Kesse triibuline metsas krabistab??? |
😱APPI pesuKARU ... oleks pidanud plehku panema! |
Inimesed kipuvad valdavalt langetama otsuseid kasutades esimest meetodit, hinnanguliselt lausa 95% juhtudest isegi kui piisavalt aega ratsionaalseks analüüsiks. Mõtlemine on üks tülikas ja aega nõudev tegevus😜
Paraku põhjustab instinktiivne ja kiire läbimõtlemata otsuste langetamine tänapäeva ühiskonnas palju probleeme, eriti muidugi inimestele, kes ei oska või taha tunnistada, et nende aju pole sugugi objektiivne. Järgnevalt loetleks mõned tuvastatud kognitiivsed eelarvamused koos lühikeste näidetega:
Ankurdamise efekt: Esmase info ületähtsustamine otsuste tegemisel. Näide: Autokaupmees määrab kõrge esialgse hinna, mis teeb järgnevad madalamad hinnad mõistlikumaks.
Kättesaadavuse heuristika: Ülemäärase tähtsuse omistamine sensatsioonilisele ja kergesti kättesaadavale teabele. Näide: Uudis lennuõnnetusest paneb lennureisi ohtlikkust ülehindama.
Kinnituskalduvus: Kalduvus otsida, ülehinnata, eelistada ja mäletada teavet, mis kinnitab eelarvamusi. Näide: Inimene usub, et vasakukäelised inimesed on loomingulisemad, ja pöörab rohkem tähelepanu juhtumitele, mis seda uskumust toetavad.
Tagantjärele tarkuse eelarvamus: Kalduvus näha juba juhtunud sündmusi etteaimatavamana kui need tegelikult olid. Näide: Pärast spordimängu väidab fänn, et teadis kogu aeg, et tema meeskond võidab.
Liigse enesekindluse eelarvamus: Kui kellegi enesekindlus oma võimete või teadmiste osas on tegelikust suurem. Näide: 90% autojuhtidest on veendunud, et nad on keskmisest paremad autojuhid.
Esitlusheuristika: Sündmuse tõenäosuse hindamine, võrreldes seda olemasoleva prototüübiga mõtteis. Näide: Vaikse, raamatut armastava inimese eeldamine raamatukoguhoidjana, mitte müügiesindajana.
Vastuseis muutustele: Eelistus praeguse olukorra säilitamisele, vastupanu muutusele. Näide: Inimene jääb oma praeguse telefonipaketi juurde, kuigi saadaval on parem variant.
Ekslikkuse eiramine (seotud vastuseisuga muutustele): Jätkamine ebaratsionaalse käitumise või ettevõtmisega varasemate investeeringute (aeg, raha, pingutus) tõttu. Näide: Halva filmi vaatamise jätkamine, sest pileti eest on juba makstud.
Kahju ülehindamine kasuga võrreldes: Kalduvus eelistada kahjude vältimist, mitte samaväärsete kasude saavutamist. Näide: $100 investeeringu puhul häirib võimalus kaotada $50 rohkem kui rõõmustab võimalus $50 võita. Tundub, et kaotad poole kuid võidad vaid kolmandiku kuna võrdled automaatselt erinevate taustadega.
Emotsioonikallutatus: Otsuste tegemine emotsioonide või kõhutunde alusel. Näide: Restorani valimine, sest see tundub hubane ja meeldiv, ilma et otsustaksid menüü või arvustuste põhjal.
Planeerimisoptimism: Pidevalt alahindame aega, mis kulub mingi ülesande sooritamiseks, ei oska ette näha takistusi ja ülehindame enda osavust. Näide: Hommikul tööle minnes läheb lõpus kiirustamiseks, sest üks või teine tegevus võtab ootamatult palju aega.
Taustsüsteemi efekt: Informatsiooni hindamine sõltuvalt taustast milles ja kuidas seda esitatakse. Näide: 90% rasvavaba tundub palju ahvatlevam kui 10% rasvasisaldusega.
Oleviku efekt: Dramaatiliselt ülehindame momendi mõnu ja valu võrreldes tuleviku kasude või kahjudega - üks põhilisi prokrastineerimise põhjuseid. Näide: Trenni tegema või dieeti pidama hakkan homme mitte täna.
"Ebaratsionaalne" ei ole tingimata "vale", isegi mitte tänapäevases ühiskonnas. Ebaratsionaalsuse kartus tundub ka olevat mõtlemisviga.
ReplyDeleteSõltub kuidas "vale" defineerida. Ja muidugi ei taga ratsionaalne analüüs 100%'selt parimat otsust, maailm on lihtsalt liiga keeruline, et kõiki tegureid arvesse võtta. Ratsionaalne analüüs lihtsalt võimaldab oluliselt suurema tõenäosusega langetada parima võimaliku otsuse.
Delete"...valesti ja ebaratsionaalselt" oli väljend originaalpostituses, mis teravalt silma torkas. Siit kumab see n-ö populaarne (loe: rahvalik, vulgaar"teaduslik") eelarvamus, et ratsionaalne on (alati või enamasti) hea ja ebaratsionaalne (alati või enamasti) mitte-nii-hea. Iga pisiasja "ratsionaalselt" analüüsimine viib selleni, mida nimetatatakse "analysis paralysis", ja võib ka tänapäeval mõnes olukorras maksta elu. Lisaks muidugi see asi, et mis kasu on mul "ratsionaalselt" langetatud otsusest, kui ma selle tagajärjel lõpuks ikkagi õnnelik ja/või rahul ei ole. Mis lõpuks tähendab, et "ratsionaalne" ei olegi võib-olla ratsionaalne - ehk tuleks ümber vaadata ka selle definitsioon.
Deletekõigi otsuste ratsionaalseks läbikaalumiseks pole lihtsalt aega, nii et ratsionaalsus tuleb reserveerida nende otsuste jaoks, kus temast kõige rohkem kasu on.
ReplyDeleteMulle päris meeldisid su tõlkevasted, mõtlesin lugemise ajal, kas sa oled nad ise välja töötanud või loedki eestikeelset tõlget. Peaks nüüd eestikeelsest Kahnemanist võrdluseks üle vaatama, kuidas seal on.
Mõtlesin loetelu lugedes, et restorani valides on küll kõige, ee, ratsionaalsem teha otsus kõhutunde järgi, sest restorani lähen ma peamiselt just elamust saama ja tahan, et mõnus oleks. Mul ei ole kasu heast toidust kohas, kus ma tunnen end ebamugavalt.
Intuitiivsetes otsustes võib arvesse minna ka iseenesest kasulik info, mida me ei teadvusta ja ei oskaks järelikult ratsionaalsel kaalumisel arvesse võtta. Nt kui otsida paarilist, kellega lapsi saada, siis lõhn, mis signaliseerib geneetilist sobivust, aga on nii nõrgalt tunda, et teadvuseläve ei pruugi ületadagi.
(allkiri: notsu)
DeleteOluline mis resto valikul eesmärgiks (toit, elamus, atmosföör, ...), ehk siis vahel tõepoolest piisab kõhutundest, eriti kui tegu pole kriitilise tähtsusega otsusega. Kui kõhutunne ütleb et äge resto aga sisse jalutades selgub olevat nõme sööklaurgas võib rahumeeli välja jalutada ja uus otsida, kaotatud vaid natuke aega.
DeleteÜldjoontes on alati kasulik pigem rohkem kui vähem infi, samas vajalik oskus sellest infist enda jaoks oluline kiirelt välja sortida.
Kaaslase valikul on kindlasti enamus meist looma tasemel lõhna ja "esimesest pilgust armumise" ajel käitunud. Täiesti võimalik, et liigi jätkamisel geenide levitamisel otstarbekas otsus, miks muidu looduses olemas. Kultuurilistel põhjustel eelistatakse inimühiskonnas pikemat suhet kui vaid paljunemiseesmärki järgivat kontakti. Pikemaks püsisuhteks paraku lõhnast, soengust ja meeldivast büstist ei piisa, ilma intellektuaalse sobivuseta laguneb koost või siis hingitseb edasi mõlemaid osapooli piinates. Harukordse vedamise korral langevad nii füüsiline tõmme kui hingeline sobivus kokku.
aga isegi selle hingelise sobivuse puhul on mõistlikum kõhutunnet uskuda kui nõuda võimalikelt paarilistelt ankeedi täitmist (kui see üldse võimalik oleks) ja seejärel mehaaniliselt hinnata. Sest me ei teadvusta kõike ka sellest, mida meil emotsionaalseks sobivuseks vaja läheb. Paljalt teadliku mõtlemisega jääks meil pooled vajalikud andmed kogumata.
Deletevõi noh ok, kui kõhutunne stabiilselt mingite suhtekatastroofide juurde viib, tasub muidugi korraks aeg maha võtta ja meelde tuletada, mis need märgid olid, mis tulevasest katastroofist märku andsid, et nende peale siis edaspidi teadlikult tagasikäik anda.
DeleteTänapäeval on kõhutundega kehvasti ka ses mõttes, et probleem kui hiljem (ka aastakümneid hiljem) üks osapool leiab, et teda "ära kasutati" ja sul pole advokaadi juures kinnitatud dokumenti ette näidata, et linade vahele tunnistajate juuresolekul omal soovil, kainetena mindi :P
DeleteIgasugune sobivus peaks mõne kuu kuni poole aastaga selguma, ehk siis kui esimene silmipimestav armumine üle läheb. Seepärast ma ei saagi aru inimestest, kes aastaid hiljem lahku lähevad - miks nad üldse abiellusid???
"Mõtlemine on üks tülikas ja aega nõudev tegevus"- Lisaksin juurde, et ka vägagi energiakulukas tegevus. Eriti energiakulukas on otsustamine. Kõigi asjaolude läbikaalumine ja otsuse vastuvõtmine on niivõrd aja- ja energiakulukas tegevus, et kui inimene kõigi (või vähemalt enamuse) oma tegevuste üle ratsionaalselt mõtiskledes otsustaks, siis ta ei elaks kuigi kaua, sureks lihtsalt kurnatusse.
ReplyDeleteRaamatus "Tahtejõud" oli sellest pikalt juttu. Kujutad ette, lähed näiteks autosalongi ja sulle antakse võimalus valida mitte ainult mudelit ja värvi ja paari lisamugavust, vaid sa peaksid ükshaaval kaalutletult otsustama paarisaja erineva nüansi osas. Sa oleksid peale sellist otsustamismaratoni poolsurnud ning viimased otsused tuleks täiesti puusalt ja huupi.
Automaatne negatiivse stsenaariumi eeldamine (kas on karu või niisama tuul kolistab) on aidanud inimesel evolutsioonis ellu jääda. Kiire otsus otse seljaajust hoiab kokku ka aega ja energiat. Ja kohati irratsionaalsed otsused võivad osutuda vägagi ratsionaalseteks, kõik oleneb kontekstist. Mu enda elu näitel saan öelda, et üldtunnustatud ratsionaalsed soovitused kunstnikule äraelamiseks ei toimi, kui jäetakse arvestamata individuaalsed erinevused ja võimekus. Näiteks paljukuuldud soovitus "mõtle välja mingi odav nunnu vidin ja tee neid palju". Andke andeks, ma saan aru, et väikseid nunnusid asju on lihtsam müüa, aga ma lihtsalt ei suudaks olla vabrik ja läheksin seda pealtnäha mõistlikku soovitust järgides lihtsalt hulluks. Ehk siis - enamasti me ei tea päris lõpuni kõiki asjaolusid (ega ammugi mitte tulevikku ega ka teiste inimeste käitumist ja otsuseid) ja meil ei ole üldjuhul võimalik 100% tõenäosusega kindlalt välja arvutada parimat tulemust.
Tõde on kusagil seal vahepeal. Kõhutunne on suurepärane abivahend, aga ainult sellest võib aeg-ajalt siiski väheks jääda - energiakulukas kaine kaalutlemine on teinekord vägagi omal kohal. Mõlemat parasjagu ja mõõdu järgi.
Tõde on kusagil vahepeal ja optimaalne otsustamismeetod sõltub palju konkreetsest olukorrast. Autosalongi (ja iga suurema ostu) puhul teen ma esiteks selgeks, mis minu jaoks oluline, siis vaatan mida turul pakutakse, teen hinnapakkumiste osas kiire kodutöö ja otsustan enne salongi (poodi) minemist mida ostan. Müügimeestele olen äärmiselt ebamugav klient :P
DeleteKui aeglasest ja metoodilisest kuklakratsimisest poleks mitte millekski kasu olnud, siis poleks see evolutsiooni tuultes püsima jäänud.
ReplyDeleteArvan ma.
Samas paljud jaburused on ju jäänud...