Nii majanduslikult kui strateegiliselt mõistlik. Paraku äärmiselt vastumeelt nii USA'le kui Hiinale |
Ma ei tea, mida teie sellest signali skandaalist välja lugesite, kuid minu jaoks olid oluliseimaks paar lühikest lauset kogu mahukast Atlanticus avaldatud tekstist, mis väljendasid Trumpi ja tema meeskonna sügavalt põlglikku suhtumist Euroopasse. Isegi enne Trumpi võimule tulemist tundsid vene piiriäärsed riigid kerget muret NATO artikkel 5 paikapidavuse üle (seepärast ju suurendati NATO kohalviibivate vägede hulka ja toodi kõigi oluliste tuumaheidutusega suurriikide väed piiririikidesse). Nüüdseks paistavad isegi padupatsifistlikud sakslased kahtlevat NATO toimimises ning üritavad kibekiiresti praktiliselt olematut sõjaväge võitlusvõimeliseks muuta - vene vahetu ohu aimdus ka nendeni jõudnud: Saksamaa on otsustanud ajaloo jätta minevikku ja valmistuda sõjaks.
BBC artikkel senise maailmakorra pöördumatust muutumisest: "Trump võib kaduda kuid trumpism jääb" on heaks sissejuhatuseks allolevale videole. Uue ajastu põhimotoks: "Maksab jõud, mitte õigus". Kui Euroopa tahab maailma jagamisest (pole mõtet asju ilustada, just see protsess on praegu alanud) laua ääres istudes mitte vaagnal toiduna, osa võtta, tuleb liigutada ahvikiirusel. Praegust venitamist või omavahel jagelemist ei annaks järeltulevad põlved andeks. Euroopa on suur majanduslikult ja rahvaarvu poolest, kuid sõjaliselt ja osalt ka poliitiliselt killustunud nagu indiaani hõimud omal ajal Ameerikas. Viimaste saatusest teame liiga hästi kuidas väike hästirelvastatud ja osavat poliitikat ajav vaenlane võib potensiaalselt oluliselt võimsamast vastasest jagu saada.
Poliitilise killustatusega hakkamasaamine ei tohiks kujuneda ületamatuks probleemiks, ehkki mitmed riigid loobivad kaikaid kodaratesse. Sõjalise võimsuse seisukohast on olukord viletsam, eriti kui arvestada asjaolu, et USA peale ei saa enam loota ja mitte ainult tuumaheidutuse vaid ka tavarelvastuse vaatevinklist. Oleme näinud kuidas Ukrainas seatakse piirid relvastuse kasutamisele või katkestatakse abi poliitilistel motiividel, lisaks muidugi Trumpi avaldus liitlastele vähendatud võimekusega F-35 hävitajate müümise kohta. Sisuliselt piisab tänapäeva tehnoloogial põhineva relvastuse puhul tarkvara uuenduste peatamisest ja varuosade tarnimisest keeldumisest, et kallid relvasüsteemid sisuliselt vanarauaks muuta.
Kõike eelnevat arvesse võttes saab Euroopa häda korral arvestada vaid Euroopas toodetud relvadele, isegi väljaspool toodetud oluliste komponentide puhul (Rootsi hävituslennukid Gripen kasutavad küll Volvo RM12 mootoreid, aga need on tegelikult USA GE F404 litsenseeritud versioonid) ei saa neile loota. Kui USA lahkub NATO'st või mis veel halvem, juhtiva liikmena halvab artikkel 5 kasutamise konflikti korral, peab Euroopa ise hakkama saama. Allolev video analüüsib kas Euroopal on üldse võimalust ja tehnoloogiat tänapäeva vajadustele vastava Euroopa Armee loomiseks. Etteütlevalt on vastuseks jah, kuid see eeldab eelkõige poliitilist tahet, finantskülje paistab hirm olevat suht edukalt lahendanud. Põhiprobleemiks on aeg, kas me jõuame isegi siis kui kõigi eelduste vastaselt Euroopa suudab sisevastuolud ületada. Eestlasena mulle üldse ei meeldiks aga kardan. et ainsaks tõsiseltvõetavaks pikaajaliseks lahenduseks on Euroopa Föderatsiooni loomine (äkki ka maavaraderikast ja strateegilist sügavust pakkuvat Canadat kaasates) - meil kui pisikesel piiririigil on jällekord valik vene ja Euroopa liitriigi vahel.
Videos käsitletakse Euroopa Sõjaväe moodustamise võimalikkust tavapärases koosluses: tuumavõimekus, mere, õhu ja maavägi nii tehnoloogia kui sõdurite seisukohalt. Minu arust langeb video klassikalisse lõksu: planeerimisel valmistutakse eelmise sõja, mitte tuleva vastu, ehk siis tähelepanu on liiga tugevalt praegu kasutusel oleval tavarelvastusel. Nagu juba oma 2030 ennustuses mainisin, julgen arvata, et järgmise suure sõja otsustab see kelle inimeste ja AI poolt koordineeritud ja lokaalse AI-ga varustatud drooniarmeed võimsaimad nii maismaal, õhus kui vees ja kosmoses. Ainus milles suht kindel, et maismaa droonid pole inimkujulised robotid, sest kindlasti on palju efektiivsemaid lahendusi. Seega võib kujuneda olukord, kus praegusega sarnaseid tanke, soomusmasinaid, lennukeid ja laevu suht minimaalselt. Põhiline sõjatehnika droonid ja neid transportivad droonid ning innovatiivne sidepidamine.