Tänahommikused Trumpi sõnavõtu põhipunktid:
- Macron ja Starmer pole midagi rahu heaks teinud, miks nüüdki.
- Zelenskil pole mingeid kaarte mänguks, Trump temast tüdinud.
- Zelenski ja Ukraina osalus läbirääkimistel pole vajalik.
Õhtul teistsugused:
- Zelenski ja putka peaks kohtuma.
- Läbirääkimised Ukraina maavarade üle jätkuvad, kokkulepe lähedal.
Ehk siis Trumpi avaldusi ei saa tõsiselt võtta kuna tegu patoloogilise valetajaga. Väite peale, et Zelenski toetus 4% vastas isegi Muski tehisaru Grok: Trumpi toetus 45%'ga USA's on madalam kui Zelenski 57%'ne toetus Ukrainas.
Et ikka põnevust jaguks lasi Trump vastu ööd lahti nelja tärni kindralist Staabiülemate Komitee Esimehe (Joint Chiefs Chairman). Selle peale on isegi tema enda meeskond peast kinni haaranud, eelkõige ajastuse tõttu. USA demonstreerib ilmekalt peataolekut sel ajal kui vene Ukrainas peale pressib ja Hiina Austraalia juures muskleid näitab.
"Lehmakauplemise" samamõtteline tõlge oleks inglise keeles "Horse trading" - vahendeid valimata räpane äri ajamine. Just sellega tegeleb USA president momendil kasutades häbenemata ära oma jõupositsiooni pööramata vähematki tähelepanu Ukraina huvidele. Hea kokkuleppe puhul tunnevad mõlemad pooled, et on soodsa diili teinud. Trumpi sõnul on ameeriklastel vaja Hiinast sõltuvuse vähendamiseks haruldasi metalle, mida väidetavalt just eriti Ukraina idaosas päris palju leidub.
Trumpil suva, kellelt neid saab, peaasi et võimalikult odavalt. Ukraina käest tahtis tasuta saada, juba antud sõjalise abi eest. Venelased pakkusid sama tehingut, kuid küsisid raha. Zelenski keeldumine ajas Trumpi marru, mis mõttes ei lase nahka üle kõrvade tõmmata. Läbirääkimised siiski väidetavalt veel käivad. Minu arust oleks Ukrainal kaval ameeriklastega kokku leppida, kui saavad rahu ja Trump läinud, võivad lepingust taganeda - Trump ei pea endagi allkirjastatud lepetest kinni (Kanada, Mehhiko NAFTA), miks peaks Ukrainlased pidama. Kui keegi mölisema hakkab hea Budapesti memorandumile viidata. Paraku on oht selles, et venelased tunnevad taolist mängu paremini, neil ju kuhjade viisi murtud leppeid ja pikk ajalugu isu korral lääne firmade "seaduslikult" üle võtmisest. Räpases äris pole Trumpist neile vastast.
Järgmine nädal lähevad Macron ja Starmer Washintoni üritades päästa mis päästa annab. Mul pole erilist usku sellesse kohtumisse. Macroni tänahommikune esinemine, kus ta üritas rõhutada Trumpi asjalikkusele ja USA enda huvidele, kostus endiselt naiivne. Kahel eurooplaste Pariisi "kriisikohtumisel" ei paistnud mingeid erilisi tulemusi olevat. Trump ise ütles täna hommikul, et Macronil ja Starmeril oli kolm aastat aega kuid nad pole suutnud miskit teha. Põhiprobleemiks asjaolu: Euroopal pole USA'le midagi pakkuda.
Euroopa Liidu ja vene majanduslik ja sõjaline võrdlus
Trumpil on tugevad kaardid kuid mitme eelmise välispoliitilise kriisi ja praeguse käitumise põhjal otsustades ei oska ta neid absoluutselt kasutada. Vene majandus ja sõjandus pole heas seisus - praegu on aeg surve peale panna, mitte anda neile võimalust end koguda. Trump vaatab maailmapoliitikat kinnisvara ärimehe pilguga, enamus teisi riigijuhte mõistab suurt poliitikat kaasa arvatud Kremli kaak. USA näeb Ukraina probleemi maa-ala hõivamise ja ressursside seisukohast, vene Ukraina suveräänsuse hävitamise nurga alt. Lõpetuseks arvas Alex Younger, et tal pole suurt lootust Trumpi võimesse saavutada püsiv rahu õiglasest rääkimata. Trump on liiga lihtsalt manipuleeritav, tema seekordne meeskond pole just kõige teravamad pliiatsid, lisaks kardavad objektiivset nõu anda.
Endine NATO Euroopa vägede asejuht kindral Richard Shirreff väljendas end selgelt ja otsekoheselt: Ainus tee rahuni vältimaks suurt sõda on venemaa lüüasaamine Ukrainas. Kuna realistlikult ei paista seda olevat oodata peaks Britid kohe kutsuma reservistid teenistusse ja oma majanduse üle viima sõjaseisukorrale vastavaks.
"Trumpil on tugevad kaardid kuid mitme eelmise välispoliitilise kriisi ja praeguse käitumise põhjal otsustades ei oska ta neid absoluutselt kasutada." - ja see on lahke tõlgendus, mis eeldab, et ta üldse tahab Putini vastu mingeid kaarte kasutada.
ReplyDeleteTrumpi käitumine viitab üha enam üritusele USA majanduslikku, poliitilist ja sõjalist võimekust maksimaalselt kahjustada.
DeleteMul on tugev mulje, et Trump on täisdementne ja kordab üksnes neid jutupunkte, mida talle eelnevalt keegi kõrva piniseb. See keegi läks vast "Putin on sõber" pinisemisega liialt hoogu ja pidi seda järgmisel päeval "aga ta tungis Ukrainale kallale" pinisemisega parandama.
DeleteÜsna sama tunne oli mul ka Grünthali sõnavõttude juures.
Trump (ega enamus tema meeskonnast) ei tundu kõige adekvaatsemad olema. Kerkib küsimus: kes USA't juhib, kas tõesti tehnomiljardärid.
Deletepõhiline tehnomiljardär enam ka just kõige adekvaatsem ei ole. mul on viimasel ajal ette jäänud hulgem vaatlusi, kuidas tema väljendusviis ja käitumine on võrreldes ütleme kümne või veel enam kahekümne aasta tagusega võrreldes muutunud. Üks tegelane võttis jupi tema intervjuudest - oli vist 10-aastase vahega, mõlemad valdkonnasst, mis peaks justkui tema rida olema (üks oli SpaceXi, teine AI kohta) - ja lasi masin-analüüsist läbi (sõnavara, väljenduslaad jne), hinnang oli, et vana intervjuu oli kõrgharidusega inimese oma, värske intervjuu umbes 7 klassi õpilase tasemel.
Deleteta ei maga ju viimasel ajal peaaegu üldse ja kakleb selle asemel twitteris mitme eri konto alt, sellega kärsatab ajud läbi isegi ilma narkootikumideta.
Mmmjaah, poolametlikuna eksisteerib väljend "alkoholdementsus", ju siis tuleks üllitada ka "farmakonidementsus" või "narkodementsus".
DeleteKuulake Delfi Taskust viimast Maailmanaba: Mihkelson, Kross ja Tiido arutavad globaalse maailmakorra üle. Hoiatan, et pole nõrganärvilistele.
ReplyDeletekeeleoskusest on ikka kasu ka: Trumpi toimik avati aastal 1987
ReplyDeletehttps://www.youtube.com/watch?v=bH6r8Oq-tu4
Krasnovist on ennegi juttu olnud. Paraku deflonpresidendile ei hakka miskit külge, eriti peale seda kui ta andis täna välja presidendi määruse, et USA's tohib seduslikkuse üle otsustada ainult president ja peaprokurör - ma ei tee nalja.
Delete