Wednesday, November 6, 2024

Tehingute ajajärk maailmapoliitikas

Hommikul ärgates mingit valimisteemalist üllatust polnud, no ega polnud oodatagi. USA's ähvardab tekkida olukord kus kogu võim on vabariiklaste käes: President, Senat ja Kongress täiskupatuses. Selline olukord pole kunagi hea kui tasakaal kaob. Voodis lebotades lugesin moblalt läbi nii president Kaljulaiu kui Mart Helme intervjuud. Laias laastus nõustun mõlemaga, isegi Helme jutt tundus suht realistlik kui teatud momendid (valimiste võltsimine ja süvariik) välja jätta. Läbiv toon on aga Trumpi käitumise etteennustamatus.

Järsult on kasvanud võimalus, et oleme tõepoolest uue maailmakorra lävel. Kas just sellises vormis mida kremlis loodetakse aga suured muudatused on ilmselt ees. Maailmas tekkivad jõukeskmed, millest USA ja Hiina primaarsed ning suht võrdsel tasemel. Teises liigas vene, Euroopa, Aasia ja globaalne lõuna (Aafrika pluss Lõuna-Ameerika). Ülejäänud riigid ei saa palju valida, pigem jagatakse jõukeskmete vahel. Piirialadele jäävate riikide kuuluvuse määravad nende poliitikute ja diplomaatide osavus kuid põhiliselt siiski suurte praktilised kaalutlused. Maailmapoliitika muutub väärtuspõhisest kasu ja tehingupõhiseks.

Trump on ärimehena ju tuntud tehingute sõlmija. Paraku lääne arusaamiste ja põhimõtetega võib lasta end lihtsalt alt tõmmata nii putleri kui kimi poolt. Näoilmed kõrvaloleval pildil õige paljuütlevad! Põhiprobleemina näen lääne suutmatust aru saada, et vene ja teatud määral ka Hiina ei näe lepinguid mitte siduvate kohustuste vaid vastaspoole manipuleerimiseks kasutatavate paberitükkidena. Ehk siis vene järgib lepingut kuni see kasulik, rikub kohe kui jõudu ja võimalust.

USA jaoks on esmajärguline majandus, millest tulenevalt kõige olulisemaks välispoliitiliseks suunaks Hiina. Kui ka kohe end NATO'st välja ei tõmmata siis kindlasti vähendatakse oluliselt sõjalist panust Euroopa suunal. Euroopa peab ükskord suureks kasvama ja hakkama ise nii rahaliselt kui poliitiliselt tõsiselt panustama kaitsesse. Nii oma rahvaarvu kui majandusliku võimsuse poolest ollakse venest pikalt üle kuid poliitiliselt nõrgad ning killustatud. Kui Ukraina sõda polnud piisavalt shokeeriv liitmaks Euroopat ühise vaenlase vastu mis siis on???

Ida-Euroopa ja Eesti jaoks on kõige hirmutavam võimalus teise maailmasõja eelõhtu analoogina sõlmitav mõjusfääride jagamise salaleping - hüpoteetiline Lavrovi-Vance pakt. Eesti poliitikute ja diplomaatide esmane ülesanne on kõigi võimalike ja võimatute nippidega kindlustada Euroopa mõjutsoonis püsimist ning vältida vene tsooni langemist. Ehkki selle eesmärgi õnnestumine ei sõltu ainult meist tuleb parteipoliitilised erinevused maha matta ja teha kõik vältimaks uuesti okupatsiooni alla langemist, sest tegu eksistentsiaalse küsimusega. Esimese käiguna võiks võtta kõigilt mittekodanikelt hääletamisõigus kõigi astmete valimistel.

17 comments:

  1. Kuigi viimased u 80 aastat on Euroopas suhteliselt rahu olnud, siis sellesama justkui yhtse Euroopa vanadel suurriikidel on tänapäevani yleval 1000 aastat vanad vastuseisud ja huvide põrkumised, mis eestikeelsesse meediasse kyll ei jõua, aga palju reisinud inimeste muljetest on kuulda mõndagi.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ajalooliselt on Euroopas kahtlemata hulgaliselt iidseid vastuolusid. Praeguseks siiski tundub, et õhtumaade kultuuri piir jookseb piki vene ja Euroopa piiri ehkki ka Euroopas mõned riigikesed teevad autoritaarsele mõttelaadile silma.

      Delete
  2. Ma ei julgeks väita, et Trumpil on läänelikud arusaamad. Väärtushinnnagud tal ometi läänelikud pole.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Defineerigem läänelikud arusaamad :-)

      Delete
    2. Vabandust, väärtushinnagud ikka. Enne tegu, pärast mõte…

      Delete
    3. Selles mõttes, et ehkki paras kaabakas on ta siiski lääne kultuuriruumist mõjutatud, kus lepinguid ja õigussüsteemi peetakse oluliseks. Samas on muidugi näha olnud kuidas ta sedasama süsteemi üritab kõikvõimalike kõverate nõksudega enda tahtmise järgi pöörata. Kõige üllatavam minu jaoks ongi asjaolu, et konstitutsiooni pühaks pidavad ameeriklased teda üldse kandidaadiks valisid peale seda kui üritas ebaseaduslikult võimule jääda.

      Delete
  3. Enam rohkem ei saakski nõustuda.

    ReplyDelete
  4. ma pakuks pigem, et USA mõjuvõim maailmas kahaneb, kui Trump isolatsionalistlikku liini jätkab.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ses mõttes kahaneb tõepoolest, et edaspidi pole USA enam ainus suurvõimust maailmavalitseja, peab seda kohta Hiinaga jagama. Kas ja millal Hiina mööda läheb sõltub mõlema majanduse käekäigust ja poliitilisest manööverdamisest. Sisevastuolud võivad mõlemale põntsu panna. Hiinale vastu seismiseks on USA'l vaja tugevaid liitlasi kelleks ikkagi sobivad kõige paremini Jaapan ja EU lisaks toorainerikastele Austraaliale ja Kanadale.

      Delete
    2. paljugi, mida vaja, see ei pruugi otsuseid eriti mõjutada.

      Delete
  5. Minu ukrainlastest üürnikud ütlesid, et käimasolev sõda on Venemaa ja USA vaheline sõda, mida peetakse Ukraina territooriumil. Seetõttu ma ei usu, et USA Trumpi suguse egomaniaki juhtimisel alla annaks ehk tunnustaks Venemaa võitu. Siin on oodata ikka pisut keerukamaid manöövreid. Aga jah, see võib sisaldada maailma müjupiirkondade ümberjagamist, nagu Molotov Rippendropi paktiga. Ja meile ei tõota see midagi head.

    ReplyDelete
    Replies
    1. ukrainlaste kohta kõlab jahmatavalt. Ma jälgin veebis palju ukrainlasi ja nemad enne sureks, kui midagi sellist ütleks. Aga noh, nad on ka Ukrainas, mitte Eestis.

      Delete
    2. See on vene propaganda vaatenurk, et sõda käib vene ja USA vahel, sest ütlemata piinlik tunnistada et Ukraina vastu maailma "teine" armee ei saa. Kui ameeriklased asja tõsiselt võtaks oleks nädalaga venelased teispoole piiri tagasi pekstud.

      Delete
  6. Musk juba valmistub juhuks, et Trump annab Taiwani Hiinale. Soovitas SpaceX varustavatel firmadel seoses "geopoliitiliste pingetega" kolida mujale: https://amp.theguardian.com/world/2024/nov/07/space-x-taiwan-manufacturing-claims-elon-musk

    ReplyDelete
    Replies
    1. ma loodan, et ta alahindab Taiwani enda kaitsevõimet.

      Delete
    2. Jah, mu arust võib Taiwanist kujuneda sama kõva pähkel Hiinale kui Ukrainast kujunes venele. Pealegi on raketiajastul üle mere dessandi tegemine keeruline ettevõtmine.

      Delete
    3. ja Hiinal on sõdimisega vähem kogemust kui Venemaal. kus nad viimati sõjaga sees olid, Vietnamis?

      Delete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!