Friday, January 17, 2025

Seitsmes katselend

Muski SpaceX korraldas täna enda põhiprojekti Starship seitsmenda katselennu. Algus läks igati kenasti ja plaanipäraselt, kõik näitajad nominaalsed nagu edukalt kulgeva lennu puhul öeldakse. Boosteri eraldumine toimus nagu ette nähtud ja see õnnestus teist korda edukalt ühes tükis kinni püüda, mis on omaette täielik inseneritehnika ime. Paraku hakkasid peale kaheksandat minutit tekkima probleemid põhiraketiga ja side (telemeetria) kaotati enne üheksandat minutit, mis vihjas "kiirele planeerimatule lahtimonteerimisele" (rapid unscheduled dissassembly) nagu kosmoserakettide puhul tavaks lihtsate inimeste poolt plahvatuseks kutsutavat protsessi nimetada. Järgnev äärmiselt vaatemänguline "meteoriidisadu" õnnestus paljudel Kariibimere piirkonnas asuvatel inimestel videole talletada.

Kogu sellesse Muski juhitud inimkonna mitmeplaneediliseks muutmise protsessi suhtun ise vägagi skeptiliselt. Mind ausalt öelda hämmastab kuidas on tüübil võimalik endale suurtelt investoritelt rahastust taotleda projektile, millel pole mingeid väljavaateid lähema saja aasta jooksul kui üldse kunagi kasumlikuks osutuda. Kui võtta arvesse tehisaru metsikult kiiret arengut on selge, et AI'ga varustatud robotid suudaks Marsil palju rohkem kasulikku (mis iganes see siis oleks) tööd teha kui inimesed, pealegi on neid meeletult lihtsam ja odavam sinna transportida. Samas, ei saa salata, et oleks ikka hullult äge veel enda eluajal olla tunnistajaks esimese inimese Marsi pinnale astumisele.

Mida praktilist või asjalikku sinna viidud inimene tegema hakkaks ei kujuta küll ette. Üllatav, et ei suudeta tõmmata paralleele Kuul käimise ajalooga. Kuule lendamine ja Kuu pinnale astumine olid üliägedad sündmused, aga mis edasi. Asjaolu, et peale 6 korda Kuul käimist aastatel 1969 kuni 1972 pole vaatamata metsikule tehnoloogia arengule rohkem kui 50 aasta jooksul inimene Maa kaaslasele enam läinud. Ma arvan, et nii poliitilise tahte puudumise, hinna kui ka asjaolu tõttu, et seal pole suurt midagi mõistlikku teha.

Aga mis lugejad arvavad. Kuidas oleks kõige õigem inimkonna teadusele ja tehnikale kulutatavaid piiratud ressursse kasutada - mis oleks prioriteetsed suunad? Muski Marsilennu plaanid paistavad küll eralõbuna, kuid tegelikult maksame me kõik (inimkond) need omast taskust kinni tema ja tema investorite firmade toodangut ostes.

2 comments:

  1. Gnothi seauton.

    ReplyDelete
  2. Haruldased maavarad? Baas hüppeks? Asjaolud, mida laiade massideni ei tohiks jõuda?

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!