Covid-19 viiruse mutatsioonide arengu graafik |
Erinevate tüvede esinemissageduse muutus |
Põhimõtteliselt saame otseeetris jälgida Darwini evolutsiooniteooria toimimist. Tuhandetest juhuslikest muutustest mõni üksik on kasulik. Selle kasuliku järgmisele põlvkonnale edasikandumiseks on lisaks vaja ka muid õnnelikke kokkusattumusi, millest olulisemaks järgmise peremeesorganismi nakatamine. Alles eduka levimise ja eelmise viiruse tüvega konkureerimise juures pealejäämise puhul hakkab uus tüvi vähehaaval üle võtma. Kui mingi mutatsioon osutub õige kasulikuks on ka suurem võimalus, et see juhtub sõltumatult eri aegadel ja eri kohtades ning jääb püsima.
Viiruse puhul on konkurentsi eeliseks kõrgem nakatumisvõime, peremehe kaitsesüstemi tõrjumine ja viiruse paljunemise efektiivsus. Pange tähele, peremehe tapmine pole üldse kasulik, sest tema surmaga surevad ka viirused veidi hiljem. Ideaalne oleks lihtsalt parasiteerida ja kõik võimalikud organismid nakatada kuid mitte tappa või isegi mitte haigeks teha. Ei maksa ka unustada, et viiruse areng ei ole juhitud mistõttu aegajalt kanduvad edasi "mittekasulikud" omadused nagu näiteks kõrgem letaalsus.
Refereerides Scientific Americani artiklit: Praeguse seisuga on avastatud viis erinevat murettekitavat tüve. Äärmiselt ebameeldiv oleks vaktsiinide mõju kadumine või vähenemine millega paraku tuleb arvestada. Väidetavalt pole seni uuritud tüvede puhul veel märgatud vaktsiinide kaitsevõime olulist vähenemist, kuid kindla vastuse saamiseks on aega olnud liiga vähe ja pole kahtlustki, et mõne uue tüve korral tuleb vaktsiine ümber häälestada.
Seni pole täheldatud fundamentaalseid muutusi viiruse toimemehhanismi juures kuid olukord võib muutuda, sest üle maailma on lihtsalt nii palju nakkuse kandjaid, mis tõstab olulise muutuse tekkimise võimalust. Ei tohi ka unustada, et paljudes maakera piirkondades ei toimu viiruse tüvede testimist mistõttu eeldatavasti on veel avastamata ohtlikke mutatsioone rohkem kui teame. Viirus areneb, muutub efektiivsemaks vastavalt evolutsiooni seaduspärasustele inimestest hoolimata.
Kas on kirjas, millal esimest intelligentset variant võiks oodata?
ReplyDeleteViirus ise ikka liiga pisike intelligentsuse saavutamiseks aga terve koloonia miljardeid ja miljardeid ühenduses olevaid viirusi võiks ju teoreetiliselt isegi juurdlema hakata kas olla või mitte olla :D Hea ulmeka teema ;)
DeleteKorontsik on juba inteligentne. Viirus mis elab ainult inimeste peas. Tõeline oht on vaktsiin.
ReplyDeleteKui peas elaks oleks ju lihtne "ajukirurgia" või AD'ga jagu saada, milleks vaktsiini peale aega raisata ;)
DeleteInimene ja Viirus. Mõlemad „kompavad“ teineteist …
ReplyDeleteÄärmiselt muret tekitav 2020:
ReplyDelete- surnud koroonaviirusesse: 2 miljonit inimest
- surnud muudel põhjustel: 30 miljonit inimest
- sündinud: 80 miljonit inimest
Tegelik olukord isegi hullem, sest minu netist leitud andmeil oli 2020 aasta positiivne saldo, ehk inimkonna arvukuse kasv 80 miljonit (sünde 140mlj, surmasid 60mlj). Hullem seepärast, et inimkonna arvukuse kasv on tegelikult enamuse suurte probleemide algpõhjus. Selle kõrval 2 mlj koroonasurma statistiliselt tühine ehkki personaalne tragöödia neile, keda puudutab.
DeleteInimesed ka arenevad ja muutuvad immuunseks pikapeale, isegi selle meedjast tuleva koroona peale.
ReplyDeleteTulemuseks on see, et vaksineeritakse tulemus on selline nagu alati.
Läti kütte armastab see viirus eriti, teen ettepaneku eestlastel oma vaksiinivastaste doosid lätlastele kinkida.:)