Thursday, November 14, 2024

Robokutsik

 
            Lynx (Ilves) nimeline robokoer maastikul mängeldes liikumas

Robotite areng järjest kiireneb. Tööstusroboteid on kasutatud aastakümneid. Autonoomsed robotid, mis võimelised mitte ainult laboris vaid ka reaalses maailmas iseseisvalt ringi liikuma suht hiljutine trend. Nagu alati toimub kiire areng seal kuhu suunatakse finantsid ja nagu ikka suunatakse uue tehnoloogia arendamiseks mõeldud finantse eelkõige sõjatööstusse. Boston Dynamics robotid suht tuntud tänu reklaamikampaaniatele. Seekord jäi silma InterestingEngineering veebilehel hiinlaste Deep Robotics poolt arendatav robokoera mudel - eriti tähelepanuväärne on tolle liikumisvõime ja kiirus maastikul, tasakaal, töövõime temperatuurivahemik -20C - +55C, veekindlus ja 2.5 kuni 4 tunnine patarei kasutusaeg. 

Pole vaja palju fantaasiat robokoerale tulirelva (või mingi muu sõjapidamisvahendi) ja tehisintellekti lisamiseks ning saamegi vägagi võimeka ning hirmuäratava robosõduri. Esialgu on ilmselt vajalik kasutada ka sidevahendeid, et inimoperaator igaks juhuks silma peal hoiaks või sihtmärki kinnitaks. Hinna poolest on esimesed kindlasti liiga kallid suurel hulgal kasutamiseks kuid riigi tellimusel masstootmise puhul langeb hind kiirelt mõistlikkesse piiridesse. Firma hinnangul peaks robokoera hind kujunema 100000$ kanti, mis on odav kui võtta arvesse palju läheb sõduri väljaõpe, palk, pensionid ja elukindlustus maksma (mõnes riigis (venemaa, põhja-korea) on muidugi inimese hind nii odav, et ei robotite kasutamine ei tasu majanduslikult ära).🤪

Tuleviku sõjapidamine drooniparvede ja robokoerte karjadega silmapiiril, tõenäoliselt väiksemas mahus mitte aastate vaid kuude küsimus! Allolevalt videolt võib näha milliste erinevate tehnoloogiate arendamisega praegu tegeletakse. Ei maksa unustada, et see mida avalikult jagatakse on minevik. Salastatud programmid kindlasti jõudnud palju kaugemale. Eriti imponeerivad putukaid modelleerivad mikrodroonid. Tehisintellekti kasutamise üks tohutuid eeliseid - tarkvarapõhine lahendus, mis välja mõeldud ei nõua pea mingeid kulutusi masstootmisse paiskamiseks - programmi paljundamine tuhadandeteks või miljoniteks koopiateks üliodav. 

https://youtu.be/UgmwBKaJ_Nw?si=OUonKLXrO8AQyiFQ

No comments:

Post a Comment

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!