Monday, December 16, 2024

Veri ja raud

AI nägemus verd asendavast sularauast

Kunagi detsembri algul käisin kaasale toeks vereanalüüsi andmisel ja lasin siis ühe hooga endast ka paar topsi välja niristada. Täna tuli meelde ning otsustasin visata pilgu peale, mis Lifelab testi näitajad on. Ilmselt midagi kardinaalselt pahasti pole, muidu oleks ehk kiirabi või politsei kohale sõitnud, sõltuvalt mis ainet verest üleliia avastati. Enamvähem kõik vinks-vonks aga rauda kipub mul vähe olevat 86 ug/L samas kui normaalne oleks 300-600 ug/L ja kolesterool 5.20 mmol/L piiri peal. Raua vähesuse kohta küsisin tehisarult kuidas see võiks avalduda. Kuna raud mõjutab vere hapnikutransporti alandab madal ferriidi tase vastupidavust ja VO2 maxi ning tekitab pidevat väsimust. 

Et nagu mis mõttes??? - jooksen pidevalt hommikuti 7K, vahel ka pikemaid distantse ja sealjuures oma vanuse kohta vägagi viisaka tempoga. VO2 max on kõigi kolme pulsikella ja ka mobla äpi alusel excellent ehk suurepärasena skaala paremast äärest pea väljas. Väsimuse üle ei saa kurta isegi peale jooksuringi, pigem vastupidi - tekib mõnus erksus ja tegutsemistuju. Testi tulemus ilmselt pole ekslik, sest kahe eelmise puhul eelmisel ja kolme või nelja aasta eest suht sarnased numbrid.

Järgmisele küsimusele kuidas seletada madalat rauataset ja head vastupidavust ning kõrget VO2 max samal isikul vastas AI: See on väga huvitav olukord, võimalikud põhjused geneetilised iseärasused - lihased töötavad äärmiselt efektiivselt ka madala hapnikutarbimise juures kompenseerides madalat raua taset või individuaalsed eripärad - organismi harjumine madala hapnikutasemega nagu kõrgmäestiku trenni puhul, suurepärane tervislik seisund või toitumine. Eelnevast sõltumata suurendab vere hapniku transpordi võime kasv ehk siis rauataseme tõstmine sooritusvõimet märgatavalt. Kas see peaks tähendama, et kui õhtul paar naela närin ja mõne pisema mutri neelan jookseksin maratoni nigu niuhti😜 Ma pole kunagi mingeid toidulisandeid tarbinud aga nüüd tekkis huvi kas tõepoolest näiteks rauataseme tõstmine normaaltasemele annaks tunda jooksutempo juures või on see vereanalüüsi värk üks niisama tänapäeva VooDoo nõidus.

Summaarne kolesterool oli mul piiripealne 5.2 mmol/L, ehkki mõlemad nii HDL kui non HDL kenasti normi piires. Summaarne segane veidi seetõttu, et ühe (HDL) piirist 1.00  mmol/L ei tohi madalam olla ja teise non HDL piirist 4.20  mmol/L üle olla aga mõlemad liidetakse kokku ja summa ülempiir 5.2  mmol/L. Kaasa võttis vastutsue enda peale arvates, et ju ma söön liiga palju tema küpsetatud saiasid. Ise salamisi kahtlustasin viimase aja kohustuslikku advendi õlledieeti🍻

Oskab keegi lugejaist kommenteerida vere rauataset, selle mõju vastupidavusele ja kas rauataseme tõstmine (kuidas üldse teha) võiks mõjutada vastupidavust?

Tänaseks õllemargiks BLANCHE de CHAMBLY - lähem tutvustus 8. detsembri postituses. 16'nda advendiaknakese all oli kiri: "Ce soir c'est un classique indemodable" - "Aegumatu klassika täna õhtul". Kui õieti mäletan siis tegu ainsa mõistliku 5%'se kangusega õllega. Ääremärkusena peaks mainima, et isegi advendisundjootmisega on mind raske alkohoolikuks koolitada: eile õhtul ei jaksanud tervet 0.33L ja 9.5%'st õltsi manustada, pool klaasi läks külmikusse hommikut ootama. Fakt et ära ei raatsinud kallata annab ehk lootust😉

8 comments:

  1. Ma kroonilise aneemikuna oskan niipalju kommenteerida küll, et madal rauatase tegi jooksuvormile üks-null ja kui rauatase normi sai (või noh, napilt üle miinimumi alammäära, mul ta kõrgemale ei lähe naljalt), siis tundus jooksmine isegi natuke nagu võimalik. Sinu tempodest pole kunagi isegi unistanud, minu kriteeriumid olid, et kas ma tahtsin viiesaja meetri pärast ära surra või kannatas suremisega oodata trenni lõpuni.

    ReplyDelete
  2. Millisest rauast me räägime? Raud seerumis või ferritiin või transferriin? Ja ühegi norm näidud ei ole 300-500ug/L, ferritiin norm on nt 30-400/500.. Vastupidavusele avaldab otsest mõju hemoglobiin üleüldse, ja jah, kõrge hemoglobiinitaseme eelduseks on piisavad rauavarud, aga see "piisavad" seal on suhteline ja võib vabalt sõltuda igasugu omapäradest.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Labori testis on:
      Ferritin 86 ug/L
      In absence of concomitant inflammation, Ferritin
      levels can be interpreted as follows:
      30-50 ug/L: Probable iron deficiency
      51-100 ug/L: Possible iron deficiency, if risk
      factors are present
      101-300 ug/L: Iron deficiency unlikely
      =>600 ug/L: Consider test for iron overload

      Samas kui vaatasin eelmiste aastate teste olid igaühel neist kardinaalselt erinevad tasemete kirjeldused ehkki minu testi tulemus suht sarnane 75 - 115. Ei tea kas teadmised muutunud, norme korrigeeritud või testimise metodoloogia muutunud.

      Delete
    2. Laborite referentsväärtused on erinevad ka. Eestis üldiselt loetakse normi piires täiskasvanud meestel ferritiini väärtust 30–400 µg/L. Samas, "normi piires" tähendab seda, et meditsiinilises mõttes pole erilist probleemi, inimese enda elustiili vajadused võivad olla midagi muud. Naistel on referentsväärtuseks Eestis üldiselt 13–150 µg/L, minu ferritiininäitajad jäävad üldiselt sinna 17-20 kanti, ehk siis mul on ka laborimõõdikute järgi kõik OK, samas sportlastel peaks see olema vähemalt 40, siis oleks hea näitaja. Ma saavutaks sellise näidu vist ainult vahetult peale vereülekannet :D

      PS labori referentsväärtused on... numbrid. Numbreid omakorda peab oskama tõlgendada ja selleks on probleemide korral tavaliselt vaja rohkem analüüse kui üks ja vastavat konteksti. See on meditsiinis väga tavaline, et analüüsid nagu oleks paberi peal korras, aga ometi on inimesel probleem. Või siis vastupidi - kui võtta minult vereanalüüs C-hepatiidi antikehade määramiseks, siis selle analüüsi vastus on minu puhul positiivne, samas ma pole kunagi elus C-hepatiiti põdenud. Palju korduvanalüüse ja infektsionisti vastuvõtte läks vaja, et jõuda järeldusele, et lihtsalt meditsiiniline anomaalia. Õnneks ei muuda see mu elus mitte midagi peale selle, et ma ei sobi enam kunagi elus doonoriks.

      Delete
  3. PS kolesterooli kohta viimasel ajal arvatakse, et toitumisega seda mõjutada ei saagi, nii et ei pea sa selles süüdistama ei kaasat ega õlut.

    ReplyDelete
  4. Siin samad mured. Lohutav on kolesterooli kohta kuulda, et toitumine selle taset ei peaks mõjutama. Küüslaugukuur seda küll madaldas ka õnneks mulle küüslauk sobib ka.
    Huvitav, kas peet ja petersell aitaks rauataset tõsta? Toidulisandeid ja ravimeid veel väldiks.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kui sulle peet ja petersell meeldivad, siis söö terviseks. Küll aga ma ei julgeks ainult neile loota.

      Delete
    2. Peedi-kitsejuustu-mee-pähkli salat teeb mind täiesti napakalt õnnelikuks. Peterselli kipun unustama, tuleb aga osta ja endale sisse sööta.

      Delete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!