|
Google viimane mudel: Pixel 5 |
Blogimaailmas tekkis arutelu moblade teemal. Nagu ikka on laias laastus kaks leeri: ühed kes omavad nutikaid ja teised kes eelistavad nupukaid (päris telefonita täie mõistuse juures täiskasvanuid nii naljalt enam ei kohta). Muideks nupukas on äge termin: ühest küljest iseloomustades tavamobla põhierinevust ja teisest küljest näidates keelt nutikale. Nupukas ja nutikas tähendavad ju kõnekeeles inimese puhul täpselt sama!
Aga sellest ei tahtnud rääkida. Mul tekkis hoopis mõte (kindlasti pole ma esimene), et ebavõrdsus nii kodaniku kui riigi tasemel väga suures osas kinni tehnoloogiasõbralikkuses. Põhjus on lihtne: tehnoloogia põhieesmärgiks tööd ja elu efektiivsemaks teha. Efektiivsus omakorda võimaldab tootmist suurendada ja valikut laiendada, rohkem ja odavamalt "asju" kodanikele. Rikkad ja/või võimsad riigid on eranditult tehnoloogiasõbralikud. Inimeste puhul nii üks-ühest seost ehk pole kuid haridus ja uue tehnoloogiaga sina peal olemine on kahtlemata elatustasemega tugevas korrelatsioonis.
Elukvaliteedi mõõtmiseks ei saa küll kasutada ainult asjade omamise kriteeriumi kuid see on suht oluline. Asjade eesmärk on suures osas elu mugavamaks muuta, ehkki paljud kodanikud kipuvad neid omama pigem staatusesümbolitena. Tihtipeale kasutatakse ütlust: "Ega rikkus õnnelikuks tee". Ei tee muidugi, aga annab palju laiemad võimalused tegeleda sellega, mis teeb õnnelikuks ja jätta tegelemata tüütute ning ebamugavatega, muidugi eeldusel, et inimene ise suudab vahet teha ja end kontollida.
Möödapääsmatuid vajadusi on inimesel suht vähe: toit, peavari, ... ja ongi kõik, justnagu igal teisel loomal. Alles nende rahuldamisel tekivad muud vajadused, mida võib aga ei pea tingimata rahuldama. Paraku on isegi nende kahe puhul tehnoloogia oluline. Ilma tehnoloogiata poleks piisavalt toitu rohkemale inimhulgale kui iga teise kõigesööja looma puhul. Inimpopulatsiooni võiks võrrelda ahvide või pigem metssigadega. Iseküsimus muidugi milline inimkonna arvukus planeedil maa arukas oleks.
Lõpuks siis nutika mobla juurde. Mis eesmärke ta täidab, vajadusi rahuldab, kas ja kuidas muudab elu mugavamaks. Esiteks muidugi algne kõne funktsioon, mis laienenud üleüldiseks infovahetuseks. Kõne iseenesest pole ju miskit muud kui väga algeline ning madala efektiivsusega info vahetus. Nutimobla võimaldab videokõnet (mida küll väga vähe kasutatakse) aga eelkõige graafiliste failide (pildid, tabelid, ... jne ...) esitamist, mida palja jutuga võimatu selgitada. Tegu väikeseformaadilise ning mobiilse praktiliselt igas asustatud maailma punktis ühendust võimaldava arvutiga.
Mulle personaalselt on järgmiseks oluliseks momendiks mobla foto ja videokaamera, mille kvaliteet tänapäeva tipptelefonide puhul täiega rahuldab. Lisaks äärmine mugavus ja käepärasus.
GPS funktsioon (ei vaja operaatorivõrku ega data roamingut) teeb elu oluliselt lihtsamaks kodanikule, kes liigub ringi ka mujal kui oma kodu ümbruses, kus iga nurgatagune niikuinii tuttav. Korraliku kaardiäpiga koostöös tohutu eelis nii võõrastes riikides ringi reisides kui matkal oma asukoha või raja määramisel.
Netiühendus võimaldab olla pidevalt pea ajalise viiteta kontaktis ülemaailmse inforuumiga. Oma asi kas kasutad seda uudiste lugemiseks, sotsiaalmeedias suhtlemiseks, mängimiseks või tööalaselt.
Võimalus laadida nutikasse meeletu hulk erinevaid äppe, neid muuta või kustutada vastavalt individuaalsetele huvidele ja vajadusele. Huvi pärast vaatasin, et minul on momendil 105 erinevat äppi moblas. Tekib küsimus kas ja kui palju ma neid kasutan. Suur osa tulevad Androidiga (isegi Google telefonil) automaatselt kaasa, pole viitsinud hakata ebavajalikke ka kustutama. Ülejäänud olen ise installinud, osa neist muidugi vaid kord paar kasutanud ja siis niisama vedelema jäänud.
Minu jaoks olulised äpid:
Uudised, ilmateade.
Kaardirakendused, GPS.
Suhtlusvõrgustikud: Gmail, FB, Instagramm, Skype, Whatsapp, Snapchat, Discord.
Aktiivsusmonitorid: Fit, Huawei Health.
Kell, kalender, arvuti, lühitekstid, salasõnad, ...
Pangandus
Keeleabid (hispaania, jaapan) ja taksoteenused (uber, bolt)
Tehnilised abivahendid: Remote desktop, pilveandmed, müramõõtja, koodilugejad, wifi signaali analüüsija, võrgu kiiruse mõõtja, ...
Mida mul moblas pole on mängud. Liiga väike ekraan, pealegi võtan ma mängu tõsiselt, see vajab süvenemist ja õllega arvuti taga istumist😉
Kokkuvõttes võimaldab nutimobla mul läbi äppide kasutamise oma aega oluliselt efektiivsemalt kasutada ja tööl vabadel momentidel ajada asju, mille peale muidu kuluks kodus kallist vaba aega. Palju parem tunne emailidele vastata, uudistega kursis olla, blogisid lugeda, pangandust teha kui sulle samas selle aja eest ka makstakse😜 Seega on nutimobla minu jaoks töövahend, mis aitab hullult aega kokku hoida ja pühenduda rohkem hobidele ning muudele lõbusatele tegevustele. Lisaboonuseks, et nüüd peab mul kodust lahkudes vaid kaks asja kaasas olema: mobla ja autovõtmed. Loodetavasti saan peagi ka autot moblaga käivitada, siis polegi võimalik miskit maha unustada!
Tõin välja põhjused, miks minule tundub nutikas hädavajalik. Huvitav oleks kuulda teilt, milleks seesamune riist kas siis vajalik või täiesti tarbetu tundub.