Heaune kohvi tilk põhjas järgi |
Sissejuhatuseks rõhutan, et ükski artikkel pole 100% tõde ja kui hoolikalt otsida on alati võimalik leida erinevatele järeldustele jõudnud uurimusi.
Sattusin täna kahe huvitava artikli peale, mis mõlemad puudutasid nii tervislikke eluviise, geneetikat kui ka pikaealisust. Esimene neist rääkis mõõduka (2-5 tassi päevas) kohvi joomise kasulikkusest. Mitte ainult hommikuse käima tõmbamise vaid õige mitme muu külje pealt, mida polnud kuulnudki. Lisaks kofeiinile on kohvis hulk organismile kasulikke kemikaale nagu antioksidandid ja põletikuvastased ained. Uuesti ma seda artiklit üles ei leidnud. Otsustasin AI käest küsimise asemel vahelduseks vanamoodi googeldada. Lugematu arvu vastuste hulgast kasutan kahte (Harvard, Johns Hopkins) esimese kümne hulgast, mille sisu praktiliselt sama kui loetud artiklis ja algallikad ise autoriteetsed.
Kes algallikaid ei viitsi lugeda siis kokkuvõtvalt elavad kohvijoodikud kauem, sest on väiksem tõenäosus surra hulka üldlevinud haigustesse. Pealegi:
1. Kohvi joomine aitab kehal paremini suhkrute metabolismiga toime tulla, väiksem võimalus haigestuda 2 tüüpi diabeeti.
2. Kohv aitab vältida südamerikkeid.
3. Vähendab insuldi tõenäosust.
4. Lükkab edasi ja leevendab Parkinsoni tõbe.
5. Vähendab Alzheimeri tõenäosust ja kahandab dementsuse arenemise riski.
6. Kaitseb maksa ja hoiab ensüümide taseme tervislikuna.
7. Vähendab vähi tõenäosust tänu DNA'd kaitsvale efektile.
8. Leevendab depressiooni nähte.
Kostab nagu imerohi, mis ta loomulikult pole, sest imerohtu pole olemas. Nagu ikka sõltub väga palju doosist. Liiga suur kohvikogus tõstab pulsi sagedust, vererõhku, võib muuta ärevaks ning muidugi ajada une ära. Kohv ei pruugi kõigile isegi maitseda.
Teises artiklis juhiti tähelepanu VO2Max ja üleüldise tervisliku seisu ning pikaealisuse vahelisele sidemele. Üldtuntud tõsiasi, et VO2Max üsna hästi korrelatsioonis inimese üldfüüsilise vormiga ja seega tervisliku seisundiga. Korrelatsioon pikaealisusega vähem teada ehkki järele mõeldes tundub suht loogiline, et heas vormis ja tervise juures kodanik elab kauem.
VO2Max väärtuse määrab keha võime hapnikku lihaste töös kasutada. Kolm olulist komponenti sealjuures: hapniku omastamine (kopsude efektiivsus), palju hapnikku suudab organism lihastesse saata (süda ja veresoonkond), palju suudavad raku tasemel mitokondrid hapnikku kasutada energia tootmisel.
Kopsud pole tavaliselt piiravaks teguriks, enamasti ikka transport ja hapniku töötlemine. Viimased sõltuvad nii vereliblede arvust kui veresoonkonnast. Ehkki mõlemaid annab treeninguga arendada on nad tugevalt sõltuvad geneetilistest eeldustest. Kestvusalades, nagu minu arust ka paljudes teistes, pole võimalik ilma geneetilise eelsoodumuseta tippu jõuda, ükskõik palju treenida.
Lohutuseks tuleb rõhutada, et ehkki kõik tippu ei jõua siis kõigil on võime MÕISTLIKU treenimisega oma füüsilist vormi ja sellega kaasnevat üldist tervislikku seisu parandada ning TERVISLIKKU eluiga tõsta. Väidetavalt on VO2Max parim eeldatava eluea indikaator. Ja see kehtib mitte ainult normaalse tervise juures vaid ka krooniliselt haigete inimeste kohta.
Kõrge VO2Max tasemega elatakse 5 aastat kauem keskmisest, kuid isegi normaalse VO2Max tasemel inimesed elavad 2 aastat kauem kui alla keskmise VO2Max'ga kodanikud. Põhjust pole raske ära arvata: VO2Max tase ja füüsiline vorm määravad üldtervisliku seisundi - hea füüsiline vorm tähendab head südameveresoonkonna seisundit ja korralikult funktsioneerivat metabolismi.
Heaks uudiseks asjaolu, et praktiliselt iga inimene saab suht lihtsalt oma VO2Max taset tõsta ja sellega kaasnevat tervislikku seisundit parandada. Efektiivseimaks intervalltreening kuid ka lihtsalt pidev füüsiline aktiivsus ja vastupidavustreening jooksu või jalutuskäikude näol annab tulemust. Baastasemelt võimalik tõsta VO2Max 10-20%, rohkemaks peab väga tõsiselt vaeva nägema. Põhilise kasu annab juba "heale" tasemele jõudmine 35'st 50'le samas kui 50'st 65'le punnimine raske kuid efekt suht väike. Vanusega VO2Max langeb paratamatult, organism vananeb, mis teha.
Vanuse ja soopõhine teoreetiline VO2Max tabel, annab umbes vormist aimu. |
Kokkuvõttes võib praktiliselt iga inimene igal ajal alustades mõistliku füüsilise aktiivsusega oma füüsilist vormi, tervist ja mis peamine kvaliteetset eluiga tublisti pikendada - tuleb jalad kõhu alt välja võtta ja vähehaaval liigutama hakata, ja juba täna, mitte homme, järgmine nädal või uuel aastal. Enda näitel võiks motivatsiooni pakkuda - sellest ajast kui koroonakevadel jooksmas hakkasin käima pole haige olnud ja VO2Max on alguse 43 pealt 58'le tõusnud ja seda minu eas. Muideks enamus tänapäeva pulsikelladest omab VO2Max määramise funktsiooni ja harrastajale piisab sellest täpsusest küllaga.
Kui tahad mõnusalt elada vanaks tee trenni ja joo kohvi - nii lihtne see ongi! No ok, päris nii lihtne vist pole aga proovida ju võib😉
See see dilemma on - üldse, kohe üldse mitte ei tahaks vanaks elada, aga n-ö ebatervislikud eluviisid (alko, narko, tubakas, kiirtoit jms) on ka vastumeelsed, suisa välistatud. Aga noh, igast olukorrast on väljapääs.
ReplyDeleteMa kohe nüüd huvi pärast vaatasin, mis mu uus kell mu VO2Maxiks pakub - 39. Superior. Arvestades, et ma teen 0 vastupidavustrenni, siis tundub, et pole vaja tehagi.
ReplyDelete