Friday, January 10, 2025

Paktidest

Sõnaga "Pakt" meenuvad esmajärjekorras sellised nimed nagu Ribbentrop ja Molotov. Meile eestlastele on tegu hirmutava sõnaga, sest sellesamuse paktiga muutusime vahetuskaubaks tolle aja suurvõimude maailmajagamis programmis. Kui võib tunduda, et meil polnud sõna sekka öelda siis päris nii see polnud. Sama tehinguga seotud Soome keeldus ajaloo "vääramatule" käigule allumast ja näitas talvesõjas kuulsat "sisu" - lõppkokkuvõttes suutis vaatamata viletsatele väljavaadetele tänu kavalale poliitikale ja jõulisele vastuhakule oma iseseisvuse säilitada. Võibolla oleks ka Eestil õnnestunud sarnast saatust jagada oleks Balti riigid kampas koos vastu hakanud, võibolla oleks meid Krimmi tatarlaste saatus tabanud - raske isegi tagantjärgi hinnata.

Momendi seis paistab esimesel pilgul igati hea. Eesti on juba üle kolmekümne aasta uuesti iseseisev olnud, kuulub nii Euroopa Liitu kui NATO'sse, seotud lääne institutsioonidega ja pea täiesti eraldunud vene omadest, isegi vene elektri, gaasi ja naftata saaksime täiesti hakkama. Ehk siis meie poolest võiks idapiirile tõmmata siit või sealtpoolt "raudse eesriide" ning asi ants. Paraku pole kremli tegelased asjade sellise seisuga üldsegi rahul soovides uuesti oma mõjuvõimu nii Eesti kui ülejäänud Ida-Euroopa üle kehtestada. Päris otseselt ei riski nad NATO vastu astuda kuid igatsorti hübriidrünnakutega kombivad pidevalt piire.

USA presidendivalimiste tulemus lõi kaardilaua segi ja momendil ei julge eriti keegi ennustada milliseks ameeriklaste Euroopasuunaline poliitika kujuneb. Viimase paari päeva arulagedad avaldused peagi ametisse astuvalt presidendilt ei tundu eriti julgustavad. Trumpi avaldused Gröönimaa, Canada või Panama kanali tsooni annekteerimisest vajadusel ka jõudu kasutades võtavad ameeriklastelt maailma silmis igasuguse moraalse eelise võrreldes autoritaarsete rezhiimidega. Gröönimaa kuulub autonoomse territooriumina NATO liikme Taani koosseisu, NATO asutajaliikmest Canadast rääkimata. Suvaline püstijala koomik võiks sellist juttu ajada, kuid tulevasele presidendile kuidagi ei sobi. Ma ei näe ka absoluutselt mingit poliitilist vajadust, et valijaile meele järgi olla. On ta puhta lolliks läinud või on seal tõepoolest miskit taga???

Trumpi-Putini pakt: Ukraina ja Ida-Euroopa Gröönimaa ja Panama kanali vastu ... ses mõttes, et me ei takista teid kui te ei takista meid. Samas muidugi pole olukord II maailmasõja eelsega võrreldav, sest partnerid pole võrdsed, vene kaasarääkimine maailma jagamise juures rohkem naljakoht kui sa Ukrainastki jagu ei saa. Pigem kujuneb lähituleviku maailma alustalasid raputavaks USA ja Hiina vastasseis ja Taiwani saatuse otsustamine. Julgen pakkuda et tulemuse määramise juures on tehnoloogia arengu osa oluliselt suurem kui sõjalisel võimsusel, mis muidugi otseselt tehnoloogiast sõltuv. Ega ilmaasjata ürita ameerika maksimaalselt piirata tehnoloogia eksporti Hiinasse. Ei saa end kordamata jätta: Euroopa osaks on end kokku võtta, et venele sõjalises mõttes vähemalt võrdväärset vastast esindada - tõsiselt võetavuse eelduseks on tuumarelv. Ida-Euroopa julgeoleku seisukohast oleks parim Saksa ja Poola ja miks mitte ka Ukraina näol uute tuumariikide tekkimine.

P.S. Kohalikud naljahambad pakuvad Trumpile vahetuskaupa: Alberta ja Quebeck California ja paari Idaranniku osariigi vastu, kes ilmselt mõttelaadilt lähemal Canadale kui Texasele või Louisianale, boonuseks meie tasuta arstiabi😝

4 comments:

  1. Huvitav, miks just Alberta ja Quebeck?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mõlemad provintsid on käinud välja mõtte eralduda Kanadast. Quebec põhimõtteliselt, et neil teine keel ja kultuur, neil on isegi mõni referendum olnud, mis pole läbi läinud. Alberta oli ühel hetkel tänu naftale justkui paremas olukorras, tundis, et annab rohkem kui vastu saab. Tehniliselt on kõigil provintsidel õigus lahku lüüa, kui enamus nõnda soovib. Igal provintsil on hulk asju, mis erinevalt töötab. Kasvõi seesama tasuta arstiabi. Näiteks on igal oma patsiendi kaart, aga muide ka juhiluba. Mõlemad pead vahetama, kui teise provintsi alaliselt elama lähed. Tervishoidu rahastatakse erinevalt, Ontario korjab raha tulumaksust, mõned lisaks veel eraldi maksetena. Eestiga võrreldes on suureks vaheks see, et kõik elanikud saavad tasuta abi, ei tähenda, kas töötad või mitte, või kas oled töötuna kirjas, jne. Keegi ei pea järge mingi ravikindlustuse või haigekassa üle.

      Delete
  2. Ahjaa, kas keegi seda nalja pole visanud, et Trump näeb Kanadas ohtu, kuna "Teenijanna loo" peategelane põgenes just Kanadasse?

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!