et nood saavutaksid immuunsuse ja poleks edaspidi viiruse levitajateks. Noortel niikuinii paistab tõve kulg äärmiselt kerge olema. Olukord muutub iga tunniga.

Perearstide seltsi nõuanded

Kui ma juba kopeerimise libedale teele läksin siis jätken samas vaimus. Eelkõige põhjusel, et oleks mugav koht, kust vajadusel Eesti Perearstide Seltsi soovitusi üle lugeda.

See postitus tuleb väga pikk, aga väga oluline.
Meie vanemaealine elanikkond on vastu pidanud mitu riigikorda, tulnud läbi tulest ja veest ning saanud hakkama ka kõige kitsamates oludes. Seetõttu võib paljudele tunduda, et praegused soovitused on üle reageerimine või isegi et eakate isoleerimisega tehakse ülekohut. See ei vasta tõele. Eakatel on väga suur risk uue viirusega nakatudes raskelt haigestumiseks. Siin juhendis räägime 60-aastastest ja vanematest inimestest, kusjuures eriti suured on riskid üle 80-aastaste inimeste hulgas. Kui me ei reageeri kohe ja väga jõuliselt, siis kõige rängema löögi alla satuvad meie eakad. Seetõttu palume alltoodud soovituste rakendamisse suhtuda äärmise tõsidusega.
Uus koroonaviirushaigus levib Eestis ja on jõudnud juba paljudesse kogukondadesse. Haigestumine kulgeb küll ligi 90% juhtudel kergelt, aga eakate hulgas on kergete haigusjuhtude osakaal palju väiksem. Raskest ja eluohtlikust haiguse kulust on enam ohustatud üle 60-aastased inimesed ja krooniliste haigustega patsiendid (südame-veresoonkonnahaigusi, diabeeti, hingamisteede kroonilisi haigusi põdevad patsiendid, samuti kasvajavastast ja immuunsüsteemi pärssivat ravi saavad patsiendid).
Praegu oleme jõudnud viiruse leviku sellisesse faasi, kus suure tõenäosusega enam ei õnnestu viiruse edasist levikut takistada ja tähelepanu teravik tuleb pöörata raske kuluga haigusest kõige enam ohustatud elanikele. Kuna haigus levib inimeselt inimesele, on riskigrupi kaitsmine targalt käitudes võimalik.
Soovitused vanemaealistele inimestele:
Tühistage kõik mittevajalikud ja välditavad kodust väljas käimised ja kohtumised. Praegu ei ole aeg pidada sünnipäevi, pulma-aastapäevi, katsikuid ega muid pidusid. Jälgige ametlikke instruktsioone, riigi või Terviseameti poolt antud vastavasisulisi juhiseid. Ärge kutsuge endale külalisi (ka mitte pereliikmeid) ja ärge minge ise külla. Ärge kutsuge lapselapsi enda juurde hoida! Lapsed ei ole praegu riskigrupis ja nemad haigestuvad kergelt, kuid perekondlikus olukorras on Teie endi nakatumise oht suur.
Tehke plaan selleks puhuks, kui peaksite haigestuma:
º Leppige lähedastega kokku, kellele tuleb haigestumise korral helistada. Kui selliseid lähedasi ei ole, siis tuleks helistada perearstikeskusesse või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajale.
º Veenduge, et Teil on vajalikud telefoninumbrid olemas; varuge tavalisi ravimeid, mida olete harjunud tarvitama ülemiste hingamisteede haiguste korral: palavikualandajaid, köharohtusid vm. Samuti varuge oma harilikke igapäevaselt tarvitavaid ravimeid; arvestama peaks umbes ühe kuu ravimite varuga;
º Veenduge, et Teie lähedased on kursis, milliseid ravimeid Te iga päev tarvitate või teavad, kust seda järele vaadata. Raviskeem peaks olema kirja pandud ning paigutatud nähtavale kohale, näiteks külmkapi peale.
Paljud eakad elavad koos inimestega, kes käivad tööl või lasteaias. Ka koos elades tuleb rakendada nakkuse levikut tõkestavaid võtteid, näiteks:
º Kõik, kes tulevad koju, peavad esimese asjana pesema käsi; º Eakas pereliige peaks võimalusel elama teistest pereliikmetest eraldi ja nendega lähikontakti vältima. Kui eraldi tuba pole võimalik, siis on soovituslik hoida teiste inimestega 1-2-meetrist distantsi;
º Palju puudutatavaid pindasid tuleb puhastada sageli. Siia kuuluvad näiteks lülitid, ukselingid, teleripuldid, arvutid, telefonid, vannitoa tasapinnad, köögilauad ja köögi töötasapinnad, külmkappide uksed, öökapid. Puhastamiseks sobib spetsiaalsete puhastusvahendite puudumisel ka kõige tavalisem seebivesi. Koroonaviirused hävivad 60-kraadise kuumuse käes 30 minutiga, seega tuleb ka puhastuslappe regulaarselt pesta;
º Tubasid tuleb tuulutada nii sageli kui võimalik;
º Kui keegi pereliikmetest on haigestunud, siis peaks ta kandma maski. Maski kandmine on otstarbekas kahes olukorras: haigestunu peab kandma, et ta ei nakataks teisi inimesi ja samuti peaks kandma maski see inimene (hooldaja, tervishoiutöötaja), kes haigestunud inimest hooldab. Arusaadavalt ei ole igas peres maskid kättesaadavad, sellisel puhul peab haigestunud inimene rangelt kinni hoidma elementaarsest hügieenist: sage käte pesemine vee ja seebiga vähemalt 20 sekundi vältel, eraldi sööginõud, ühekordsed taskurätikud, mida ei tohi korduvalt kasutada jne.
Planeerige oma elu ette:
Vaadake üle ja korraldage kaheks nädalaks ette oma toiduvaru ja ühe kuu ravimite varu:
º võimalusel ärge käige ise poes ja apteegis, selle asemel paluge seal käia lähedastel või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajal. Kui peate siiski ise kauplustes ja apteegis käima, siis mida harvem, seda parem;
º võimalusel koostage poe- ja apteeginimekirjad ja laske abistajatel kõik asjad ühe korraga tuua ja üle ukse anda; digiretsepte saab välja osta ka teine inimene. Apteegis retseptiravimeid ostes on vaja selle inimese ID-kaarti, kes ostab ning selle inimese isikukoodi, kelle nimele ravimid on välja kirjutatud (kelle jaoks ostetakse).
º Kui toidu ja ravimid toob keegi teine, tuleks hästi säilivad tooted ja külmutamist nõudvad asjad pakkida eraldi kottidesse. Külma vajavad asjad tuleb loomulikult tõsta külmkappi ja pärast seda hoolsalt käsi pesta. Kauem säilivad asjad võiksid ukse juures kotis seista pikalt: paberkottidel püsib viirus eluvõimelisena 24 tundi ja kilekottidel 2-3 päeva.
Kui Teil ei ole Eestis lähedasi, kes saaksid Teid abistada või on lähedased haigestunud, siis palun võtke ühendust kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga.
Perearstikeskused ja haiglad jätkavad tööd:
º Suurt osa probleemidest on võimalik lahendada telefoni või e-kirja teel ja need on praegu eelistatud suhtluskanalid. Pidage oma pereõe või -arstiga telefoni teel nõu, kuidas oleks Teie probleemi korral arukam talitada;
º Kui vajate vastuvõttu ja läbivaatust, antakse Teile vastuvõtule tulemiseks kindel kellaaeg – pidage sellest kellaajast kinni, ärge hilinege ja ärge tulge ka liiga vara. Praegu püütakse tavapärasest veel enam vältida seda, et palju patsiente peaks ühe ukse taga korraga ootama;
º Kui Teil on tervisemure, siis ärge olge liigselt tagasihoidlik, vaid parem helistage perearstikeskusesse nõu küsimiseks. Telefoni ootejärjekorrad võivad olla pikad, sellest ei maksa heituda.
Paljud eakad käivad tööl. Paljud eakad töötavad ka meedikutena. Tööl käimine ei ole keelatud, kui järgida hügieeninõudeid ja lihtsaid ettevaatusabinõusid:
º Võimalusel vältige ühistransporti ja sõitke oma autoga või minge tööle jalgsi;
º Käige ainult seal, kus tõesti on hädavajalik, eelistatult marsruudil töö-kodu-töö;
º Võimalusel hoidke inimestega kahemeetrist vahet;
º Peske hoolsalt käsi pärast teiste inimeste läheduses olemist, pärast õuest, tulemist, pärast tualeti kasutamist, enne sööki, pärast liftiga sõitmist jne;
º Lõpetage kätlemine, kallistamine ja muud välditavad kehalised kontaktid kõigi inimestega;
º Vältige kätega näo puudutamist;
kui tunnete end haigena või isegi haiglasena, siis jääge koju ja vajadusel paluge töövõimetuslehte.
Paljud eakad elavad hooldekodudes: hooldekodude ja haiglate külastamine on praegu rangelt keelatud!
hoidke oma lähedastega kontakti telefoni teel, et isolatsiooni jäämine emotsionaalselt talutavam oleks.
Piirake ärevust või stressi tekitavate uudiste vaatamist, kuulamist või lugemist.
Otsige informatsiooni ainult usaldusväärsetest allikatest ja eeskätt selleks, et saada juhiseid edasiste tegevuste planeerimise ning iseenda ja oma lähedaste kaitsmise kohta. Vaadake uudiseid kindlatel aegadel päeva jooksul, üks või kaks korda. Ehmatav ja praktiliselt lakkamatu uudisvoog käimasoleva pandeemia kohta muudab lõpuks igaühe murelikuks.
Koju üksi isolatsiooni jäämine võib olla emotsionaalselt väga raske ja tunduda ülekohtune. Leppige oma sõpradega või pereliikmetega kokku regulaarsed telefonikõned või videokõned, lugege mõnda raamatut, mida olete ammu planeerinud teha, leidke võimalusi ka kodu piires liikuda ja kehalist aktiivsust säilitada.
Nõuanded vanemaealiste inimeste lähedastele:
º Viige ennast kurssi ravimitega, mida Teie lähedane igapäevaselt tarvitab. Kõike ei pea pähe õppima, aga raviskeem koos ravimite nimetuste, päevas võetavate tablettide arvu ja ajastusega (hommik, õhtu) peaks olema arusaadavalt kirja pandud ja nähtaval kohal (nt külmkapi peal);
º Leppige kokku plaan puhuks, kui Te ise haigestute või Teie pere eakas liige haigestub. Kes võtab üle vastutuse toidu ja ravimite eest, kes helistab perearstikeskusesse või sotsiaaltöötajale? Leppige need asjad juba eelnevalt kokku;
leppige kokku ka regulaarsed telefonikõned või videokõned. Sotsiaalne isolatsioon võib inimestele mõjuda raskelt, eriti kui seni on oldud iseseisev ja hästi hakkama saadud.
Nõuanded vanemaealiste inimeste tööandjatele:
º Sageli ei pruugi tööandja teadlik olla oma eakate töötajate kroonilistest haigustest. Terviseandmed on delikaatsed isikuandmed ja seetõttu tuleb kõiki vanemaealisi töötajaid vaadelda kui potentsiaalselt kõrge riskiga isikuid;
º Võimalusel tuleks praegu leida vanemaealistele töötajatele sellised tööülesanded, kus ei pea inimestega näost näkku kohtuma, maksimaalselt tuleks kasutada kodukontorit, telefonitööd ja digilahendusi. Kui see pole võimalik, siis tuleb töökohas rangelt järgida hügieenireegleid;
º Võimalusel võiks vanemaealised töötada eraldi kabinetis või vähemalt eraldi toanurgas teistest inimestest kahe meetri kaugusel.
Nõuanded hooldekodude omanikele:
º Palaviku või ülemiste hingamisteede haigusnähtudega personalil on hooldekodudesse tööle minek rangelt keelatud!
Tungivalt soovituslik on hooldekodudes seada sisse kord, kus kogu klientidega kokku puutuv personal peab end enne tööle tulemist kodus kraadima. Palavikuga tööle tulek on keelatud.
º Hooldekodude omanikel on vaja varakult mõelda lahendustele olukorras, mil osa personalist on haigestunud või karantiinis.

Sunday, March 15, 2020

Aastapäev ja covid-19 vastikud nüansid


Jooks 15 Märts 2019
Kõnd 15 Märts 2020
Täna nillin profülaktika mõttes Pirita ürdilikööri ja tähistan oma jooksma hakkamise esimest aastapäeva. 2019 15 märtsil võtsin end lõpuks kokku, panin tossud jalga, spordiriided selga ja tegin esimese argliku katse kontrollimaks kui pikalt jaksan sörkida. Hullu punnimisega pidasin pea kaks pool kilti vastu. Õnneks jagus jonni edasi rühmamiseks. Jooksnud olen vahelduva eduga, mõni kuu vaid paar päeva vahele jäänud, mõni kuu pooled päevad. Poolelijätmist pole küll kunagi mõttesse tulnud, liiga mõnusa enesetunde tekitab. Täna oli plaanis üks viisaka kiirusega 5 kildine ots sörkida, paraku segas nohune nina vahele. Tegelt esimest korda haiglane tunne viimase aasta jooksul. Otsustasin mitte hakkata punnitama, kellele ma ikka tõestan, et tubli jooksja olen, ise tean seda niigi😜 Päris väljas käimata ei raatsinud päikselise kevadilmaga jätta, jalutasin kiirema sammuga 5km pargis ja jõe kaldal. Kodus valmistasin kruusi kuuma kakaod, mida praegu naudin.

Distantsi mõttes tuleb puhast jooksu selle aja jooksul kusagil 1300 km ringis, parim kuu oktoober 154km. Üldiselt on plaanis olnud nädalas joosta 5 korda 5km, kord 10km ja päev puhata. Talveperioodil pole 10km otsasid teinud. Detsember ja nüüd ka märts on märgatavalt väiksema kilometraazhiga. Lisaks koguneb kõndimist, rattasõitu, ujumist, matkamist, suusatamist. Kehakaal langes esimese 3 kuuga 84kg pealt 78kg peale ja on püsinud 77-78 vahemikus kogu järgneva aja. Võhma on loomulikult juurde tulnud, kevade(suve) poole kavas proovida mis tunne mõni pikem distants joosta. Külm mind jooksmisel ei sega kui just alla -15C pole, pigem mõnus. Tuul või tugev vihm on ebamugavad. Õnneks 5 km piisavalt lühike maa, et fleece ei jõua läbi liguneda, päris padukaga ma ei jookse ju ka.

Suusatamisega on selleks hooajaks kööga - suur tänu sulle va covid-19. Veel eile oli plaanis esmaspäeval mäele minna, nõlvadel mõnus lumi ja rahvast tänu paanikale vähe, hotellitubasid pakuti poolmuidu. Hommikul tuli moblale teade, et Blue Mountain pannakse kinni, vabandavad tekitatud ebamugavuse eest - my ass. Viskasin kiirelt pilgu teistele mägedele, igal pool sama jama. Isegi Whiteface mäe tippu viiv gondel Lake Placidis lõpetas töö seoses viiruse paanikaga, madalamal veel mägi lahti. Kuram mu kaks pealt sajataalast Whiteface piletit lähevad vett vedama. Ehkki Blue hooaja pääse sai kuhjaga tasa teenitud, on jalgades kange tahtmine mäge kratsima minna. Esimese maailma "probleemid" nagu ma töökaaslasele ütlesin kui see kurtis "steptantsu kogukonna" kokkutuleku ärajäämise pärast.

Turismimajandus kannab hullu kahju üle maailma. Kuurortid suletakse, rahvusvahelist lennuliiklust ja lõbusõidu laevandust kärbitakse jõhkralt. Isegi puhkusi ei saa planeerida kui ei tea millal see pandeemia järgi võiks andma hakata. Juttu on igatahes kuudest. Huvitav millised piletihinnad kui lennukid lõpuks lendama hakkavad, kardetavasti üritatakse kaotusi klientide arvel korvata. Kokkuvõttes pole mõtet mingit ajakava teha, sest see ei sõltu enam minust või minu tahtmistest. Eks siis lükkan puhkust edasi kui juunikuuks lennukid ikka veel ei lenda. Eri riikide epideemia kulu jälgimine vihjab, et mida järsem haigestumiste graafiku kõver, seda kiiremini üle läheb. Hiina hakkab tasapisi normaalsuse juurde tagasi pöörduma - aega kulus 4 kuud.

Samas võib juhtuda, et suvel elame hoopistükkis teistsuguses reaalsuses kui seni eriti kui majanduses peaks suuremad mullistused aset leidma. Hea on tulevale kriisile suht kindlas seisus vastu minna.

Koroonast Eesti eksperdi pilgu läbi.

Ma pole kunagi jagandud tervet artiklit aga praegu on eriolukord ning seepärast pole mingit häbitunnet :P Leian, et järgnev kokkuvõtlik teadmispõhine info 15 Märtsi 2020 seisuga on usaldusväärne, asjalik ja väärt kõigil kodanikel teadmiseks võtta. Loodetavasti autor Irja Lutsar ei pahanda.

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar teeb kokkuvõtte koroonaviiruse leviku kolmandast nädalast ning rõhutab, et viirust tuleb eemale hoida vanadest inimestest.

Viiruse levikust ja nakatunutest

1. Viirus liigub nagu päike, mis tõuseb idast ja loodetavasti varsti loojub läänes.

2. Võrreldes eelnevate nädalatega on kergete haigusjuhtude hulk kogu maailmas suurenenud ja praegu on see 92 protsenti. Põhjuseks tõenäoliselt paljudes riikides sisse viidud laialdane testimine ja sagedasem kergemate haigusjuhtude tuvastamine.

3. Viiruse leviku fookuseks on saanud Euroopa, seejuures on haaratud kõik Euroopa riigid ja haiguse tõus jätkub kõigis riikides. Lisaks Itaaliale on suure nakatumisega riikide hulka lisandunud Hispaania ja Prantsusmaa. Nakatumise kõrgpunkt ei tundu käes olevat üheski Euroopa riigis, vaatamata sellele, et Itaalia puhang on kestnud kolm nädalat. Eelmisel nädalal arvasin, et Itaalia puhang jõuab tippu selle nädala lõpuks (arvestades Hiina olukorda), kuid see ennustus ei osutunud õigeks.

4. Itaalias, mis oma elanikkonna suuruselt on võrdne Hubei provintsiga, oli 14. märtsi seisuga 21 157 nakatunut (sealjuures Hubei provintsis oli kokku 69 000 nakatunut umbes kahe kuu jooksul) ja tõusuperioodil tõusis keskmine juhtude arvu umbes 20 protsenti võrreldes eelneva päevaga. Hubei päevane maksimum oli umbes 4000 juhtu, Itaalias eile peaaegu 3500.

5. Itaalia haigestumisest endiselt 75 protsenti pärineb Lombardiast, kus tõus on eksponentsiaalne. Teistes Itaalia piirkondades on nakatunuid vähem ning haigestumise tõus laugem. Kõik Itaalia piirkonnad on haaratud ning karantiin kehtib kogu Itaalias. Nakatunutest 21,2 protsenti on alla 50 aasta vanused, ülejäänud on vanemad. Lapsi on nakatunutest 0,5 protsenti. Vanemate kui 50 aastaste gruppides on nakatumine erinevate kümnendite vahel ühtlaselt jagunenud.
6. Haigestumine tõusis sellel nädalal oluliselt Hispaanias, Prantsusmaal ja Saksamaal. Kõigis neis riikides lisandub umbes tuhat haiget päevas ning epideemia on algjärgus. Samuti on olemas lokaalsed kolded.
7. Haigus on jõudnud kõigisse Euroopa riikidesse, neist kümnes on nakatunuid üle tuhande.
8. Aasia riikides on epideemia kontrolli all. Siiski mitte kadunud. Kui Hiinas ja Lõuna-Koreas on juhtumite hulk oluliselt langenud, siis Jaapanis või Singapuris on pigem väike tõus. Juhtumeid on aga Euroopa riikidega võrreldes üldkokkuvõttes vähe. Uute nakatunute arvud Aasia riikides on pigem kümnetes kui sadades. Päris kadunud pole epideemia aga üheski riigis.
9. Mis eristab Lõuna-Koread ja Itaaliat? Ennekõike haigete vanus. Kui Lõuna Koreas on haigestunutest vähem kui 50-aastaseid 45,2 protsenti, siis Itaalias vaid 21,4 protsenti. Samal ajal on vanemaid kui 80-aastaseid Itaalia nakatunutest 18,4 protsenti ja Lõuna-Koreas 3,1 protsenti. Kui Lõuna-Koreas on kõige suurem nakatunute rühm 20-29 aastased (28,9%), siis Itaalias on vaid 3,9 protsenti nakatunutest selles vanuses.
10. Laste haigestumine on endiselt kõikides riikides väga madal – 0,5 protsenti Itaalias, 1 protsent Lõuna-Koreas kõigist nakatunutest.
11. Naiste ja meeste osakaal nakatunute hulgas on Lõuna-Korea andmetel 62% vs 38%.
12. Kui lapsed välja arvata (ja isegi see pole selge), siis tundub et nakatumine on kõigis vanuserühmades võrdse sagedusega, erinevus on, et nooremad põevad kergelt ja vanemad raskelt või väga raskelt. Seega riikides, kus on väike nooremate kui 50 aastaste osakaal, on tõenäoliselt nendes eagruppides rohkelt diagnoosimata kergete sümptomitega haigeid.
13. Surmajuhtude vältimisel on edukamad need riigid, mis suudavad haiguse vanemast populatsioonist eemale hoida kas siis intensiivse testimise ja nakatunute eraldamisega (nt Lõuna-Korea) või väga hea kontaktide jälgimisega (nt Singapur). Singapuris ei ole registreeritud ühtegi haigusjuhtu vanemate kui 80-aastaste inimeste hulgas.
14. Kogu maailmas on hinnatav suremus 3,4%-3,7%, mis aga on riigiti väga erinev ja tundub ennekõike sõltuvat haigete vanuselisest struktuurist – 0,6 protsenti Lõuna-Koreas, kus nakatunutest vaid 3,2 protsenti on vanemad kui 80 aasta vanuseid vs 6,8 protsenti Itaalias, kus vanemaid kui 80-aastaseid on 21,4 protsenti nakatunutest.
15. On arvamus, et üldiselt on suremus ühe protsendi piires ning riikides, kus see on kõrgem, ei ole mitte meditsiinisüsteem halvem, vaid palju kergemate sümptoomidega haigeid on diagnoosimata.
16. Euroopa riikidest on madal suremus Saksamaal (0,2%) ja Põhjamaades, kus on siiani olnud üksikud surmajuhud.
17. Kõik saadaolevad andmed näitavad, et meeste suremus on umbes kaks korda suurem kui naistel. Lõuna-Koreas on meeste suremus 1,27 protsenti ja naiste suremus 0,57 protsenti ning Hiinas vastavalt meestel 4,7 ja naistel 2,8 protsenti.
18. Suremus tõuseb oluliselt vanusega. Itaalia näitel – alla 50 aastaste hulgas on olnud üks-kaks surmajuhtu, 50-59 aastaste suremus on 0,2%; 60-69 aastaste suremus 2,5%; 70-79 aastaste suremus 6,4% ja vanemate kui 80 aastaste suremus 13,2%. Sarnased andmed on ka Hiinas ja Lõuna-Koreas.
19. Paljudel surnutel on eelnevad rasked haigused
Korduma kippuvad küsimused
20. Kui kaua viirus keskkonnas püsib? Sellel nädalal tuli uurimus, mis näitas, et õhuvoos ja pindadel püsib viirus, mida õnnestus ka välja kasvatada, 48-72 tundi. Oluline on märkida, et viiruse hulk selle aja jooksul oluliselt langes. Samal ajal tuleb meeles pidada, et viiruse levitajaks on ikka inimene, sest viirus saab paljuneda vaid inimese rakkude olemasolul.
21. Kas sümptomiteta inimesed on nakkusallikad? Uuringuid selle kohta on väga vähe, neid on ka raske läbi viia. Siiski on kirjeldatud, et viiruse hulk on kõrge juba üks päev enne haigussümptomite teket (varasema aja kohta andmeid pole) ja on kirjeldatud, et isik on nakatunud teisi vahetult enne kui temal endal haigussümptomid ilmnesid. Siiski on olulisemad haiguse levitajad haigus sümptoomidega - olgu või kergetega - isikud.
22. Kui kaua viirus inimeses püsib pärast nakatumist? Sellel nädalal ilmus hiinlaste uuring, milles nad näitasid, et PCR oli ninaneelus positiivne paar nädalat ja kuni 37 päeva pärast esimest positiivset testi. Kas positiivne PCR tähendab ka, et olemas on piisavalt elusat viirust ja kas isik on nakkusohtlik, on omaette küsimus? Sakslaste varasemalt selle puhangu ajal ilmunud uuringus näidati, et viirust oli võimalik välja kasvatada kuni kaheksa päeva pärast nakatumist, edaspidi aga mitte, vaatamata sellele, et PCR on positiivne.
23. Ravi ja vaktsiini pole. Ka sellel nädalal avaldatud uurimuses Hiinast, kus võrreldi haigeid, kes olid saanud lopinavir/ritonaviri nendega, kes ei saanud, ei leitud mingit vahet viiruse eritumise kiiruses ega lõpptulemuses, milleks oli surm.
24. Praegune ravi on ikka endiselt sümptomaatiline ja toetav.
25. Kui kaua puhang kestab? ei tea. Ükski riik pole uutest haigusjuhtumistest lõplikult vaba. Hiinas on puhang kestnud alates detsembrist 2019. SARS kestis novembrist maini, enne kui viirus lõplikult kadus (7 kuud).
Olukord Eestis
26. Alates 10. märtsist levib viirus Eesti siseselt ja haaratud on mitmed maakonnad. Kõige rohkem haigeid on elanikkonna suurust arvestades Saaremaal. Seega pole fookuseks enam sisse toodud viirus, paljude teiste riikide nakatumise näitajad on oluliselt madalamad kui Eestis.
27. Praegu pole terviseameti andmetel ükski haige haiglas, aga epideemia on veel väga alguses.
28. Kui palju Eestis haigeid üldse tuleb, seda võib arvutada selle järgi, mida me teame Hiinast ja Itaaliast. Surmajuhtumid on tõenäoliselt mõlemas riigis registreeritud ja adekvaatselt kajastatud. Et saada kätte haigete hulka on võimalikult täpselt tarvis teada, milline suremus on – kas 4,9 protsenti nagu Hubei provintsis, 6,7 protsenti nagu Itaalias või 3,4 protsenti nagu kogu maailmas või 0,6 protsenti nagu Lõuna-Koreas. Raskete ja kriitiliste haigete hulga saab juba olemasolevate andmetega välja arvutada; elanikkonna struktuur ja suremus erinevates vanusegruppides on ka teada. Raskem on arvutada, milline on haigestumise koguhulk. Meditsiinisüsteemi koormab aga ennekõike raskete haigete hulk. Kuigi just kergemad haiged on need, kes haigust levitavad.
29. Nakatunute hulk tõuseb kindlasti. Vaadates teiste riikide kogemusi, siis umbes 20 protsenti päevas, Eestis on selle väiksuse tõttu kõikumised paratamatud.
Mida on teistelt õppida?
30. Me peame õppima selle viirusega elama nii, et selle tehtud kahju meile võimalikult väike oleks.
31. Lõpptulemus sõltub suures osas sellest, kui hästi me oskame koronaviirust eemale hoida vanematest inimestest, ennekõike 70 aastastest ja vanematest. Ehk teisisõnu, kuidas me saame noori, kes on potentsiaalsed viiruse kandjad, vanematest inimestest eemale hoida.
32. Praegu on eriolukord, koolid on kinni, paljud töötavad kodus. Seega on võimalusi ennast sotsiaalselt distantseeruda küllaga. Ka kõik täiskasvanute vaba aja veetmise asutused on suletud – jõusaalid, terviseklubid, tantsu- ja lauluringid, ööklubid, kogukondade kokkusaamised jne.
33. Juba eelnevalt planeeritud suured pere- ja sõpruskondlikud üritused tuleks edasi lükata.
34. Krooniliste haiguste ravi peab kindlasti jätkuma, aga see peaks nii palju kui võimalik toimuma kodus. Vanemad inimesed ei peaks minema terviseasutustesse (haigla, apteek, perearstikeskus), kui selleks pole hädavajadust. Telefoni teel saab välja selgitada, kas on hädavajadus.
35. Kogukonnad saavad ilmselt üksikuid vanemaid inimesi aidata ja neile poest sööki tuua, siis pole ka poodi tarvis minna
36. Teine meede on nooremate põlvkondade, kui nad on nakatunud, isoleerimine. Kodune karantiin on inimesele kõige vastuvõetavam ja efektiivne, kui sellest kinni peetakse. Karantiin on karantiin, peangi 24/7 kodus olema kuni karantiin lõpeb.
37. Haiglad peavad jääma raskete haigete jaoks. Kodus hakkama saavaid haigeid haiglasse paigutada ei ole mõistlik, aga igaüks peab aru saama, et kodune isolatsioon ongi kodune isolatsioon.
38. Nakatunutega kontaktis olnud isikute kindlaks tegemine, nende isolatsioon ja jälgimine on endiselt väga olulised.
39. Tervete isikute testimine pole mõttekas, sest negatiivne test ei tähenda, et inimene nakatunud pole ning rahustab inimese asjatult maha. Küll aga tuleb testida, kui on väiksemgi kahtlus koroonaviirusinfektsioonile. Saan aru, et testimise võimekust on oluliselt suurendatud. Testimine ei tee kedagi terveks, aga võimaldab nakatunud isoleerida. Sarnaselt töötab ka praegu tarvitusele võetud meetmed nagu kodus töötamise võimaldamine, koolide sulgemine jne.
40. Kaitseme tervishoiutöötajaid, sest nemad on ainukesed, kes oskavad haigeid inimesi aidata.
41. Järgmised neli nädalat, kui mitte kuus, saavad väga rasked olema. Tõeline kahju majandusele selgub siis, kui pandeemia läbi on. See aga võtab aega.