Ei läinudki palju aega saamaks teada, mis plaanid Trumpil AI suhtes olid. Tänane avaldus esialgse 500 miljardi dollarise finantsilise toega AI arendamise projekti loomisest on avapauguks avalikule Tehisaru võidurelvastumisele. Tehnoloogia uudiseid lugevatele kodanikele ei tohiks selline asjade areng suure üllatusena tulla. Juba eelmise aasta novembris hakati kõrgel tasemel rääkima AI "Manhattani projekti" vajadusest. Kes ei tea siis tolle projekti eesmärgiks oli USA's neljakümnendatel tuumarelva loomine enne kui seda suudaks Saksamaa või ükskõik milline teine riik. Riikliku juhtimise all olev projekt oli rangelt salastatud kaasates oma aja tippteadlasi ja tehnoloogiat. Üsna selge, et kes iganes esimesena suudab tuumapommi valmis ehitada võidab sõja.
Praegu on panused veelgi kõrgemad: kes iganes suudab esimesena ASI (Super Tehisaru) luua saab kontrolli kogu maailma üle või paremal juhul kindlustab, et keegi teine seda ei saa. Eks see on ka üheks põhjuseks, miks tühistati Bideni AI turvapiirangute akt, mis vähemalt paberil piiraks või muudaks tülikamaks AI arendamist militaarseil eesmärkidel kasutamiseks. AI arendamine seisneb neljal jalal: Riistvara, Tarkvara, Talent (inimesed) ja Finants. Stargate projektiga üritatakse kõik need ühe mütsi alla tuua: piirates riistvara müüki teistesse riikidesse, hoides võimalikult palju tarkvara arendust kodumaal, üritades maksimaalselt üle maailma talenti USA'sse meelitada ja rahastades seda nii era kui riiklikest allikatest - ilmselt hakkab programmi vähemalt osaliselt koordineerima ja kontrollima mingi USA riigiasutus.
AI võidujooksus on USA'le ainsaks tõsiselt võetavaks konkurendiks Hiina, mistõttu julgen arvata, et lähemas tulevikus võivad nende kahe suurvõimu suhted suht hapuks minna. Ma ei kujuta ette, milliseid tehinguid saaks Trump Pekingile pakkuda, mis mõlemat poolt rahuldaks. Vaevalt Hiina lepib olukorraga, kus USA üritab tema tehnoloogilist arengut pidurdada. Hiina vastukäiguks võib kujuneda venemaa suurem abistamine tõmbamaks tähelepanu Taiwanilt eemale, et valida soodne hetk rünnakuks. Taiwan annab poole maailma mikrokiipide toodangust ja veelgi suurema osa eriti kõrge tehnoloogia vallas. Taiwani kontrollimine on määravaks AI riistvaralise külje pealt, sest neid tehaseid lihtsalt pole võimalik kiirelt tühjalt kohalt püsti panna.
Kokkuvõttes võib öelda, et militaarsuunitlusega AI alase riikliku programmiga viivitamine olnuks kuritegelik hooletus. Ma nimelt ei kahtlegi, et nii Hiinas, venes kui paljudes teistes riikides toimivad ammu vastavad riiklikult koordineeritud programmid, iseasi kui edukad kuna ameeriklastel on vähemalt seni paras edumaa ja eelis olnud. Samas on Hiina ootamatult kiirelt ja edukalt järgi tõmmanud, eriti kui vaadata nende avalikult demonstreeritud roboteid ja ka mitmeid viimasel ajal välja tulnud AI idufirmasid nagu näiteks DeepSeek, vaata ka allolevat videot.
No comments:
Post a Comment
Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!