Pool tundi peale Eesti uut aastat on üks tüüp juba kustunud😁 |
Nädala stressitase: 0 maksimaalne ja 100 minimaalne stress |
Pool tundi peale Eesti uut aastat on üks tüüp juba kustunud😁 |
Nädala stressitase: 0 maksimaalne ja 100 minimaalne stress |
Erkroheline pasta on wasabi - Jaapani mädarõigas |
Pealelõunal läks seotud näpuga kaasa tutvuste kaudu sebitud tõhususdoosi saama. Parasjagu oli Moderna pakkumisel, kingitud hobuse suhu ei vaadata - ta nüüd mul kolme erineva firma vaktsiinidega süstitud. Loodetavasti ehmatab sihuke kompott isegi Omikroni ära😜
Koroonarindel meil siin rängad kaitselahingud, nakatuvus lööb pika puuga kõigi aegade rekordeid. Kevadel räägiti 70% vaktsineerituse korral karjaimmuunsusest, Ontarios vaktsineeritus juba üle 90%. Karjaimmuunsus on tõepoolest originaalse tüve vastu. Omikron suurt ei hooli vanast vaktsiinist nakatamise mõttes kuid pooletoobine kaitse muudab vähemalt läbipõdemise kergeks või pea märkamatuks, mis ongi oluline. Kokkuvõttes murrab Omikron vaktsineerimatuid endise jõuga, vaktsineeritute kõrge tase jätab petliku mulje nagu oleks eelmistega võrreldes tegu vähemtõsise tüvega.
Statistika poolest on uusi päevaseid nakatumisi Ontarios üle 10000 ja positiivsuse protsent 26. Tegelikud numbrid ilmselt mitu korda kõrgemad, kuid haiglaravi vajajate hulk tõusnud suht vähe. Julgen ennustada, et see rekordiline nakatumiste tsunami uhab meist üle suht väheste ohvritega ja kiiresti. Ei maksa aga unustada, et endiselt ripub ülal oht järgmise tüve näol. Viirus on saavutanud pea maksimaalse nakatavuse ja antikehade tõhususe vähendamise, kartma peab evolutsiooni just immuunsuse murdmise suunal.
Lahingus haavata saanud räägivad, et esimene moment ei ole valus, alles peale shokki hakkab. Kes on kunagi Jaapani originaalset wasabit keelega katsunud teab kuidas see kõrvetab suus. Silma tundenärvid on suht lühikesed nagu selgus. Minu reaktsiooniks vandumine, kraanikausi juurde sööstmine ja kamaluga vee silma uhamine üritades vallapääsenud tulekahju kustutada. Kaasa hüüdis teisest toast: "Kas lõikasid sõrme???" Ei, palju hullem, soigusin vandumise vahele: "Wasabi läks silma!" Kaasa oli mõistev ega hakanud uurima kuidas ma sellise totrusega suutsin hakkama saada.
Vaid minutike vältas tunne, et silmas laava või sulatina, õudusega mõtlesin kas selle silmaga veel kunagi näen. Täisvõimsusel töötavad pisaranäärmed ja liitrite kaupa külma vett mõjusid üllatavalt kiirelt. Põletav valu asendus kipituse ning õhetusega, juba hakkas silm valgust ja varju seletama. Kümneminutise loputamise peale võisin tõdeda: hullem on möödas. Köök nägi välja kui ennevanasti vannituba peale laste vannitamist. Uudishimulikult uksel shoud vahtinud koerad lonkisid minema. Kokkuvõttes olin üllatunud kui kiiresti kõrvetus taandus, seega julgen ohtra külma veega uhtmist soovitada kõigile, kel wasabi silma läheb.
Hea, et sihukesed asjad enne vana-aasta õhtut juhtuvad, muidu võiks võtta veel tulevale aastale suunatud halva endena.
Täna läks teele maailma kalleim teleskoop, mille umbkaudseks hinnaks kujunes üle 10 miljardi dollari. Eelmine kosmoseteleskoop Hubble maksis "vaid" 2 miljardit. Samas kui James Webb hakkab tööle nii nagu ette nähtud tasub see ära iga senti. Start igatahes õnnestus, paraku järgneb meeletult palju keerulisi tehnilisi samme, mis kõik peavad perfektselt funksima. Inseneridel ja teadlastel on närvikõdi kindlustatud mitmeks kuuks.
James Webb teleskoobi eesmärgiks on näha võimalikult teravalt võimalikult kaugele nii ruumilises kui ajalises mõttes. Iseenesest on see sama, sest vaadates tähte mis asub 10 valgusaasta kaugusel näeme tegelikult seda mis tähel toimus 10 aastat tagasi - tähevalgusel kulus 10 aastat teleskoobini jõudmiseks. James Webb tahab näha mis toimus universumi tekkimise esimese miljardi aasta jooksul (Hubble oli võimeline nägema maksimaalselt 12.7 miljardi valgusaasta kaugusele, ehk siis peale esimest miljardit). Tegelikult muidugi "näeme" juba praeguste aparaatidega universumi algaegadesse 400000 aastat peale suurt pauku (kosmiline taustkiirgus) kuid resolutsioon on nigelavõitu.
Hubble võrdlevad fotod nähtava valguse ja infrapuna diapasoonis |
Canada kosmose agentuuri panus: navigatsioonisüsteem ja NIRISS |
Kui kõik läheb sujuvalt võib loota esimesi fotosid juba järgmisel aastal. Seni hoiame pöialt, et see kolekallis insenertehniline ime perfektselt töötaks kuna remondimehi pole võimalik saata Lagrange2 punkti lahtiloksunud juhtmeid kinni tinutama või kortsu läinud päikesevarju sirgeks sikutama.
Vaade maja eest |
Kutsad tagaaias |
Kuuse taga me elame ;) |
Pargis jalutuskäik koertega |
Endaistutatud kuusepuu maja ees käbistab võimsalt viimastel aastatel |
65" ekraaniga telekas ja 6.7" ekraaniga mobla sama hinnaga, mastaabi mõttes 15" ekraaniga läpakas ja vanalinna pudel pildil😜 |
Nexus 6P Pixel 3 XL Pixel 6 Pro |
Jooksmisega läks nädala alguses ladusalt kuid siis tuli lumi maha ja jätsin paar päeva vahele. Täna hommikul varjulistes kohtades libe ning jäine, päikese käes lörtsine pind, polnud just kõige mõnusam lippamine. Võrdlesin Huawei 5.53km, Fitbiti 5.52km ja Pixeli 5.53km GPS numbreid, täna haruldaselt sarnased. Pulss paraku täiesti erinev, Huawei keskmine ja max vastavalt 161 ja 173, Fitbitil 127 ja 140. Ma kipun rohkem uskuma Huaweid, sest järgneva (5.46km, 5.44km, 5.63km) lühikese jooksujupiga jalutuskäigu ajal olid hiinaka pulsinumbrid 118 ja 165 kuid Fitbitil 109 ja 166. Jooksu koormus oli sealjuures oluliselt kõrgem.
Tagaaias päevitamas Detsembri üheteistkümnendal |
Dec esimene nädal |
Dec teine nädal |
Türgi päritolu Bayraktar TB2 kasutamine separatistide haubitsa vastu
Pinevast olukorrast Ukraina-Vene piiril kirjutasin mõne aja eest. Mõtted on pidevalt tiirelnud tolle olukorra ümber: kas, mida ja millal on oodata? Eile kohtusin Moskva ülikooli professoriga, muidugi ei saanud üle ega ümber eelmainitud teemast. Professori arvamust väljendas kõige selgemini vanglaleksikonist pärit lühike lause praeguse Kremli poliitika kohta: "Kui tõmbad noa välja siis ka kasutad seda". Vastasel korral paistad nõrk ja ei võta kaua kuni tuleb sinu tund. Mees väitis, et praegu on seal võimul pesuehtsad kurjategijad, kes näevad maailma vangla kontekstis. Nad ei suuda ega taha ülejäänud maailmaga teisiti suhelda samuti nagu läänemaailm ei ole võimeline endale tunnistama tõsiasja, et läbirääkimistel teisel pool lauda ei istu mitte diplomaadid vaid tuumarelvadega varustatud mafiosod, kes ainsa argumendina tunnistavad jõudu. Vene president on end nurka värvinud - ilma midagi ette võtmata vägede kõrvad lontis tagasi kasarmusse saatmine paistaks lüüasaamise ja nõrkusena, mida ta ellujäämise nimel lubada ei saa.
Ainuüksi läbirääkimistega nõustumine kinnitab Putinile, et läänel pole ei julgust ega ühtsust. Rõhutamine, et Ukrainale sõjalist abi ei anta vaid tugevdab Venemaa soovi "Ukraina küsimus" lahendada kohe, jõuliselt ja kiiresti, seni kuni tähtede seis soodne. Professor oli veendunud, et otsus sissetungi osas on Kremlis langetatud, läbirääkimised vaid suitsukatteks ja maskirovkaks. Nii lääneliitlased kui Ukraina ilmselt eeldavad mõnevõrra tsiviliseeritud käitumist ega oota rünnakut läbirääkimiste ajal. Paraku on just sel ajal ainus Vene poole piiratud võimalus üllatusrünnakuks.
Krimmi okupeerimine korraldati "roheliste mehikeste" abil äärmiselt kiiresti, professionaalselt ja efektiivselt, suures osas tänu üllatusmomendile ja Ukraina peataolekule. Praegu puudub selleks võimalus, Ukraina lööks igasugused ükskõik mis karva mehikesed pikema jututa mättasse. Seda mõistab ka Venemaa ja seetõttu pole suurte väekoondiste koondamine piirile niisama bluff: kui varastada ei õnnestu minnakse jõuga röövimise peale välja.
Esialgu mängitakse veidi aega läbirääkimiste mängu, sättimaks kõik malendid rünnakuks valmis. Venemaal pole vahet kas lääs teeb nominaalseid järeleandmisi või mitte, niikuinjii käiakse lõpuks välja tingimus, mida pole võimalik täita. NATO asjade otsustamises kaasarääkimine (kes tohib ja kes mitte NATO'sse kuuluda) on kahtlemata selliseks tingimuseks millega nõustumise korral võib NATO samahästi kui laiali minna.
Ma ei pürgi prohvetiks kuid juhul kui sõda puhkeb, pakuks amatöör välispoliitika vaatlejana välja järgmise klassikalise stsenaariumi:
Esimeseks märgiks, et asjad hakkavad teravaks kiskuma saab olema Vene propaganda ja Ukraina suunalise laimu hoogustumine. Sellega ei üritata mitte niivõrd maailma üldsust veenda kuivõrd kodumaiseid hoiakuid kujundada. Putini hiljutine "genotsiidi" väide esimeseks pääsukeseks. Ilmselt hakatakse vene riigimeedias levitama igat masti venekeelsete tagakiusamiste lugusid, teleka uudistes esinevad professionaalsed näitlejad nagu ka Donbassi ja Krimmi sündmuste ajal. Juhtimaks tähelepanu kõrvale korraldatakse päev-paar enne rünnakut mingi tõsisem NATO'ga seotud intsident kusagil mujal, Eesti, Läti, Gruusia, Poola, ... piiril.
Rünnaku alustamiseks vajatakse siiski mingit väga konkreetset provokatsiooni, isegi Hitler ja Stalin lavastasid vastavalt Poola ja Soome ründamise ajal näitemängu. Poola sõja "ajendiks" Saksa raadiojaama ründamine Poola vormis Saksa eriüksuse poolt, Talvesõja puhul Mainila lasud kui Vene suurtükivägi mõned mürsud omade kaela kupatas. Mida võiks Ukraina puhul oodata? Variante palju aga mugavaim on serveerida Türgi päritolu (mida Ukrainlased on juba edukalt kasutanud) drooni rünnak eelistatult vene territooriumil paiknevale sõjalisele (komandopunkt, lasekmoonaladu) või olulisele tsiviilobjektile (haigla) - inimohvrid on seejuures olulised. Sõjaväeobjekt tõenäolisem, sest see annaks "põhjuse" kohe ja massiivselt reageerida. Ohvritega meeleavaldus kusagil Ida-Ukrainas võimalik aga väheusutav, sest selliseid üritusi on keeruline kontrollida. Riigipöördekatse Ukrainas tõenäoliselt liiga keerukas korraldada.
Võimalikult väikeste kaotuste tagamiseks peaks ajastus olema perfektne, provoktsiooni momendil näiteks lendab mitu täisrelvastuses vene eskadrilli Valgevene kohal ja teeb pöörde lõunasse. Venemaale tähtsaim esimese paari tunni jooksul Ukraina õhutõrje purustamine (radarijaamad), oluliste komandopunktide hävitamine tiibrakettidega ja strateegiliste objektide (elektrijaamad, sillad, lennuväljad, ...) ülevõtmine või hävitamine vastavalt vajadusele. Esialgsed spetsnaz eriüksused viiakse sisse mõned päevad varem, suuremad dessantüksused lähevad käiku niipea kui õhutõrje piisavalt maha surutud. Vene soomuskolonnid ületavad piiri kopterite toetusel, jalaväge kasutatakse algul kaotuste vältimiseks nii vähe kui võimalik. Kokkuvõttes segu Barbarossast ja lahesõjast koos ohtra videomaterjaliga demonstreerimaks vene vägede "täppispommitamist".
Venemaa võtmesõnaks on täpne ajastus, kiirus ja jõulisus, oluline et ei NATO ega Ukraina ei jõuaks adekvaatselt reageerida enne kui hilja ehk esimesed tankid Dnepri ääres. Kiievile antakse ultimaatum Idaalade "vabatahtlikuks" loovutamiseks vastasel korral ähvardatakse kõik võtta. Lääne poolt lubatud majandussanktsioonid Moskvat ei hirmuta, rahvale serveeritakse olukorda kui kerget püksirihma pingutamist impeeriumi kindlustamise ülla eesmärgi nimel.
Kas ja mida suudaks lääneliitlased või Ukraina teha hoidmaks ära Venemaa rünnakut. Ainus võimalus on muuta Vene sõjakäigu kaotused isegi Kremli jaoks talumatult suurteks. Sisuliselt sama taktika, mis soomlastel Talvesõjas - me ei suuda võita aga me suudame teha vaenlase võidu talumatult valusaks. Näen ainult kahte võimalust: massiivne Ukraina õhutõrje kvalitatiivse ja kvantitatiivse võimekuse kasv või reaalne lääneliitlaste sõtta tõmbamise oht.
Kui õhutõrje suudaks vältida Vene täielikku ülekaalu õhus muudaks see ka soomuskolonnide edasiliikumise oluliselt vaevalisemaks ja ohvriterohkemaks. Paraku on selge, et tegu vaid teoreetilise võimalusega, sest aega liiga vähe isegi kui NATO oleks nõus Ukrainat õhutõrjega varustama. Lääneliitlaste sõtta tõmbamisega hirmutamiseks tuleks viia Ukrainasse võimalikult mitmest NATO riigist väikesed sõjaväeüksused ja soovitavalt ka parlamendi delegatsioonid idapiirile. Venemaa mõistab, et NATO riikide sõjaväelaste või poliitikute pihtasaamisele ollakse sunnitud reageerima. See paneks Venemaa mõtlema, kas Ukraina on väärt sõjalist konflikti NATO'ga.
Lõpuks on selge: soovi korral on Venemaa võimeline vallutama Ukraina idaosa. Iseküsimus millise hinnaga ja kas ta on võimeline seda pikemas plaanis ka hoidma. Kõige suurem tundmatu on siinjuures Ukraina ja Ukrainlaste kaitsetahe. Kreml pani juba eelmine kord puusse lootusega, et Donbassis sütitatud separatistide mäss rullub ilma erilise toetuseta iseenesest vähemalt Dnepri jooneni. Halva üllatusena ei sammunudki ukrainlased rõõmsalt käed avali tagasi impeeriumi rüppe. Venemaa oli sunnitud tunnistama: isegi natuke demokraatia maitset oli jõudnud rahva "korrupteerida".
Tõenäoliselt kasutatakse ka tuntud nippi nukuvalitsuse tekitamisest (a la Kuusinen) kes kutsub appi sõbraliku Venemaa väed hoidmaks ära venekeelsete "genotsiidi".
Suurlinnade pommitamisest üritab ilmselt Vene pool hoiduda. Liiga suured tsiviilohvrid ja pildid sellest massimeedias oleks hullem propagandakaotus kui Hollandi lennuki allalaskmine, pealegi tagaks see niigi mitte eriti sõbralike Ukrainlaste totaalse vaenulikkuse. Samas iial ei või teada, Groznõi pommitati maatasa.
Kõik pooled peavad aga võtma arvesse et enamus hoolikalt ettevalmistatud plaane lendab vastu taevast niipea kui lastakse esimesed paugud ja reaalsus kannaga näkku virutab.
P.S. Aga võib ka juhtuda, et vene väed viidi piirile eesmärgiga ukrainlastega üks tuline vutimatsh maha pidada. Ennustasin ju juba 2014, et Vene kava on Ukraina idaosa ära võtta, paraku piirduti osaga Donetskist ja Luganskist ning konflikt muutus siiani kestnud kaevikusõjaks.
Maja ees murul tõstis moe pärast jalga ja hakkas siis tänava poole sikutama. Kurat -5C temperatuuriga polnud isu hommikumantlis kvartalile tiiru peale tegema minna aga äkki elukal sitahäda, ta üldiselt keeldub oma maja ette seda tegemast. OK, läheme paar maja edasi, kui suur häda ega siis pikalt kinni hoia. Lõppkokkuvõttes käisime rihma edasi tagasi sikutades algul tänava ühe ja seejärel teise otsani. Kaugemale minemast keeldusin resoluutselt, sest mu isaslooma tunnused kippusid härmatisega kattuma. Ime et mõni unetu naaber polnud veel politseid välja kutsunud: pervert jalutab öisel ajal lühikese naiste hommikumantli väel koeraga lumes.
Minu hajevilolekut ära kasutades krabas Sushi tänavalt miskit suhu ja kukkus õnnelikult nätsutama. Käratasin küll, et ei tohi aga loomulikult ei aidanud. Käskluse peale anna siia pigistas ainult lõuad kinni ja vaatas tuimalt otsa. Kükitasin maha, kangutasin hambad laiali ja asusin näpuga suus kobades otsima. Päris sügaval kurgus juba, lõpuks sain limase nutsaka näppude vahele. Mida kuradit, sellist üllatust poleks küll osanud oodata, instinktiivselt lendas kaarega eemale. Kuulge naistest lugejad, te olete mulle võlgu selgituse: kuidas on võimalik et tampoon talvisel ajal keset tänavad välja libiseb???
Panga Jõulupidu |
Nädalavahetusel oli mitte üks vaid lausa kaks pidu. Esimene laupäeva õhtul panga jõulupuu näol, kuhu mindki seoses sugulussidemetega kutsutud. Võrreldes varasemate aastatega väga teistmoodi, ametlikku istumist pakuti vaid valust või vanusest vaevatutele, ülejäänud rahvas pidi püstijalu snäkke nagistama ja jooke luristama. Ettenähtud riietus "business-casual". Ma ei viitsinud googeldada, läksin lihtsama vastupanu teed ja lasin kaasal sobiliku vormi välja valida. Viigipüksid, golfisärgi ja rahvusliku kampsuniga pidid sobima. Muidu polnud viga aga autos avastasin, et koid olid vahepeal vasaku käise peal nagistamas käinud. Kampsi puhul õnneks väga silma ei hakka, kootud ja auguline teine niikuinii.
Loomulikult oli ka maski ja vaktsiinipasside kohustus, ilma ei saa enam kusagil. Üritus nägi välja nagu ülemklassi terroristide kokkutulek: ülikondades ja kleitides inimesed disainerimaskid ees (mina üks vähestest tavalise kirurgimaskiga). Toidupoolise ja jookide üle kurta ei saa, igavesti fäntsi värk aga nagu ikka sihuke söök ei täida tavakodaniku lihtsat kõhtu, mis kartuli ja kapsaga harjunud. Eks selle jagu tuli rohkem jookidele tähelepanu pöörata. Teataval määral nostalgiline moment, võimalik et sellesse vanasse Eesti Majja Torontos enam ei sattugi.
Pühapäeval oli meil broneeritud perekeskne istumine Jaapani restos. Tee peal astusime läbi mingi lao juurest korjamaks üles SWEA kaudu rootsist tellitud jõulutoidukraam. Paraku on tarneraskused ka neid tabanud: pohlamoos pidi ikka veel kusagil Euroopa sadamates kinni olema, hea kui jõuluks kohale jõuab. Autost välja astudes naljakas moment kui proua minuga rootsi keeles rääkima hakkas. Nii ootamatu, et ei jaksanud hoobilt ümber häälestuda ning näitasin näpuga kaasa poole: "Jag förstår lite svenska men hun kan prata mycke bettre". Veerandtunnise lobisemise tulemusena värvati kaasa rootsi keelt rääkivate naiste organisatsiooni. Ju kiilakas kolme blondiga andis just keskmise rootslase mõõdu välja.
Kiku Sushi restos polnud reeglistik sugugi nii karm kui veebilehe alusel oleks võinud eeldada. Pulli mõttes näitasin oma EU koroonapassi ette, paraku polnud neil skännimise riista niikuinii, viskasid moe pärast pilgu mobladesse, kust oleks võinud ju suvaline koroonapassiga sarnanev kujutis vastu vaadata. Resto täitumuse järgi otsustades ei saanud nad endale lubada klientide tagasi saatmist juhul kui nood dokumendid maha "unustanud". Nautisime mõnuga üle pika aja restos istumist ja lasime igatsorti jaapani toidul hea maitsta.
Tegu toitlustusasutusega, kus maksad sissesaamise, mitte tellimuste eest. Ehk siis "all you can eat buffet" selle erinevusega, et ettekandjad ja kelnerid toovad lauas oleva tahvelarvutiga tellitud kraami ahvikiirusel lauda. Huvitavaks momendiks oli silt: "vähendamaks toidu raiskamist maksab iga toidu tagasiviimine kliendile 2 dollarit". Mulle täitsa meeldib selline poliitika, kehtestatud muidugi teatud aasia päritolu söögikultuuri tõttu, kes tellivad laua ääreni täis ja saadavad siis kolmveerand tagasi. "Kõik hinnas" kohas kasutavad seda kurjalt ära. Meil igatahes sihukest muret ei tekkinud, kõik panime nahka. Ettekandjad vaesekesed jooksid ainult kannad villi: Jaapani portsud ju sihukesed mikroskoopilised, isegi kunstiteostega sarnanevaid sushisid tellid ühe või kahekaupa. Magustoidud samamoodi pitsiklaasides, mul oli vahepeal 4 mangopudingit ja kaks jäätist ees. Piinlik polnud, nende jaoks oleme niikuinii valged suurt kasvu barbarid, kelle legendaarse söögiisuga lapsi hirmutatakse😁
Õhtul käisime tütre kortermaja saunas, jacuzzis ja basseinis ujumas. Teatava üllatusega tuleb tunnistada, et saunas sai isegi 95 soojakraadi sisse, ainult leili ei tohtinud millegipärast visata. Bassein sihuke 10 x 20 meetrit, ujumiseks oleks seal sulistamist palju nimetada. Kuumaveebassein väike vaid 6 inimese mahutavusega kuid muidu täitsa normaalse masseerivate jugade süsteemiga. Tunnike läks nii siva, et ei märganudki. Tõsiseks veaks on oma õltsi kaasa võtmise keeld. Tegelt poleks probleemi olnud, sest seoses pandeemiaga pead aja kinni panema ja ei lubata korraga rohkem kui üks väike seltskond. Äramärkimist väärivad kaks RAM mälumoodulit, mis tütre sõbral üle jäid kuna ta need kiiremate vastu välja vahetas. Kodus panin oma arvutisse ja pidevalt vaevanud mäluprobleemid olid nagu pühitud - juba poolteist päeva pole arvuti kinni jooksnud. Ja mina ei uskunud, et mõlemad mälud võivad korraga viletsad olla, tegelt ilmselt lihtsalt selle konkreetse tootja omad ei sobi emaplaadiga. Hoian pöidlad pihus ja loodan parimat.
Kaasa sai maja eest läbisörkiva rebase pildile |
Täitsa jõulune majaesine |
See-eest sain eile lõpuks hakkama ettevõtmisega mis juba üle aasta oodanud kuid viimasel ajal tungivalt märku andnud, et kui ma kohe käsile ei võta siis kahetsen rängalt. Viimastel nädalatel tuli telekal häält valjemaks timmida, et üle õhupuhuri ventika müra midagi kuulda oleks. Juba eelmine aastavahetus hakkas tavapärasest rohkem häält tegema ja siis sai ka lähemalt uuritud. Tol momendil oli ainsaks veaks ventika balansist väljasolek mis tekitas "kerget" müdinat nagu jookseks kari lambaid allkorrusel. Kuna aga täpselt vajalikus mõõdus ventikat lihtsalt polnud saada otsustasin oodata, töökaaslane lubas hankida.
Küttekolle - all puhuri mootor ja ventikas |
Sügisel esimest korda kütet peale lülitades kostis alt juba selline müdin nagu oleks lammastest vastu igasuguseid loodusseadusi suvega põdrad arenenud. Eks ma ikka venitasin veidi ehkki on selge: tehnikaga seotud probleemid ise ei parane erinevalt elusorganismidest, ainult hullemaks lähevad. Kui eelmine nädal lisaks kõigele ka kriuksumist kostma hakkas polnud enam võimalik lolli mängida ja olukorda ignoreerida. Pole selge kaua edasi oleks töötanud aga Murphy seadus ütleb: "Kui miski rikki läheb siis kõige ebasobivamal momendil nagu näiteks külmarekordit purustaval jõuluõhtul."
Korpus, mootor ja ventikas - viisin töökotta |
Kodus kogu kupatust tagasi ahju toppides tekkis ootamatu probleem. Mootori juhtmete otsad ja juhtskeemi juhtmete otsad olid mõlemad "emased" ja minu juhtmeotsikute karp jäljetult kadunud. Poodi ei viitsinud sõita, viimases hädas ühendasin kaks "emast" alumiiniumplekist lõigatud "isase" tükiga ning tõmbasin igaks juhuks klepsuga üle, et lahti ei loksuks. Tõehetk saabus kui tütar ahju peale lülitas: ei lennanudki miskit õhku, vaikse vuhina saatel hakkas vahepeal jahedaks tõmbunud tuppa sooja õhku puhuma. Irooniline moment oli õhtul kui kaasa ei märganudki, et puhur enam ei mürise. Huvitav millal talle pärale jõuab, aga noh ma kah pole vahel paar päeva aru saanud, et soeng muutunud😁
Novembris 136 km joostud |
Nädala jooksunumbrid |
Vaid 25% vaktsineerituse tasemega Lõuna-Aafrikas on B.1.1.529 Omicron tüve levimiskiirus erakordne kui võrrelda varasema Beta ja praeguse Deltaga |
Esimest korda registreeriti uus B.1.1.529 Omicron mutatsioon üheksandal novembril võetud proovis, 24 novembril raporteeris Lõuna Aafrika Vabariik avastusest WHO'le. Vaid 2 päeva hiljem kuulutas WHO uue tüve "murettekitavaks" ja paljud riigid kehtestasid totaalsed reisikeelud või karmid piirangud piirkondadele, kus on avastatud uus tüvi. Kogu infot loomulikult avalikkusele ei jagata, keegi peale spetsialistide ei oskaks niikuinii kvalifitseeritud hinnangut anda. Märgiliseks on aktsiaturgude ja naftahinna järsk langus. Inimestel, kes miljardeid pööritavad, on ligipääs infole, mida meedias ei jagata. Ilmselt kardetakse vahepeal jõudsalt kasvama hakanud majanduse järjekordset pidurdumist. Eks esmaspäeval näeme: oli tegu ülereageerimise või järjekordse kriisi avapauguga.
Uusi mutatsioone ilmub igapäevaselt, tegu täiesti tavalise viiruste arenguga. Mis Omicroni puhul niivõrd äreva reaktsiooni põhjuseks??? Tüvi klassifitseeritakse "murettekitavaks" kui ta nakatuvuse, haigusnähtude tõsiduse või antikehade efektiivsuse poolest ohtlikumaks osutub. Konkreetsete mutatsioonide ja Lõuna-Aafrikas lühikese ajaga laialdase leviku põhjal (vaata ülaltoodud graafikut) võib eeldada, et tegu äärmiselt kergelt nakatuva tüvega. Haigusnähtude raskuse kohta pole nii lühikese ajaga võimalik hinnangut anda. Antikehade efektiivsus on nii teoreetiliselt (üle 30 mutatsiooni olulistes piirkondades) kui ka nakatunute põhjal otsustades väiksem. Kui palju pole momendil võimalik spekuleerida, kuid on fakt, et Aafrikast viisid nakkuse välja vaktsineeritud inimesed.
Momendil on väga palju ebaselge: uus tüvi võib osutuda valehäireks või viiruseks, mis vajab täiesti uut vaktsiini või kõige tõenäolisemalt langeb nende kahe äärmuse vahele. Maailma reaktsiooni kiirust vaadates leidsin, et soojamere reiside reklaamide vaatamine on praegu mõttetu ajaviide. Oleks mul olnud reis ostetud, olekin juba eile selle tühistanud, seni kui veel raha tagasi saan. Ühest napikast mulle piisas, ei tahaks jääda isegi mingisse suvalisse troopikaparadiisi pikaks ajaks lõksu. Nagu võisime täna veenduda toimub reisikeeldude väljakuulutamine praeguses skisofreenilises situatsioonis ahvikiirusel, nende mahavõtmine on aga õige aeglane protsess.
Probleemi sisu seisneb asjaolus, et reisikeelu alla pannakse suure tõenäosusega kõik riigid, kus konkreetne tüvi avastatakse ehkki poliitilised kaalutlused muudavad seda hägusemaks. Paraku on B.1.1.529 ilmselt jõudnud varjatult levida palju laiemalt kui momendil teame, ehk siis on lähemal ajal oodata uute nakkuskollete puhkemist ja avalikuks tulekut. Eelnevast kogemusest teame, et reisipiirangud mitte ei peata viiruse levikut vaid ainult aeglustavad seda. Seega ostetakse nii aega haiglate ettevalmistamiseks ja uue vaktsiini väljatöötamiseks juhuks kui olukord peaks jälle kriitiliseks muutuma.
Loodame parimat aga valmistume halvimaks. Pekki küll, esmaspäeval oli kavas esimest korda üle pika aja karatesse minna, ootan vist veel nädalakese jälgimaks kuidas olukord kujuneb. Suusamäe hooajapiletiga pole nii hull, jama korral lükkavad kehtivuse jälle aastakese edasi - ilmateade pani näpud sügelema, põhjapool 10 cm lund oodata.
P.S. Info panin kokku mitmest eri allikast nagu Nature, BBC, Financial Times ja New Scientist. Paraku muutub olukord nii kiiresti, et viimaste uudiste jaoks tasub ise googeldada ja vaadata mitme tunni eest postitus üles riputati.
Kõigepealt elu kui selline. Kuna lihtsaimad elu vormid pole just eriti keerulised keemilised süsteemid siis kaldume mõlemad arvama, et praeguse arusaamise järgi elu esinemise võimalus mujal universumis on väga-väga lähedal sajale protsendile. Ei viitsi Drake võrrandit välja tuua aga viimasel ajal on saanud selgeks, et vähemalt temperatuuri poolest elamiskõlblike planeetide hulk on oluliselt suurem kui omaaegsed kõige optimistlikumad hinnangud. Niisiis peaks mingit karva vetikaollust või hallitust suht paljudes kohtades väljaspool meie päikesesüsteemi leiduma.
Tundub, et see esimene etapp on suht lihtne. Sobivatel tingimustel (eelkõige temperatuuri stabiilsus ja oluliste keemiliste elementida olemasolu) peaks algelise elu tekkimine piisavalt pika aja jooksul omama küllaltki kõrget tõenäosusust. Maakeralgi tekkis algeline elu õige kiiresti ja võimalik et mitu korda kohe kui temperatuur selleks võimaluse andis. Edasi läks keerulisemaks: Kui elu tekkimiseni kulus "vaid" pool miljardit aastat maakera moodustumisest siis mitmerakulise eluni jõudis areng alles 2.5 miljardit aastat hiljem. Esimeste loomade ilmumiseni kulus veel pea miljard aastat, 650 miljonit veel ja olemegi praeguses ajamomendis.
Maakera on ainus näide, mida uurida saame. Samas inseneri seisukohast tunduvad eelmainitud arengu etapid ja kiirused üsna loogilised. Natuke üllatav ehk, et üheraksetest mitmerakulisteni jõudmine tundub selle pildi alusel loodusele kõige suuremaks väljakutseks olevat. Edasi läks suht lihtsalt. Teada-tuntud tõsiasi, et mida keerulisem süsteem, seda keerulisem on seda juhtida, hallata, töökorras hoida ja teenindada. Algelise elu puhul polnud probleemi, sest süsteem suht lihtne ja kuna individuaalseid üksusi tohutu hulk, polnud miskit katki kui ellu jäid vaid üksikud, kes suutsid geomeetrilises progressioonis paljunedes kiirelt hukkunute kohad täita kuni järgmise katastroofini. Alati jäi kusagil keegi ellu, kui elu oli natukene aega eksisteerinud osutus steriliseerimine ilma totaalse katastroofita võimatuks. On teooria, et elu oli maakeral juba enne kuu moodustumise kataklüsmi kuid loomulikult ei jäänud sellest siia jälgegi (ainus võimalus orgaanilised ühendid mõnel kosmosesse paiskunud maakooretükil).
Problemaatiliseks läheb asi mitmerakulise elu puhul, loomadest ja inimestest rääkimata. Inimene on suutnud disainida ja ehitada äärmiselt keerulisi ja võimsaid mehhaanilisi ja elektroonilisi masinaid kuid keemial põhineva elu loomisel tehakse alles esimesi ettevaatlikke samme. Loodusliku elu puhul toimib automaatjuhtimine ja infotöötlus üllatavalt heal tasemel, mehhaanikast ja üliefektiivsest ning paindlikust energiakasutusest rääkimata - vaadake kas või kärbest.
Kärbse kokku monteerimine on tänapäeva tehnoloogiate ja teadmiste juures võimatu ülesanne. General Dynamics on teinud päris ägedaid inimeselaadseid roboteid ja ka robokoeri. Mehhaaniline, elektrooniline ja isegi tarkvaraline pool töötavad suht hästi, energiaga on probleem. Esimesed olid üldse juhtmetega seinas, nüüd lippavad akude peal kuid need ei kesta kaua. Laadimiseks vaja jupp aega kontaktiga seinas olla, ei piisa paarist suutäiest ümbruses vedelevast toidust.
Müstika kuidas loodus kahe raku sisse piisavalt infi suutnud pakkida, et nende juhendite alusel mingi loom areneb ja kasvab kusjuures üsna väikese ebaõnnestumise protsendiga. Kes kunagi koodi kirjutanud teab, et natukenegi keerulisema puhul kerkib pidevalt üles olukordi mida ei suuda ette näha. Kui koodis viga jookseb arvuti kinni ja kogu moos. DNA peab suutma kogu loote arengu infi omada ja seda õieti ajastada. Kõige keerulisemaks muidugi aju näol juhtimissüsteemi kokku keevitamine.
Elus püsimine on järjekordseks väljakutseks: masina puhul võrreldav energiakandja tankimise, teeninduse, hoolduste ja juppide välja vahetamisega. Elusolendisse on sisse programmeeritud meeletu kogus vastupidavust ehk siis nii tark kui riistvaraliste pisemate vigade kohene parandus. Oluliste juppide rikkiminekul annab organism otsad just nagu autogi. Ja nagu tütar märkis on elusolend looduse poolt projekteeritud teatud elueaga nagu masingi.
Ökonoomne on selline masin, mille koostisosad kuludes enamvähem samal ajal üles ütlema hakkavad. Inimese puhul nimetatakse seda vanaduseks kui sul igasugu hädad järjest ligi hiilima kipuvad. Autot pole majanduslikult kasulik pidada kuigi pikalt üle garantiiaja, remont ja ekspluatatsioon lähevad kallimaks kui uue ostmine. Loodusega sama lugu, metsas annab elukas pikema jututa otsad kui aeg käes ja loovutab oma koha järgmisele. Inimestega sutsu teine asi, uunikume on kombeks remontida viimase võimaluseni, sest seda peetakse inimlikuks. Liikide eluigade pikkused on loodusliku valiku tulemusel kujunenud sellisteks ökonoomseteks nagu nad on.
Lõpetuseks jõudsime arvamusele, et ehkki elu on tõenäoliselt suht levinud universumis siis kõrgema arengutasemega ei pruugi seda mitte olla. Ainus loogiline seletus kõrgemate eluvormide eksisteerimisele on meeletu aeg, mida loodus on saanud kasutada katse ja eksituse teel järjest kõrgemale arengutasemele liikudes. Maakeral võttis aega neli pool miljardit aastat mõistusliku elu tekkimine. Kuna tegu vaid ühe näitega siis täiesti võimatu hinnata, on see keskmine aeg, üks või teine äärmus või isegi täiesti unikaalne sündmus. Tegelt muidugi sisulist vahet pole, sest kui ka on teisi tsivilisatsioone meie galaktikas siis nendega suhtlemine valguskiiruse limiteerituse tõttu täiesti ebapraktiline. Inimeste ja universumi aja ja ruumiskaalad nii tohutult erinevad. Inimkond elab pisitillukeses kübemes hetke, universum ei märka kas meid on või mitte, suures plaanis pole mingit vahet. Seega mõistlik oma eksisteerimise loteriivõidust võtta kõik mis võimalik tegeldes maksimaalselt sellega mis meeldib.
Veel rääkisime kvantmehhaanika "pommi eksperimendist" - informatsiooni kummalisest käitumisest ning "nähtamatuse" võimalusest seoses "Pauli tõkkega". Kadestan tänapäeva noori kellel on tänu infoajastule äärmiselt mugav ligipääs igasugusele huvipakkuvale infole. Mul muidugi hullult hea meel, et selline tütar ja kaasa, kellega saab põnevaid maailma asju arutada.
P.S. Pean igaks juhuks rõhutama, et ega me sügavast sisust taipa tuhkagi, kuid sellele vaatamata äärmiselt põnev lugeda populaarteaduslikke kokkuvõtteid, mis pandud lihtinimestele arusaadavasse keelde.
Ilmad hakkavad külmaks minema kuid lund pole me ikka veel saanud, täna siiski lubati kuni 30 senti põhjapool suusamägede piirkonnas. Isegi külmakraade siiani vaid ühel ööl. Sügisesed lehekuhjad meeldivad koertele üliväga, kui ma laseks siis nad muudkui nuusiks ja kaabiks nendes. Ei tea mida põnevat seal küll leida on😏 Täna pean lõpuks aeda askeldama minema, ehkki vastikult külm. Lükkan kohvi lõpetades ja blogistades seda momenti veits edasi😉
Kamuflaazhkoerad lehehunnikus |
Viigimarjad |
Ja muidugi tänan küsimast, olen juba level 36 Battlefieldis. Pühapäeva pealelõunane ilm pööras vihmaseks, mul mugav õigustus arvuti ette istuda. Mõne tunni mängisime meeskonnaga koos, peale õhtusööki tegin paar vooru omaette. Sõitsin snaipri varustuses hovercraftiga (hõljukiga) ringi ja ajasin inimesi alla (ma ei ole psühhopaat, lihtsalt selline hobi😜), juhil nimelt pole mingit relva ja muud üle ei jäänud kuna keegi teine masinas polnud ning positsioone ei viitsi ka pidevalt vahetada. Uus snaiperipüss osutus oma 8X optikaga ja suurema kaliibriga moonaga õige tõhusaks. Snaiper on natuke sihuke argpüksi amet: teisi saad mugavalt lasta ise nende efektiivsest laskeulatusest väljas olles. Osava kohavaliku korral ohuallikateks vaid teised snaiprid ja helikopterid.
Robokoer, hõljuk ja kopter - BF 2042 |
Austraallastele on Taiwani kriis kodule lähimaks probleemiks
Viimase nädala uudistest kumab läbi lausa eelmise sajandi kolmekümnendate lõpu võnkeid. Väga sisukas kaitseväe juhataja asetäitja Venemaa teemaline kokkuvõte ja ka viimane välisilma saade. Poliitiline olukord üle maailma tundub õige ärev olema. Põhiraskuspunktid Ukraina ja Taiwani kohal. Põgenikekriis võib olla vaid tähelepanu kõrvaletõmbamiseks läbi viidud operatsioon. Ei saa märkimata jätta mitmeid eraldiseisvaid kuid olulisi hiljutisi sündmusi nagu CIA bossi ootamatu Kremli visiit, Macroni jõuline avaldus Ukraina kaitmise osas, Brittide lubadus Ukrainasse sõjaväelasi saata, Vene vägede koondumine nimetatud piirkonnas, Vene äsjane kosmoserelva katsetus, Hiina jõulised avaldused ja provokatsioonid Taiwani suunal, ... jne ...
Mis teie arvate, on tegu tegeliku sõjaohuga või kujutavad poliitikud ja sõjamehed tonte ette???
P.S. Maiuspalaks jagan Bellingcati uuringut Ukraina erioperatsiooni kohta - huvitav pilguheit spionaazhimaailma tegelikkusesse.
Teise maiuspalana jagan videoklippi meie meeskonna Battlefieldi mängimisest. Salvestatud tütre arvutil, sest minu oma ei jaksa mängu ja salvestust korraga vedada. Minu tunneb aktsendi järgi kergesti ära. Vabandan ette mõningaste ebatsensuursete väljendite pärast, mis paraku tänapäeva nooruse tavakasutuses😜
Pole vist varem maininudki et meil on parema puudumisel laenulapselaps. Oma lastel ei paista veel järelkasvu plaani olevat aga nii minul kui eriti kaasal tekkinud mingi kummaline nostalgia või isegi igatsus. Eile oli sugulaste viieaastane koolivabal päeval meie pool ja veetis ka öö. Pisiplikale meeldis nii väga, et kui vanemad järgi tulid ja koju viima hakkasid tõusis vägev protestikisa. Mõni ime, nii tore ju mängida koerte ja maoga ja tädiga uusi mänguväljakuid avastada. Allkorruse dojo põrand oli lastest jäänud mänguasju täis. Vanavanemana on ikka palju lihtsam lastega tegeleda: kui vanem peab 24/7 lapse jaoks olemas olema siis vanavanemad mõned tunnid, päev või maksimaalselt paar korraga - koormus pole võrreldav. Pealegi on iga asi palju põnevam ja toredam kui harva saad, natuke nagu mandariinide või nätsuga nõuka ajal😜
Minu avatar 23 levelil |
BF 2042 Antarktika kaart |
Kokkuvõttes läks ka pühapäev looja karja, magama keerasin siiski juba enne kahte kui meeskond relvad (hiired) kokku pakkis. Aktiivsusmonitor andis mulle hindeks "alla igasugust arvestust". Hea et AI kiirabi ei kutsunud, vaid raske haigus oleks põhjuseks, et tavapärase 15000 sammu ja 70-80 "südamepunkti" asemel skoorisin pühapäeval 1959 sammu trajektooril: arvuti, külmkapp, vets ning 2 südamepunkti kui pulss mänguärevuses tõusis🤪 Äramärkimist väärib mängus saavutatud 23 tase, minuvanuseid seal palju pole.
Esmaspäeva alustasin hilise hommikujooksuga, milleks tuli seekord tahtejõudu rakendada. Viimased 5 nädalat olen üle 30km jooksnud, seega pole vaatamata mängimisele seis tegelikult hull. Nokitsesin ka tubaseid töid teha nagu lampide ümberpaigaldamine. Vastasel korral võidaks mind kodus toitlustamise nimekirjast kustutada😒 Aias kiskusin tomatikepid välja ja põletasin koos muu oksarisuga ära, korjasin viigipuu viljad otsast ja nosisin viimaseid kiwisid. Aiatöödest on jäänud viigipuu talveks sissemässimine, tomatimaa ümberkaevamine ja viinamarjade ning õunapuude lõikumine. Kui ilma annab on lootust järgmine nädalavahetus ära teha.