Thursday, November 27, 2014

ESTCube Torontos

Esmaspäeval karate trenni ei jõudnud, sest vanem plika ajas mu kodust välja Tartu Collage'sse loengut kuulama. Nimelt oli koos Tartu Ülikooli rektoriga Torontot väisamas samas õppeasutuses töötav ja ühtlasi ESTCube projekti juhtiv Mart Noormaa. ESTCube kodulehele saab siia klikkides.

Minu tüdruk igasugusest teaduse ja kosmose asjast põnevil, seega super võimalus kokku puutuda kodumaiseid tudengiprojekte juhendava inimesega. Loengu käigus anti lühike ülevaade Eesti kohast kosmoloogias ajalooliselt ja momendil. Tutvustati ESTCube tekke ja arengulugu ning huvitavaid detaile, mida laiem üldsus ei pruugi teada.

Näidati mitmeid temaatilisi videoid ning Eesti tehiskaaslase poolt tehtud pilte. Järgnes pisike "eksam", mille käigus tuli ära arvata, millisest maakera piirkonnast tolle sattelliidi pildid tehtud, autasuks ESTCube kleps. Õnnestus nii lapsel kui minulgi üks saada. Lõpetuseks küsimuste voor, mis ei tahtnud kuidagi lõppeda ja jätkus kohvilauas grupivestlusega.

Photo
Loeng teemal Eesti jälg kosmoses
Vahepeal õnnestus mu tüdrukul lektori nööbist kinni saada ja omavahel juttu puhuda. Hiljem selgus, et plika oli uurinud, kas saaks kuidagi abiks olla nende projekti juures või isegi Eestis suvel selle kallal töötada. Tubli, eks nii tulebki võimalustest kinni krabada. Loomulikult pole tegu mingi tasuva kohaga aga põnevus ja võimalus hiljem oma CV'le vastav rida kirja panna kaaluvad raha üles.

Kas üritus ka õnnestub on iseasi, aga esimene samm on igatahes astutud. Mart ise jättis väga sümpaatse mulje oma entusiasmi ja idealismiga. Temasugune juhendaja on taolisele projektile asendamatu. Paras ime, et esimest korda ettevõetud ja enamuses käsitsi valmistatud osadest kokku pandud aparaat üldse töötas, rääkimata faktist et umbes 80% planeeritud katsetest õnnestus sooritada.

Tulevikust kōneledes selgus, et juba planeeritakse järgmist projekti, millest hea õnne korral saab ehk minu lapski osa võtta. Tänapäeval ei pruugi tihtipeale kohalgi olla, projekteerimine võib toimuda ju mitmes maailma eri paigas.

2 comments:

  1. Noored on nii hakkajad tänapäeval:)

    ReplyDelete
  2. Jah, mina olin selles vanuses tagasihoidlikum, no tol ajal enamus noori olid :P

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!