Eilne (Pühapäevane 25.Okt) Aktuaalne Kaamera oli igati lahe vaatamine. Kokku korjatud suur hulk Helme skandaalimaitselisi väljaütlemisi, lisaks kommentaarid meediaspetsidelt. Tuleb tunnistada, et ajad on ikka kõvasti muutunud, ja mitte ainult Eestis. Vanasti lendasid ministrid (ja isegi peaministrid) vuhinal palju pisemate apsakate eest, meelega provokatsioonilistest avaldustest rääkimata. Hans H Luige arvamusel on Helme puhul tegu vägagi kaalutletud poliitilise käitumismalliga. Mulle personaalselt jääb siiski suht segaseks motiiv, sest ei kujuta ette kuidas oleks nii võimalik populaarsust valijate hulgas kasvatada. Enam-vähem kõik, kellele selline stiil meeldib, hääletavad niikuinii EKRE poolt, ülejäänusid tõukab pigem eemale. Kui juurde ei saa siis äkki tegu kartusega tagasihoidlikuma käitumisega seniseid valijaid kaotada😏
Samas lõi häiresireeni huilgama Reformi plaan "vihakõne" vastase seaduse asjus. Pidage nüüd ometi hoogu. Põhiseaduses juba on väga selgelt paragrahv 12'ga sellealased sõnavabaduspiirangud (millega olen täiesti nõus) määratud.
PÕHISEADUSE Paragrahv 12
Kõik on seaduse ees võrdsed. Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.
Rahvusliku, rassilise, usulise või poliitilise vihkamise, vägivalla ja diskrimineerimise õhutamine on seadusega keelatud ja karistatav. Samuti on seadusega keelatud ja karistatav õhutada vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist ühiskonnakihtide vahel.
Selle karmistamine mingi "vihakõne" sisseviimisega annaks liiga palju tõlgendamisvabadust valitsevale kildkonnale. Momendil võib-olla ei kasutataks kurjalt, aga mine tea kuidas mõni teine valitsus kunagi tulevikus seadust tõlgendab. Venemaa on küll valgusaastate kaugusel, kuid nende propagandat ja solvamist puudutavad seadused hoiatavaks näiteks.
PÕHISEADUSE Paragrahv 45
Igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda õigust võib seadus piirata avaliku korra, kõlbluse, teiste inimeste õiguste ja vabaduste, tervise, au ning hea nime kaitseks. Seadus võib seda õigust piirata ka riigi ja kohalike omavalitsuste teenistujatel neile ameti tõttu teatavaks saanud riigi- või ärisaladuse või konfidentsiaalsena saadud informatsiooni ning teiste inimeste perekonna- ja eraelu kaitseks, samuti õigusemõistmise huvides.
Tsensuuri ei ole.
Saan aru Kaja Kallase soovist Helme ütlemistest poliitilist profiiti lõigata kuid selleks ei pea uusi vabadusi piiravaid seadusi vastu võtma. Paragrahv 45 seab väga selgelt lisapiirangud riigiteenistujatele, kelleks ka minister on. Paraku on selge, et ehkki Helme viimane avaldus oli maitsetu ja sobimatu siis seadusega vastuollu ei sattunud see mingi nurga alt. Pole kahtlust, et vastasel juhul oleks minister kohtukutse saanud. Ma tõesti ei sooviks elada sellises Eestis, kus ei tohi öelda, et sa ei suhtu kellessegi sõbralikult. Endise NL kodanikuna pean ülimalt oluliseks igasuguste vabaduste ja eriti sõnavabaduse säilimist võimalikult laias ulatuses. Olen täiesti nõus õiguskantsleri ja eriti advokaat Paul Kerese seisukohtadega (AK's alates 24:30 - 30:00).
Isegi kodus tekkis kaasaga sel teemal vaidlus, sest tema arust ei tohiks kedagi solvata. Minu arust on suur vahe sees kas tegu laimamisega (mis on seadusega keelatud) või solvamisega. Laimamise puhul levitad ebatõest või alusetut infot kellegi kohta, solvamise puhul enda arust tõest kuid ebameeldivat. Näiteks nimetad kedagi paksuks, kiilakaks, kobakäpaks, valgenahaliseks, lolliks ... kui see tõepoolest nii on. Jääb arusaamatuks, miks täiskasvanud inimene peaks solvuma mingi sellelaadse ütlemise peale. Muidugi häiriv kui pidevalt ette heidetakse mingit puudust. Lahenduseks tüübile öelda, et see ei meeldi või vastata samaga ja osutada mingile tema puudusele ja kui ei aita siis lõpetada suhtlemine. Nagu jällegi, minu arust ei pea riik oma seadustega reguleerima solvamist.
Õnneks kinnitas minu vaatenurka perfektselt ajastatud järgmine saade, mille kaasa ekraanile võlus. Paari nädala vanune "Hommik Anuga" - külaline 30 aastat Soomes elanud eestlane Antto Terras, kes avaldas äärmiselt populaarseks saanud raamatu "Viro sensuroimaton". Terve hulk sealseid väiteid oleks tehniliselt ikka väga solvavad eestlastele. Samas ei näidanud naine mingeid solvumise märke, hoopis mugistas naerda. Otsustasime tellida e-raamatuna kuna mees ise tundus nii muhe ja eetris kõlavad naljad vastasid just minu maitsele. Kui loetud saab, teen ehk lühikokkuvõtte ja annan teada mis arvan.