Sellised Juuli alguse temperatuurid Tallinnas |
Ja sellised Torontos |
Ka peale kaheksat lõõskab rannas päike. Vesi ja õhk mõlemad +25C nagu lõunamaal. |
Sellised Juuli alguse temperatuurid Tallinnas |
Ja sellised Torontos |
Ka peale kaheksat lõõskab rannas päike. Vesi ja õhk mõlemad +25C nagu lõunamaal. |
Prantsuse Shveitsi mäng
Viimase kahe päevaga olen pidanud järjekordselt tunnistama tõsiasja, et spordi jälgimine pakub elamust, tekitab sõltuvust ja on räige ajaröövel. Esmaspäeval muidugi sattusin täielike maiuspalade peale: nii Hispaania - Kroaatia kui Prantsuse - Shveitsi mängud olid ütlemata põnevad. Kummaski löödi normaalajal 6 väravat, mõlemalt poolt kolm. Kummaski pööras nõrgem meeskond mängu viimastel minutitel lootusetu kaotusseisu 1:3 viigiks 3:3. Lõpplahendus oli samas nii erinev kui olla sai: Hispaania lõi lisaajal 2 väravat ja võttis oma. Prantslased aga ei suutnud arrogantsusest vabaneda, mäng läks penaltiteni kus kogu mängule nii tüüpilise lahendusena Euroopa kalleim jalgpallur lõi tõrjutava palli. Terve õhtupooliku (raiskamise) ülipõnevalt veedetud aja (raiskamise) asemel võinuksin ju hiljem youtubest põnevamatest momentidest 10 minutilist videokokkuvõtet vaadata😜, aega ja õlut kulunuks kõvasti vähem.
Rootsi - Ukraina, nõrganärvilistel mitte vaadata, ukrainlase vigastus on ikka jube
Teisipäevane Rootsi - Ukraina mäng ses suhtes põnev, et olin mõlema poolt. Kama kaks kumb võidab, ikka hea meel. Olukord just vastupidine Venemaa mängude puhul, kui saab lihtsalt nende vastu olla. Lapsik muidugi, aga eks nad ise ole seda põhjustanud nagu NL'gi kui sportlike saavutustega üritati oma poliitilise süsteemi üleolekut demonstreerida. Iseasi kui tark on lasta end selle poliitikaga kaasa tõmmata. Meenub lapsepõlve nostalgia kui koolis sõpradega õhinal vene koondiste või sportlaste ebaõnnestumisi parastati. Paar vene vanemate võsu hoidsid madalat profiili saades kinnitust veendumusele, et eestlased juba lapsest peale fashistid😱
Maasikad aias küpsed! |
Kerge vastutuul ei seganud, ainult Vatsla teel tuli natuke suruda. Veits üle kilomeetri Vatsla ja Vääna Tammi tee kokkujooksmise kohast soovitas Google paremale metsa Kõrgendiku teele keerata. Umbes 5 kildise (kaks kahepoolest kolmnurga külge asendaks ühe kahekildisega) maanteejupi asemel 2 kilti läbi metsa, kolm kilti võitu. No muidugi oli teeotsas eratee silt, millest ma suurt välja ei teinud. Seadus vist väidab, et kui pole kehtestatud otsest keeldu võib teed kasutada jala ja rattaga. Ma Eestis väga ei muretseks, erinevalt ameerikast loodetavasti kohe kuuli kerre ei saa. Kui omanik tuleb õiendama ja ilusti palumise peale läbi ei lase eks keeran tagasi.
No kas ei aja isutama😋 |
Harku mõisa juures mõtlesin lõigata ja oskasin tiigitaguse ärapööramise maha magada. Sattusin metsavahelisele mägirattateele, puujuurikad raputasid kahes kohas pidin ratta üle palkide tõstma. Nina järgi jõudsin paraja kaarega läbi Laagri lõpuks koju. Värava ees kella kinni lüües selgus, et kodusõit kujunes 4 km pikemaks, keskmine kiirus kõigele vaatamata üle 20 km/h. Kogenud velosipedistidele kostab aeglane, kuid rattaga pole mulle kunagi meeldinud suruda, sõtkun rahulikult ja vahin ringi. Ka pulsimonitor kinnitas, et erilist koormust polnud, viie punkti süsteemis hindas pingutuse 1.5 vääriliseks väites, et sellisel tasemel treening on algajaile ega tõsta aeroobilist võimekust. Hommikune sõit lausa 1.1
See aasta polnud Jaaniõhtu ilm sugugi tüüpiline. Nagu kõik eestlased teavad siis tüüpiliselt tegu sita suusailmaga, lund just ei tule ehkki temperatuuri poolest ju täitsa võiks, jääkülma vihmaga pole ilmajumal sel ajal tavaliselt kitsi olnud pilvedest rääkimata. Nagu eelmisest postitusest võisite lugeda toimetasin vanematega Jaanitule ettenägelikult eelmisel päeval. Hommikupoolik polnud üldse paha kui ebatavaline kuumus välja arvata. Olin juba asjad autosse visanud, ilm hakkas millegi pärast pimedaks kiskuma. Kukkusid esimesed piisad, paar tugevamat tuulepuhangut. Aega oli, lasen suurema sabina mööda, siis sõidan. Surfasin netis, esimesed välgud, müristamine, vihmahood läksid tugevamaks ja järsku vappus maja tuulepööristes. Akna taga toimus metsik möll, naabermaja vaevu paistis läbi lainetavate vihmavaalude ja lendavate puuokste.
Teineteist toetades rooside vahel rannast lahkumas |
Kõigepealt sõitsime randa, sest ikka oli temperatuur veel üle kolmekümne, mere ääres kerge tuuleõhk ja lahedam. Isaga kastsime end vette, ema ootas kivil istudes. Rahvast paksult nagu ennevanasti Pärnus, vesi soe, oma 25 kraadi. Suvilas metsa all lõkkeplatsi juures õhk eriti ei liikunud. Tarisin toast toolid, panin vorstid, salati ja joogid palkidele asetatud improviseeritud lauaplaadile ja oligi aeg tikk eelmisel päeval ettevalmistatud lõkkesse susata.
Inimtühi Toronto rahvusvaheline lennujaam Juuni keskel. Valitsuse praegune piirangute leevendamine pilti ei muuda. |
Olles läbinud täieliku valitsuse poolt heaks kiidetud vaktsineerimiskuuri kuulun nüüd reisimisvõimelise "eliidi" hulka. Võiks ju kohe luua vaktsineeritute partei ja vaktsineerimislehekese asemel väljastada parteipileti, oleks kuidagi tuttavam nostalgiline tunne - back to the USSR😜
Ärge nüüd minust valesti aru saage, ma toetan vaktsineerimist, lihtsalt oleks Kanada Liberaalselt (nii nime kui loodetavasti sisu poolest) valitsuselt oodanud natuke pehmemat või vähemalt läbi lillede survestamist. Nende meetodid on lisaks eelmisele suvele (millest võib veel aru saada) ka selle suve turismi lämmatanud, sest piirangute leevendused kehtivad ainult Canada kodanikele ja residentidele, mitte välismaalastele, olgu nad kas või kolme erineva rohuga vaktsineeritud.
Muidugi võiks öelda: Mis sa vingud, paku parem lahendus kui tahad kritiseerida. Tuleb ausalt tunnistada, et ega ma hoobilt mingit head lahendust pakkuda ei oska, vabanduseks tooks välja asjaolu, et mu palgatase on kordi liiga madal selliste küsimuste lahendamiseks.
Personaalsest vaatevinklist ei saa ju kurta. Olen tänu bürokraatide kohmakusele ja aeglusele vaatamata piirangutele reisinud pea samamoodi kui iga aasta, vaid talvine troopikapuhkus jäi vahele. Märtsis õnnestus kahe laine vaos isegi piisavalt mäe peal suusatamas käia õigustamaks hooaja pileti ostu. Kokkuvõttes kehtib sama reegel mis investeerimises: näe ette trendi, julge võtta õigustatud riski, tegutse teistest varem.
Eesti reisu pileti ostsin piiride totaalse suletuse ajal ennustades ja lootes, et piiranguid vähendatakse. Võimalikult kiire vaktsineerimise tegin reisikindlustusena, teise doosi kättesaamine enne lendu vedamine. Samas oli plaan kuidas niikuinii teine sutsakas kätte saada kuna eeldasin, et võimalikud leevendused vaid neile kehtiks. Eilne valitsuse teadaanne kinnitas mu taktika õigsust. Samas pole ma veel metsast väljas, sest viirus käitub ettearvamatult. Mingi uue senistele vaktsiinidele allumatu tüve ilmumine ning koos sellega ülemaailmse karantiini kehtestamine reaalne ehkki suht väikese tõenäosusega võimalus.
Elame uues reaalsuses nimega "Esimese pandeemia järgne maailm", meeldib see meile või mitte, vahet pole, tegelikkust muuta ei saa. Saame jällekord näha olukorda, kus kohanemisvõime ja reaalsete faktide arvesse võtmise oskus annavad olulise eelise kodaniku heaolu kindlustamisel.
Maski innovaatiline kasutusmeetod😁 |
Põhiteemaks seekord Kanada koroonapiirangud. Kuni viimase ajani, toetasin rangeid pandeemia piiranguid (millele võite eelneva aasta jooksul postitustest kinnitust leida) kuna minu arust olid need nii teaduslikult kui meditsiiniliselt piisavalt põhjendatud. Viimase kuu aja jooksul on aga Kanada poliitikud täiega üle võlli läinud. Sel ajal kui muus maailmas (üksikute eranditega) olukord kiirelt paraneb ja piirangud leevenevad on vahtralehemaal need endiselt ühed karmimad vaatamata suhtelise nakatumise madalale tasemele ja kõrgele vaktsineeritusele.
Poed alles avati 15% täituvusega, kaubanduskeskused ikka suletud, toitlustusasutustes vaid distantsi ja inimeste hulga piiranguga välilauad lubatud, siseruumides kogunemised rangelt kontrolli all, ... piirid kinni. Piiride suletust otsustati jatkata vähemalt 21 juulini ehkki üle 75% elanikest on ühe ja üle 20% mõlemad vaktsiinidoosid saanud.
Korraldatud on mõningaid "hoiatavaid avalikke näitlikke poomisi" kodanike kallal, kes kas või tehniliselt reegleid rikuvad. Kanadalane, kes tuli USA'st jala üle piiri ja näitas ette negatiivse koroonatesti tõendi sai kuus tonni trahvi, sest test oli tehtud Mehhikos vähem kui 24 tunni eest kust ta USA'sse lendas. Ametlik nõue näeb ette testi tegemist viimati külastatud riigis. See on markantseim meedias kajastamist leidnud näide kuid trahvitud kodanike arv ulatuvat tuhandetesse.
Nõuet kõigi inimeste karantiinis hoidmiseks valitsuse hotellis omal kulul jälgis isegi peaminister Trudeau kui naases G7 kohtumiselt (kus muideks koos meie Kajaga NATO teemalises vestlussaates esines). Teatavad reisimise erandid on tehtud sportlastele: nii profiliigade meeskondadele kui ka olümpialastele. Nood peavad reisimise korral püsima karmide karistuste hirmus rangelt oma "mullis".
Kanada vaktsineerimis strateegia on seni rajatud põhimõttele: võimalikult paljudele esimene doos anda ja kui üle jääb siis alles teine, alustades kõige rohkem haavatavate gruppidega. Põhimõtteliselt olen sellega nõus kuna viimase ajani kindlustas esimene doos väidetavalt väga kõrge kaitse. Delta ehk India variandiga olukord muutus suht kardinaalselt. Ilmselt teadsid asjatundjad probleemist veidi varem kui üldsust informeeriti esimese doosi vaid 30% kaitsest. Igatahes alustati suht ootamatult kuu aja eest kibekiiresti ka teise doosi jagamisega. Astra-Zenecal on lisaks tühisele tromboosiohule ka seoses efektiivsusega "kala lõhn" man kuna Kanadas asendatakse teine doos mRMA põhise vaktsiiniga.
Rahva hulgas levis kuuldus kaks doosi saanutele piirangute leevendamisest, mistõttu tekkis metsik nõudlus. Kui piits (covidi nakatumise oht) inimesi ei hirmutanud siis präänik (võimalik piiranguteta teenindamine ja reisimine) pani ka skeptikud vaktsineerimisele tormi jooksma. Tulemuseks registreerimise süsteemi kokkujooksmine ning meeletud sabad. Aga nagu ikka: Kui kuidagi ei saa siis kuidagi ikka saab. Tutvused ja altkäemaks tagasid endiselt võimaluse eelisjärjekorras vaktsineeritud saada.
Ma ausalt öeldes ei saa aru, miks ei võiks riik seda raha ise tasku panna pakkudes oksjoni korras välja vaktsineerimist neile, kes seda väga tahavad ja valmis maksma. Võrdsuse argument ei kehti kuna trahv on samamoodi ebavõrdne: ühele $6000 köömes, teisele poole aasta palk ja ma ei räägi siin karantiinist möödahiilimiseks eralennukite kasutamisest pisilennuväljadel, sest seni igatahes pole veel õhutõrjet ja hävitajaid rakendatud piiririkkujate vastu😜
Pikka lugu lühidalt kokku võttes võin uhkelt kinnitada, et olen ametlikult kahe vaktsiinidoosiga vaktsineeritud ja täiskuuri läbinud vaatamata augusti keskpaigaks broneeritud teise süsti ajale. Ei hakka ka tühistama, sest juba räägitakse võimaliku kolmanda modifitseeritud doosi vajadusest. Tänan küsimast, aga enesetunnet vaktsineerimine kuidagi ei mõjutanud, mul lausa tekkis kahtlus kas ikka oli vaktsiin või lihtsalt soolalahus😜
Tegelt suurt ei koti seni kui valitsuse väljastatud ametlik tõend käes. Tõend ise muidugi on naeruväärselt amatöörlik, valgele lehele trükitud tekst infoga minu isikust, vaktsineerimiskohast ja ajast ilma mingisuguste turvaelementideta. Iga tekstitöötlusprogrammi kasutada oskav ja printerit omav kodanik võiks selle ise endale trükkida. Info olevat väidetavalt kusagil riiklikus süsteemis hoiul samas ei pääse keegi ligi ega kontrollima, mistõttu välisriikide piiridel sõltub kõik sinu veenmisoskusest ja piirivalve suhtumisest.
P.S. Uudistes oli juttu, et äkki täna teatatakse vaktsineeritutele piirangute mõningasest leevendamisest. Eks me näe, suurt usku olulise muutuse osas pole kuna vahendeid valimata näiline "võrdsus" on poliitikute ja ühiskonna jaoks kole oluline väärtus.
DELFI ILMATEADE: Õhutemperatuur tõuseb täna üle 30 kraadi, kõige kuumemad päevad on alles ees... "Põhjamaa" puhkus tõotab lähemal ajal troopiline tulema😕 |
Paar päeva tagasi jooksin `+15C'ga kerges vihmasajus ja mõtlesin, et lihtsalt super jooksuilm, jahutus omast käest võtta. Pärast dushi all käimist ja kuivatamist ei lähe keha uuesti märjaks. Hommikukohvi jaoks on nii kakskümmend kraadi täiesti paras. Kahekümne viiega tuletab aialaua taga hommikusöök juba soojamere reiside puhkusi meelde. See osa päevast on täitsa ok, aga kui järgneva paari tunniga tõuseb kolmekümne alla eelistan pageda jahutatud tuppa. Õues aiatöid tehes kisub sihukese ilmaga õllekulu kole suureks.
Kuidas teile selle aasta suvi seni meeldib ja milline eelistatuim ilm. Minu jaoks muudaks troopikas elamise võimatuks mitte ainult liiga palav ilm vaid ka aastaaegade puudumine. Lõputu suvi lihtsalt ei tundu normaalne, rohkem nagu mingist ulmekast.
Tore küll aga minu praktiline meel otsib kohe kasusaamisvõimalust. Kaasale ja lastele andsin teada, et edaspidi paluks minu poole pöördudes kasutada väljendit "Teie kõrgeausus" ja üldse mind auväärsemalt kohelda. Kajhuks polnud väga üllatunud kui vastuseks tulid järgnevad "smailid": 😂😜😵🍺 "Issi, nii vara hommikul ei tohi enne tööle minekut õlut juua!!!
Realistlikuks jäädes on vist enamusel meist varemgi kui kümnendas põlves keegi kuulus valgusaastate kaugusel asuv sugulane. Paraku nagu minu kurvast kogemusest saate järeldada pole sellest muud praktilist kasu, kui teema lühikesele eneseiroonilisele blogipostitusele.
Aga ma lähen nüüd peegli ette ja hakkan otsima vanaonu Gustaviga sarnaseid näojooni. Kui geenitest ka teha saab järsku Rootsi riigilt nõuda vaese sugulase hülgamise eest ülalpidamiskulusid, penskaripõlves kulub iga kopikas (või öör) marjaks ära😜
Kirsineiu ... |
... ja korjamist ootavad kirsid |
Degustaatorite komisjoni peletasin suusakepiga ähvardades minema😋 |
Oti pardakaamera põhjal ei näe küll sellist kivi, mis peaks masina lõhkuma.
Olen kivifänn ja kui miskit muud oma reisudelt kaasa ei tassi siis kivisid alati. Kivi on kuidagi nagu igaviku sümbol. Muidugi laguneb ja kulub ka kivi kuid inimese elueaga pole võrreldav. Igal asjal on siiski oma koht, ka kividel. Ja see koht ei ole mitte Oti Hyndai kõhu all!!! Videot vaadates ei tundu teel ühtki sellist olevat mis masina lõhuks. Vahepeal küll räägiti, et juba enne seda videolõiku olevat probleemid olnud. Ma pole spets aga on Hyundai sätitud liiga madalale või tagaots liiga nõrk, mine võta kinni. Seega sihukese teega vaid aja küsimus, millal kivid masina lõplikult lõhuvad. Samas suutis Toyota palju hullema pauguga (kivi viskas auto õhku) finishisse sõita ja Katsutale 4'da koha punktid tuua.
Katsuta põrutas ikka tõsisemast mürakast üle kuid sõitis siiski lõpuni
Hooajaga on nüüd muidugi kööga, edaspidi võib Tänak lõdvalt võtta ehkki seda ta vaevalt teeb. Ses mõttes kahju, et lõpuks on Hyundail kiirus ja meie sõitja suutnud ka endale käepäraseks sättida. Järgmine aasta sõidetakse sootuks uue masinaga, kellelgi pole aimu kui heaks ja Otile sobivaks see kujuneb. Autoga harjumine võtab alati hulga aega aga eks kõik sõitjad on samas paadis, Hyundai lihtsalt alustas uue auto arendamist kõige hiljem. Loodetavasti vähemalt kodune Rally Estonia pakub elamust. Äkki veab ja saan isegi kohale minna kive rajalt korjama😜
Meelelahutuse mõttes toon jällekord Ontario ja Eesti koroonaolukorra võrdluse. Piirangute osas ollakse kahes erinevas äärmuses ehkki nakatumisnumbrid viimase nädala jooksul suht sarnased:
Ontario tänased uued nakatumised 699 ja nädala keskmine 1030, uued surmad 9 ja keskmine 16.
Eesti tänased uued nakatumised 131 ja nädala keskmine 125, uued surmad 6 ja keskmine 2.
Võttes arvesse elanikkonna 10 kordset erinevust on Eestis olukord mõnevõrra viletsam kuid kolmapäevast kaob kodumaal maskikandmise kohustus ka siseruumides, koolid avatud ja kogunemiste piirangud minimaalsed. Ontarios homme küll lõpeb "Püsi kodus" liikumiskeeld kuid enamus ülejäänud piiranguid jääb püsima nagu kogunemiste keeld, maskikandmise kohustus, toitlustusasutused ja kinod suletud, ainult hädatarvilikke kaupu tohib poodides müüa, ...
Eile näiteks ei saanud osta kohvifiltreid kuna seda ei peeta elutähtsaks. Poeteenindaja teatas häbelikult, et tema ei saa midagi teha, valitsuse otsusega on muud osakonnad peale toiduosakonna supermarketis trellide taha suletud. Kurat, pole enam teab mis ajast pätikohvi joonud😜
Täna tellisin üle telefoni autopoest esirataste pidurikettad, klotsid ja mingid loksuma hakanud judinad (inglise keeles sway arm link). Üles korjata saan poe eest eeldusel, et kannan maski ja kindaid ning väldin igasugust kontakti - pergel sihuke ärevus nagu läheks salakaupa vastu võtma.
Mis mina arvan: Eesti balansseerib õige julgelt ja riskantselt, kuid Ontario on nüüd küll hullult üle pingutamas. Mida muud oodata kui piirangute kehtestamine ja lõpetamine otsustatakse poliitilisest vaatevinklist lähtudes mitte kuiva numbrite analüüsi alusel.
Loodetavasti kehtib vanasõna: "Julge hundi rind on rasvane"😏
Piiramaks liigset uudishimu ja välistamaks otsest omakasu (aktsiate, maavarade, ... hinnad) otsustasin, et võin tuleviku olendile esitada vaid viis suht üldist küsimust.
1. Kas on avastatud maavälist intelligentset elu?
2. Milline on järgmise kümne aasta tähtsaim teaduslik või tehnoloogiline avastus?
3. Kuidas on muutunud maailma poliitiline kaart?
4. Mis on järgmise 10 aasta suurim katastroof?
5. Palju maksab pudel õlut aastal 2031?
Järgnevalt avaldan arvamust, mis võiksid need vastused olla, ehk siis üritan tulevikku ennustada. Esimene küsimus oli lihtsalt uudishimust kantud ja kahjuks olen väga (99.9%) kindel eitavas vastuses. Teist küsimust ei oska ette ennustada, juhitav ja energeetiliselt kasumlik termotuuma süntees lahendaks hoobilt maailma energiaprobleemi, paraku kahtlen selle võimalikkuses sel sajandil. Inimese Marsile jõudmisse ei usu enne 20-30 aastat, kui siiski. Üks minu arust naiivsevõitu nägemus aastast 2030.
Maailma poliitilise kaardi koha pealt huvitab mind eelkõige Eesti ja ka lähemate naabrite seis. Eeldaksin, et Eesti endisest tugevamini sulandunud nii EU'sse kui NATO'sse, Venemaa alla neelanud Valgevene ja Donbassi piirkonna kuid mitte Ukraina. Teravaim vastasseis maailmas USA ja Hiina vahel, Euroopas Vene ja Ukraina vahel - seega erilisi muutusi ei oota.
Järgneva kümne aasta suurim katastroof??? Kuna looduslikud suured katastroofid suht haruldased (eelmise kümne aasta suurim ehk Jaapani tsunami?) kipun kartma, et tegu saab olema inimtekkelisega, suurim tõenäosus otsene sõjaline konflikt. Samas ei maksa unustada Ameerika lääneranniku megamaavärina võimalust.
Eeldades euro kehtimist Eestis pakun välja 4 euri pooleliitrise Saku Heleda hinnaks, ikka väga tahaks loota, et seda veel toodetakse😜 Eelmise kümne aastaga tõusis õlle hind üllatavalt vähe, sutsu enam kui poolteist korda. Pudel Originaali maksis 2011 0.8 euri ja praegu 1.3 euri. Ülemaailmne kumulatiivne inflatsioon on 80'test saati olnud 30 - 50% 10 aasta kohta, mis eeldaks umbes 2 eurist pudelihinda. Paraku sõltub alko hind lisaks inflatsioonile väga suurel määral maksupoliitikast. 4 euri on isegi tagasihoidlik kuna seoses meeletu hulga katteta raha turule paiskamisega ootan inflatsioonitempo märgatavat kasvu lähiaastatel. Nostalgiline õllehinna teemaline artikkel aastast 2010.
On kaks fenomeni, mis võivad 10 aasta pärast väga suuri probleeme tekitada kui nendega kontrollitult ei tegeleta. AI ja andmete kogumine, töötlus, kasutamine - kodaniku tegevuse järgi vaatab kas riiklikult sanktsioneeritud tehisintellektne vangivalvur või lapsehoidja sõltuvalt ühiskonnakorrast.
Mida teie küsiks 2031 aasta tulnukalt või milliseid vastuseid ennustaksite minu või enda küsimustele? Millised võiks olla suurimad mured 10 aasta pärast.