|
Nii hulluks ei läinud aga oleks võinud minna |
Isegi veel täna hommikul üritas Trump asepresidenti sundida konstitutsiooni rikkuma ja keelduma või vähemalt hoiduma Bideni võitu avalikult tunnistamast. Peale tänaseid (6 Jaanuari) sündmusi kui viisakalt väljendudes kutsumata kodanikud Kapitooliumi tungisid keeldus president rahvuskaarti välja kutsumast. Valitsuse liikmetel ei jäänud muud üle kui paluda asepresidenti sõjaväe esindajatega rääkida. Formaalselt toimus mäss, sest rahvuskaart aktiveeriti asepresidendi mitte presidendi poolt ehkki hiljem, peale sündinud fakti, andis ka president vastava korralduse.
Täna oli päev, millal tavaliselt toimub valimised võitnud presidendikandidaadi häälte formaalne kinnitamine. See päev osutus aga kõike muud kui tavaliseks ja igavaks. Peale kahe esimese osariigi häälte kinnitamist tungisid protestijad kapitooliumi katkestades häälte kinnitamise protsessi. Kongresmenid ja senaatorid evakueeriti julgeoleku huvides. Kutsumata külalised pääsesid üllatavalt lihtsalt siseruumidesse ja isegi senaatorite erakontoritesse. Politsei ja julgeolekujõud osutusid täiesti ebapiisavateks et rahvahulgaga toime tulla.
Täiesti arusaamatu kuidas on võimalik, et julgeolekumeetmed niivõrd nõrgad. Kui suht organiseerimatu ja mitte väga suur rahvahulk suudab kapitooliumi sisse murda peaks see olema käkitegu välisriigi eriüksustele või miks mitte isegi terroristidele. Nii mõnigi julgeoleku ülemus peaks koha kaotama või isegi vangi minema kriminaalse hooletuse eest. Ma ei kahtle momendikski, et peagi võib leida hulga konspiratsiooniteooriaid, miks protestijad kapitooliumi pääsesid või meelega sisse lasti.
Trumpi käitumist lasen hinnata tema enda parteikaaslasel senaator Mitt Romneyl:
"We gather today due to a selfish man's injured pride and the outrage of his supporters whom he has deliberately misinformed for the past two months and stirred to action this very morning," Romney wrote in remarks that he would have made in the Senate before Trump supporters stormed the US Capitol. "What happened here today was an insurrection, incited by the President of the United States."
He warned that "those who choose to continue to support his dangerous gambit by objecting to the results of a legitimate, democratic election will forever be seen as being complicit in an unprecedented attack against our democracy. They will be remembered for their role in this shameful episode in American history. That will be their legacy."
Ei saa ka mainimata jätta, et presidendi vastu on juba tõstetud süüdistus valimistulemuste ebaseadusliku mõjutamise katses seoses telefonikõnega Georgia riigisekretärile Raffensbergerile. Terve hulk Trumpi administratsiooni liikmeid ja abisid on distantseerunud, mitmed teatasid täna tagasiastumisest. Tänase protestiaktsiooni positiivseks momendiks terve hulga vabariiklastest senaatorite kaineks ehmatamine, kes otsustasid oma valimistulemuste kinnitamise protesti allkirjad tagasi võtta.
Paljud senaatorid, kongressmenid ja Trumpi enda valitsuse liikmed on hakanud tõsiselt muretsema järgmise kahe nädala pärast. President käitub nagu Hitler oma punkris sõja viimastel nädalatel olles kaotanud kontakti reaalsusega ja uskudes ikka veel mingisse viimase hetke imesse. Samas jagavad Trumpi toetama jäänud poliitikud täit vastutust nii juba juhtunud kuid eriti järgnevate aktsioonide eest. On arutatud konstitutsiooni artikkel 25 kasutusele võtmist, mis võimaldaks asepresidendil presidendi tagandada kui valitsuse enamus toetab. Enamuse arvamus on siiski, et peame kuidagi kaks järgnevat nädalat üle elama ja palvetama, et midagi tõsiselt katastroofilist ei toimu.
Just momendil 12:41AM Toronto aja järgi katkestati häälte kinnitamine ja lükati edasi.
Lõpetuseks tahaks lisada ka mõne sõna teise poole kaitseks:
CNN ülekanne on väga ühte väravasse. Ma eelistaks veidi tasakaalustatumat, aga praegusel ajal vist liiga palju loota ja Trumpi toetajate kanalit ei kannataks vaadata.
Protestijad (terroristideks nimetamine on selge ülepakkumine) olid peale sissesaamist enamuses üsna rahumeelsed. Vägivaldsemad lõhkusid mõned aknad ja murdsid sisse lukustatud ustest. Tulirelvi neil ei paistnud olevat ja seda pole ka keegi väitnud. Politsei ja turvadega rüselemise videod ei paistnud eriti vägivaldsed, kuid kannatanuid oli mõlemal poolel. Surma sai püstolilasust üks tsiviilisik ja kolm "meditsiiniliste" probleemide tõttu. Kahtlemata on rahvamassi käitumine hirmutav ja ennustamatu, ime et politsei ja turvad rohkem relvi ei kasutanud. Tahaks ka rõhutada, et rüüstamist (suveniiride võtmist) esines minimaalselt, mis paljude teiste "protestide" puhul tavaline käitumine.
Ehkki telepildis ja massimeedia ülekandes oli kogu madin vägagi värvikas siis tegelikkuses ei kujutanud see seaduslikule võimule mingit ohtu. Protestijate hulk oli suhteliselt väike ja organiseerimatu. Mis aga kõige olulisem, ameeriklased lihtsalt ei laseks ebaseaduslikku riigipööret sündida, vähemalt nii ma oma naiivsuses arvan.
Rassikaardi mängu toomine on kohatu. Tegu massimeedia kaudu poliitikute poolt levitatud libainfost õhutatud valimiste võltsimise vastase protestiga. Jah, absoluutne enamus olid valged ja mehed, Trumpi tulised naiivsed toetajad. Ma ei arva, et politsei selle pärast pehmemalt käitus. Jõustruktuurid lihtsalt polnud ette valmistatud nagu mõnede teiste eeldatavalt vägivaldseks muutuvate meeleavalduste puhul.
Trumpi ja teda edasi toetavate poliitikute kaitseks pole mul kavas ühtegi sõna öelda!
Mind hirmutab USA tulevik. Polariseerumine on liiga kaugele läinud, ameeriklased on eelkõige vabariiklased või demokraadid mitte ameeriklased. Rassilised pinged on pigem võimendunud ja seda tänu mõlemale poolele. Demokraadid said täna võimu kõigis kolmes instantsis - president, esindajatekoda ja senat. Demokraatiale ei ole kunagi hea kui kogu võim kuulub ühele parteile, isegi kui selleks on demokraadid😋