Tuesday, January 21, 2025

Trumpi esimese päeva deklaratsioonid ja aktsioonid

Ärge unustage seda naeratust
"Smile of death"
Donaldi ametisse pühitsemise kõne põhipunktid: 

Ameerika kuldaeg: Trump kuulutas, et nüüd algab Ameerika kuldaeg, lubades, et riik õitseb ja saab ülemaailmselt austatud.

Ameerika esikohal: Ta rõhutas oma pühendumust panna Ameerika esikohale, taastada suveräänsus ja taastada turvalisus.

Õigussüsteem: Trump kritiseeris eelmist administratsiooni justiitsministeeriumi kasutamise eest poliitilise relvana ja lubas selle praktika lõpetada.

Immigratsioon: Ta teatas plaanidest lahendada immigratsiooniprobleemid, sealhulgas kuulutada välja riiklik hädaolukord Mehhiko piiril ja kuulutada narkokartellid terroristlikeks organisatsioonideks.

Majanduspoliitika: Trump rõhutas inflatsiooni vastu võitlemist, kuulutades välja riikliku energia hädaolukorra ja lubas edendada Ameerika tootmist.

Keskkonnapoliitika: Ta lubas lõpetada Uue Rohelise Tehingu (Green New Deal) ja tühistada elektrisõidukite mandaadi (CO2 normid ja soodustused elektrisõidukitele).

Valitsuse reform: Trump rääkis vajadusest reformida föderaalvalitsust ja taastada usaldus selle institutsioonide vastu.

Kui kõne on niisama poliitiline mula siis esimesed seaduslikku võimu omavad täidesaatvad korraldused (executive orders)tõsisem teema. Samas kulub ära selgitus oluliste piirangute kohta näitamaks, et USA president ei saa olla diktaator:

Täidesaatvad korraldused peavad olema kooskõlas konstitutsiooniga.
Ei saa luua uusi seadusi ega muuta olemasolevaid (annavad vaid juhiseid elluviimisel).
Kohtus vaidlustatavad.
Kongress võib korraldused osaliselt või täielikult tühistada.
Presidentidel on õigus oma eelkäijate korraldusi muuta või tühistada. 

Energia hädaolukord: Kuulutas välja riikliku energia hädaolukorra, et laiendada fossiilkütuste puurimist ja kaotada Bideni elektrisõidukite mandaat.

Pariisi kliimalepe: Tõmbas USA ametlikult Pariisi kliimaleppest välja.

Immigratsioon: Taastas "Jää Mehhikosse" poliitika ja kuulutas välja riikliku hädaolukorra USA-Mehhiko piiril.

Mitmekesisus ja kaasatus: Tühistas täidesaatvad korraldused, mis edendasid mitmekesisust, võrdsust ja kaasatust (DEI) ning LGBTQ+ eriõigusi.

TikToki keelustamise viivitus: Andis korralduse TikToki üleriigilist keelustamist 75 päeva võrra edasi lükata.

Föderaalne töölevõtmise külmutamine: Kehtestas föderaalse töölevõtmise külmutamise, välja arvatud sõjaväe ja teiste välistatud kategooriate puhul.

Inflatsioon: Allkirjastas memorandumi, mis suunab föderaalagentuure võitlema inflatsiooni vastu.

Tollid: Lubas kehtestada 25% tollid Kanadale ja Mehhikole alates 1. veebruarist.

Esimesed kaks on muidugi kogu maailma rohelisele liikumisele paras katastroof, sest kui USA teenäitaja ja teiseks suurima CO2 allika rollis vilistab kliimalepetele kaob paljudel teistel igasugune motiiv enda majanduse konkurentsivõime hinnaga punnitada kui see niikuinii suures plaanis miskit ei muuda. Huvitav mis näoga Musk elektrisõidukite mandaadi tühistamist vastu võtab, Tesla ja sellega seotud ettevõtted nimelt moodustavad lõviosa mehe varandusest ja sissetulekust. Ehk täpsemalt - mis on Trumpi ja Muski salakokkulepe kui Trump lubab, et USA lipp viiakse Marsile???

Immigratsiooni koha pealt pole suurt miskit kommenteerida, see on ameeriklastele valus teema ja ausalt öeldes ei saa aru miks demokraadid sellega ei tegelenud.

Vähemusgruppide eriõiguste ja eeliste tühistamine on teema mis juba definitsiooni järgi meeldib enamusele valijatest, sest enamus ei kuulu neisse gruppidesse ja näeb neid eeliseid ebaõiglusena veendumuspõhisest (religioosne või traditsioonidele rõhutav) vastuseisust rääkimata.

Tik-Tok on lihtsalt osav poliitiline populaarsust toov manööver.

Valitsusaparaadi reform on hädavajalik ja populaarne nagu ilmselt pea igal pool maailmas, Trumpil on kasulik sellega kohe peale hakata. Kuuldavasti pidi Musk protsessi juures nõuandjaks olema, põnev näha mis sellest saab.

Inflatsiooniga võideldakse niikuinii, mõttetu otseselt populaarsusele suunatud korraldus.

Tollid Mehhikole ja Kanadale on populaarne tavakodanike hulgas, kellele pidevalt räägitud kuidas need kaks riiki USA töökohti odava kaubaga ära võtavad. Sellest muidugi ei räägita, et tollid toovad alati kahju mõlemale poolele, hinnad ju tõusevad kui tootma hakkab kõrgemat palka tahtev ameeriklane. Mehhikole ja Kanadale mõju küll suurem, sest protsentuaalselt USA osa nende ekspordis oluliselt kõrgem.

Märgiline ja USA'le suht tüüpiline, et välispoliitikat ning sealjuures Ukrainat mainiti mokaotsast möödaminnes, ilmselgelt rõhutades, et Trumpi jaoks pole tegu prioriteetidega. 24 tunniga sõja lõpetamise jutt on unustatud. Ainus realistlik tee olnuks kas Ukraina kapituleerumine või Ukrainale tuumarelva andmine.

Näis mis saab aga mul on kuri kahtlus, et Euroopa ja NATO peavad olema valmis USA suht ükskõikseks suhtumiseks ja kohati isegi pidurdavaks poliitikaks Euroopa probleemide lahendamisel. Eeldatavasti tõstatab Trump uuesti üles teiste NATO riikide kaitsekulutuste määra, võimalik et seekord palju jõulisemalt või isegi ultimatiivses vormis. Tuleb muidugi tunnistada tõsiasja, et kogu teise maailmasõja järgse aja on Euroopa ja eriti Canada lasknud sõjalise kaitse koha pealt USA turjal liugu.

Jääb vaid üle korrata: Elame neetud põneval ajal😜

2 comments:

  1. Ma ei ole kindel, kas kõigile see põnevus meelepärane on :D

    ReplyDelete
  2. "May you live in interesting times" on väidetavalt Hiina needus. Head pole sin midagi.

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!