Hommikul oli nagu tellimuse peale BBC's John Simpsoni artikkel, mis väitis, et aasta 2025 saab kõigi eelduste kohaselt olema samasuguseks suurte maailmapoliitiliste muudatuste tähiseks nagu 1968 ja 1989. Vana maailmakord, rahvusvahelised suhted ja tõekspidamised asenduvad uutega. Seni peale NL lagunemist nauditud pikk ja rahulik USA hegemooniale toetunud stabiilsusperiood saab läbi. Täna valimisvõidu võtnud Saksamaa uus kantsler Merz kinnitas õhtul oma sõnadega sama vaatenurka: "I have no illusions at all about what is coming out of America. I am very curious to see what will happen between now and the Nato summit at the end of June, whether we will still be talking about Nato in its current form or whether we will have to establish an independent European defence capability much more quickly". Oleks nagu aeg, 80 aastat on eurooplased Ameerika peale lootes liugu lasknud.
Kõhutunde järgi ei ole mõistlik elada kuid seda ei maksa ka täiesti eirata. Ma ei kavatse oma puhkuseplaane sellepärast muuta või mingeid muid ülepeakaela otsuseid vastu võtta kuid vastikuteks arenguteks valmisoleku taset on ilmselt mõistlik tõsta kiiremini kui ehk ilma Trumpita seda teinud oleks. Hullult põnev näha kuidas USA president käitub kui Ukraina tema pakutud tehingu kõigele vaatamata kuu peale saadab. Täiega vene leeri astumiseks pole isegi Trump piisavalt hull ... või on??? Eurooplaste kohta mainiti kusagil, et Trumpi käitumine on neile nagu suitsetajast ülekaalulisele esimene südameinfarkt - kui see ka ei mõju peaks hakkama hauaplatsi otsima.
Positiivse noodiga lõpetades: "Iga supp on keetmsie ajal palavam kui taldrikult sisse larpides". Suuremastaabiliseks konventsionaalseks sõjaks Euroopa vastu pole tänu Ukrainale venel jõudu mitu aastat isegi kui ameeriklased uttu tõmbavad ja NATO euroklubiks muutub. Kui Euroopa omaette jääb peab ta paari kolme aastaga vene jaoks tõsiseltvõetava sõjalise ja poliitilise heidutuse üles ehitama. Raha puudumine pole põhjendus, sest tegemata jätmine mitte ei maksaks kümme korda rohkem vaid oleks eksistentsiaalne oht. Tuumasõja puhul pole niikuinii vahet.
Ärme põe tuleviku pärast, maailmapoliitika käib oma rada tavakodanikest sõltumata. Nautigem hetke, sest ei või kindel olla kui palju neid antud on nautimiseks. Ma käitun oma sõnade järgi ja põrutan nüüd suusatama!
Kui su kõhutunne ütleb, et tõenäoliselt hakkad haigeks jääma, siis seda tasub uskuda küll. Sellisel juhul joo rohkem vett ja ära mine peldikust kaugemale.
ReplyDeleteMuus mõttes... mis paganama tunded. Jah, me töötleme päris suurt hulka infot ise seda teadvustamata ja kui aju selle töötlemisega valmis saab, siis pakub ta meile tulemust kenasti garneeringuga ja suure portsuna, aga see pole mingi müstiline tunne, see on lihtsalt toorinfo ürgtöötlus. Tegelikult ütleb elementaarne loogika ka ära, et Trumpi võimulesaamisega läheb sitasti paljudel. Nüüdseks on läinud juba nii sitasti et isegi sinul viskas ärevuse sisse, võibolla sa pole sellega harjunud? Mulle on ärevus vana tuttav ja ma võin öelda, et kui seda esineb sageli, siis enamikel juhtudel see valetab. Samamoodi nagu mu eks.
Kogu see instinktiivselt millegi äratundmise teema on mu jaoks üldse ärritav, sest sellele on ehitatud paljud sittade inimsuhete kritiseerimised: "Kuidas sa kohe aru ei saanud, et ta... niisugune ja naasugune on!" Jah, aitäh, see, et ma kohe aru ei saanud ei tähenda ju, et ma praegu eksiksin, mul on selle inimesega nüüd kaks aastat kogemust, kas see pole kindlam info? Äkki ma nüüd võiksin oma vea parandada.
Poliitikas on vigade parandust palju keerulisem teha kui isiklikes suhetes ja sellepärast ei meeldi mulle väga ka hästitamine: "Ise te selle Trumpi valisite". Väga paljud ju ei valinud. Demokraatia süsteemne probleem number ei tea mitmes. Täpselt, nagu kõik venelased pole Putini tegude eest isiklikult vastutavad, samamoodi pole ka kõik USakad Trumpi tegude eest isiklikult vastutavad.
Aga jah, halvad ajad on garanteeritud.