Sunday, December 29, 2024

Kassidest ja koertest ja dieedist

Kes küpsise virutas? - Süütu mittemõistmine

Täna on 29's ja väljas sajab kasse ja koeri nagu inglisekeelsetes maades kombeks paduvihma kohta öelda, ilmateade hoiatas üleujutuste eest. Küll on hea, et sai normaalse ilmaga ja lumega lausa 2 korda enne jõule suusamäel käidud. Hea pole muidugi see, et vana kere mäe peal rappida sai, aga positiivsest küljest vaadatuna oleks võinud ka palju hullemini minna. Ah jaa, käisin perearsti juures oma vigastusi näitamas. Tulemus enam-vähem nagu arvata oli. Arst vaatas, torkis veidi näpuga ja ütles, et lahtisi murdusid pole, muidu oleksin sellise katsumise peale röökima hakanud. OK, seda teadsin ise, et särk ei jää selga tõmmates läbi naha turritavate ribide otsde taha kinni. Mu küsimuse peale, kas oleks mõtet röntgenipilti teha pidas doktor sihukest ettevõtmist mõttetuks - mõrad ilmselt on aga ega see pilt midagi muuda, niikuinii pole muud ravi kui võtta rahulikult, mitte tõsta raskeid asju ja oodata kuni ise ära paranevad. Oli nagu imelik peale käia, et tahaks katkise rinnakorvi pilti blogisse üles riputada - ehk siis nii jäi.

Vereanalüüsi juures oli häid ja mitte nii häid uudiseid. Mingitsorti kaasasündinud südame ja veresoonkonna haiguse riski määrav marker Lipoprotein A olla nii madal, mida tema oma praktikas varem näinud pole: normaalne alla saja, mul 18. Arst vaatas otsa rõhutades: See ei tähenda, et nüüd võid tähistama hakata ja kahe suupoolega seapekki pugima ning vaadi viisi õlut kaanima - lihtsalt sul on lotoga vedanud, ära mängi võitu maha. Mitte nii hea on LDL kolesterooli taseme tõus eelmise aasta 2.5 pealt piirmäära 3.5'ni. Mis juhtus, oled mingeid toitumisharjumusi muutnud või füüsiline koormus madal? 

Esialgu ei tulnud miskit pähe aga siis meenus, et viimase paari kuu jooksul sai hommikuti kaks praemuna peekoniga hinge alla pandud - arst pööritas silmi: see seletab ühe hoobiga su kolesterooli, ega sa piimarasvasid liiga palju tarbi. Vastasin, et ei usu, no kui jäätis välja arvata. Küsimusele palju kulub tunnistasin ausalt: soodukalt ostan kaks-kolm kaheliitrist topsi ja keeran need nädalaga hinge alla. Doktor vaatas otsa: sa mõtlesid kuu ajaga? ... Ei, ei, ikka nädalaga, vahel läheb tops ühe korraga aga mõni päev unustan ja ei söö üldse, vabandasin. Teil Ida-Eurooplastel kombeks ka palju võid süüa? Oh ei, saia leiva peale ei pane enam, samas eks kuklikeste ja kringli sees seda ikka natuke leidub. Arst tõstis pilgu: Ma parem ei küsi palju sa kuklikesi sööd, pigem ime et kolesterool sellise toitumise peale nii madal. Pead tänama oma geneetilist eelsoodumust aga soovitan soojalt munade, jäätise ja võiga hoogu maha võtta.

Teine silma jääv number on B12 vitamiini madalavõitu tase, 216 on nõks madalam normatiivsest 220'st. Nii väikese vahega võid seda parandada dieedile rohkem tähelepanu pöörates, süües B12 pakkuvaid toitusid nagu kalad (sardiinid, tuunikala, lõhe, forell), loomaliha, maks, neerud, merekarbid, pärm, ... või vältides vitamiini omandamist pärssivaid toite nagu alkohol, kohv, tee, täistera jahust pagaritooted, ... Alternatiiviks on B12 vitamiini tablettidena manustada. Tablette ma üldiselt ei viitsi võtta, eelistan pigem toidule rohkem tähelepanu pöörata. 

Olen tõepoolest jõudnud lõpuks staadiumi, kus peaks dieedile tähelepanu pöörama??? Siiamaani olen söönud just seda ja just nii palju kui isu on. Kala on alati meeldinud, eks annan kaasale teada. Maks maitseb kuid pole vist kolesterooli seisukohast kõige parem. Loomaliha söön hea meelega, seda erinevalt sealihast kodus eriti tihti ei pakuta. Merekarpe ei taha ja kuulen esimest korda, et keegi pärmi sööks. Alkost, kohvist või kaasa kaneelikuklitest loobumine ei tule kõne alla, kui üldse siis surmanuhtluse ähvardusel😜 Nagu ausalt öeldes ei kujuta ette sellist elu kui pean mõtlema mida ja palju suhu pistan. Isegi ei tea millest loobumine kõige raskem võiks olla. On teil lugejad kogemusi, et äkki olete sunnitud mingit igapäevast toiduartiklit piirama või hoopistükkis loobuma ja kui raske see võiks olla?

P.S. Arstile muidugi ei hakanud ütlema, et pühade ajal pole mul küll kavas lookas laudade taga suud vesistada ja rasvast nõretavatest praetükkidest, magusatest shokolaadikringli lõikudest, kohvist, konjakist või saunaõllest loobuda. Äkki uuel aastal hakkan uueks inimeseks saamise peale mõtlema, pealegi pole momendil kedagi kodus kontrollimas ja sunnimeetodeid rakendamas😁

21 comments:

  1. Praeguses vanuses pean toitu VÄGA kriitiliselt suhtuma. Suhtun sellesse kui paratamatusesse. Isude järgi süüa ei saa enam ilmselt iialgi.

    Aga pärmiga... sa nooruses sporti ei teinud siis? Mu kergejõustiklasest õde pidi pärmi... mingitmoodi joogiga tarbima, täpselt ei mäleta, ise olin väike siis.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sporti tegin trenni mitte võistusspordi tasemel, ju seepärast läks pärm mööda, tol ajal oli niigi kõigega kitsas.

      Delete
  2. Mul on ka kolesterooliga kehvasti, a öeldi, et munavalget võib süüa, ainult kollast ei tohi. Aga palju hullem, et ei tohi kanal nahka süüa, nahk on ju kõige parem asi üldse küpsetatud kanal!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oi-jah, kergelt kõrbenud kananahk on ülim delikatess! Kardetavasti on inimeste meelistoitude ja kolesterooli taseme vahel korrelatsioon.

      Delete
    2. viimase aja jutt on rohkem see, et toidud, kus on endas kolesterooli (nt muna), pole nii kahjulikud, küllastatud rasvad on hullemad (paraku jah kananahk).

      Delete
  3. Arst mõtles sellist töödeldud pärmi. Päris hea on. https://www.selver.ee/maitseparm-bon-vegan-125-g

    ReplyDelete
    Replies
    1. mäletan, et nõuka ajal soovitati ise magusat pärmijooki teha. minu arusaamist mööda suhtkoht nagu kali.

      Mul läks samuti millalgi paha kolestserooli tase üles, hakkasin siis "püha Nikolause" või "keskaja dieeti" pidama, st et kolmapäev ja reede on kala- ja/või taimepäevad. See mõjutas näitu natuke paremuse poole. Tundus ses mõttes lihtne, et midagi otse ära jätma ega toitaineid ükshaaval arvutama ei pea ja kala ning köögiviljad maitsevad ka.

      Ja selle taseme tõus pidi lihtsalt vanusega kaasas käima.

      Delete
  4. Njaa, kui olin 54 aastat vana ja 62 kg raske, leidis mu perearst lahenduse väikese kolesteroosi ülenäidustuse lahenduseks- tuleb alla vötta.?? Andke andeks, pärast kümmet aastat Eestist eemal ei usu enam ,oskan ise öigesti toituda ja seda kirutud valmistoitu, hmm,no lihtsalt sel on viiel korral neljast kohutavalt jube maitse. Muidu äkki sööks ka?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Õnneks käin valmistoidu teed mugavusest vaid puhkusel Eestis, muidu ikka igasugu kodused road. Aga koduselt ainult igasugu "lemmiktoitude" näost alla ajamine tõstab ilmselt kolesterooli taset kui maitse juba sihuke nagu mul.

      Delete
  5. See muna ei ole kurja juur arvan, rohkem see peekon.
    https://www.health.harvard.edu/heart-health/are-eggs-risky-for-heart-health

    ReplyDelete
  6. Kust sa üldse võtad, et kolesterool kahjulik on? Perearst ütleb nii ja sa kohe usud. Et maks genereerib ainet, mis on organismile kahjulik, pole ju loogiline jutt. Füsioloogia on kompleksne miljonite aastate jooksul väljatöötatud süsteem, midagi ei toimu niisama. Kolesterool on meile väga vajalik. Küsi oma perearstilt, kui all see kellegi poolt "tervislikuks" peetud number peaks olema, et kohe hästi tervislik on.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mitte kolesterool iseenesest vaid selle tase. Eks ikka nii, et sõltub kogusest kas kasulik või kahjulik.

      Delete
  7. No selle jutu järgi üldse imelik perearst oma kommentaaridega et teie idaeurooplased jne. Minul küll tehti igaksjuhuks foto ribidest kui kukkusin. Kas teil abikaasaga sama perearst?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tänapäeval tehakse "fotosid" (röntgen, MRI, jms) ainult siis, kui fotol nähtav võib muuta olulisel moel ravi kulgu. Ehk siis nagu Tom ka kirjutas, ribidest pildi tegemisel pole mingit pointi, sest see ei muuda absoluutselt mitte midagi, paranevad ikka täpselt samamoodi. Täpselt nagu ka mittespetsiifilise seljavaluga ei hakka tänapäeval enam keegi su seljast pilti tegema, sest see pilt ei anna mitte midagi.

      Delete
    2. Erinevad arstid meil aga jah, üldiselt üritab meditsiiniteenistus suht minimaalsete kulude ja protseduuridega läbi ajada, meil ju suurel määral tasuta arstiabi. Oleks ise tundnud, et väga vaja, eks oleks röntgeni asjus peale käinud, aga mõnel teisel rohkem vaja.

      Delete
    3. lisaks kuludele ka see, et milleks patsienti ilmaasjata kiiritada.

      Delete
  8. Mulle tehti küll veel eelmine aasta röngten ribidest, kukkusin ühe külje peale.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Küllap sõltub vigastuse raskusest, ju siis minu oma klassifitseeriti kergete hulka.

      Delete
  9. Mul terviseauditi ajal arst seletas, et on hea kolesterool ja halb. Kehv on siis kui halb liiga kõrge.
    Siin on valdav, et perearst kolesterooli kallal vingub. Eriti vanadel. Eks vanusega läheb jah, aga vahel võiks komplekssemalt vanurit uurida või märgata ka teisi olulisi riske. Ma ema puhul jagelesin perearstiga. Nagu mugavusravi neil - võta aga kolesteroolitablette ja D vitamiini ning ära vingu üles-alla laperdava vererõdu teemal. Lõpuks sai ema õige vererõhu ravimi ja asi loksus paika. Aga no siuke jauramine oli 🙈

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vanuse kasvades ilmselt paratamatu terviseprobleemide esilekerkimine - iga asi mis liigub - kulub. Seni olen saanud erinevalt enamusest endavanustest ilma igasuguste rohtudeta hakkama, ehk saan veel mõnda aega.

      Delete
  10. Justkui tellitud räägib USA kardioloog siin kolesteroolist ja südame tervisest üldse. https://m.youtube.com/watch?v=oxVEQUBuvXE&t=169s&pp=2AGpAZACAcoFF2NvYWNoIHN0ZXBoZW4gY2Fybml2b3Jl

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!