Niinimetatud "läbirääkimised" on käinud paar nädalat pikemate ja lühemate vaheaegadega. Seni on ainsaks tulemuseks mõningate humanitaarkoridoride loomine võimaldamaks tsiviilisikutel sissepiiratud linnadest ja ägedate lahingute piirkondadest lahkuda. Vaherahu või veel enam rahu teemal pole mingit edasiminekut, sest poolte seisukohad selleks liiga kaugel.
Nüüd siis läbirääkimiste eeltingimuste juurde:
VENE: Venemaa andis eile Türgi kaudu teada, et nemad jäänud endistele seisukohtadele, tegelikult muidugi mitte, aga vähemalt näiliselt. Esiteks nõue et Ukraina oleks neutraalne ega liituks NATO'ga. See pole ehk eriti keeruline punkt, sest Ukraina on ka ise väljendanud: NATO pole niikuinii lähituleviku teema, neutraalsus definitsiooni küsimus. Ukraina peaks desarmeeruma, et ei kujutaks ohtu Venemaale. Nagu mis imelik jutt see on, et nagu kes kellele oht on??? Klassikalises mõttes pole võimalik täita kuid jällegi sõltuvalt definitsioonist, kes teab. Denatsifitseerimine pole probleemiks kui võtta arvesse, et natse Ukrainas pole - no keelavad näiteks natsisümbilid ja asi ants :D Vene keele kaitse, ei tohiks samuti ületamatu probleem olla.
Keerulisemaks kui mitte võimatuks kujunevad territoriaalküsimused. Krimmi ametlikult Venemaale loovutamine ja Donetski ning Luhanski oblastite "iseseisvuse" tunnustamine ehk siis tegelikult samuti Venemaale loovutamine. Ma ei imestaks kui Venemaa lisaks nõuaks maakoridori Krimmi ja Krimmi veevarustuse garanteerimist.
UKRAINA: Ukraina pani lauale väga lihtsad ja selged nõudmised: Sõjategevuse lõpetamine, Vene vägeda lahkumine Ukraina territooriumilt, Ukraina territoriaalse terviklikkuse tunnistamine 1994 aasta piirides, ehk siis koos Krimmiga nagu Venemaa seda peale NL lagunemist piirikokkuleppel oma allkirjaga tunnustas. Reparatsioonidest ja kahju hüvitamisest pole minu teada veel juttu tehtud.
Nagu näha on põhiline ja momendil ületamatu komistuskivi territoriaalsed küsimused. Siin Venemaa järgi ei anna, muidu oleks tegu ilmselge kaotuse tunnistamisega, mida Putin ei saa endale lubada. Ukraina pole vähemalt praegu valmis territooriumi osas järeleandmisi tegema. Nii Vene kui Ukraina riikliku julgeoleku tagamine on segane värk. Venemaa jääb ehk rahule Ukraina NATO'st loobumisega, ja mingi sümboolse Ukraina lubadusega mitte arendada massihävitusrelvi, mida too niikuinii ei tee. Ukraina peab vettpidava asendusaine leidma, kõige loogilisem oleks mingi kahe või kolmepoolne kokkulepe mõne tuumarelva omava Euroopa suurriigiga. Natuke nagu enne teist maailmasõda Poola-Inglise-Prantsuse leping. Enne sõda Ukrainlased Poolakate ja Inglismaaga juba asju ajasid. Vähemate riikidega lepingu eeliseks on ka oluliselt kiirema reageerimise võimalus.
P.S. Putini kolmapäevaõhtune kõne ja reedene esinemine staadionil (kui just polnud hologramm) kinnitavad veenvalt fašismi taassündi Euroopas. Denatsifitseerida tuleks Venemaa. Tegelt peaks Ukraina kavala diplomaatilise sammuna avalikult teatama, et nõustub denatsifitseerimisega Venemaaga võrdsetel alustel - keelatakse natsi ja nõukogude sümbolid ja marurahvuslikud ning imperialistlikud organisatsioonid😁
Väga head ettepanekud:) loodetavasti loevad mõlemad pooled seda ka :)
ReplyDeleteVenemaa "humanitaarkoridorid" on siiani muidugi üsna õõvastavad olnud.
ReplyDeleteIga UFOloog mõtleks täpselt nii nagu sa kirjutad. Kosmilised mõjud täiskuu :)
ReplyDeleteUkraina olevat läbirääkimistel pakkunud, et rahulepingu üks garanteerija võiks olla Türgi ja Venemaa jaoks olevat see isegi vastuvõetav variant olnud.
ReplyDeleteTürgi on Ukraina jaoks ses mõttes hea variant, et ta on ise huvitatud, et Venemaa Mustal Merel liiga palju ei laiutaks.
Minu vaatekohalt lõpetab sõja - tühi kõht ehk nälg. Isemajandav ( ehk ise toitu hankiv) sõjavägi pikalt toimida ei saa, kui nad just ei kavatse põllumajandusega tegelema hakata sõjapidamise kõrvalt. Nii et sõda jätkub seni, kuni venelasel süüa on.
ReplyDeleteSiis see sõda lõpeb siis, kui Ukraina on paljaks söödud. :)
Deletehttps://www.youtube.com/watch?v=vFh9PpFR0EA
ReplyDeleteViskan lingi WaPo loole selle kohta, kuidas leedukad Ukraina regionaalsele kaitseväele abi korjavad ja üle Poola-Ukraina piiri veavad: https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/18/ukraine-military-aid-shipments/
ReplyDeleteSuuremad maasturi tüüpi sõiduautod värvitakse militaarroheliseks ja lähevad kasutusse patrullsõidukitena või üllatusründe platvormidena.
Ma viskan vahepeal lingi, kuidas Venemaa otsib abi nõidadelt
ReplyDeletehttps://youtu.be/Wt9NmfkG7Lc
Nad kohe nagu tahaks, et nad paistaks nagu mingi märulifilmi kuri kultus.