Sunday, December 8, 2024

Rannapäev ja "Chambly kahvatu"


Pühapäevase päeva ja ilusa ilma puhul käisin rannas. Päris mitte tavalises mõttes päevitamas ja ujumas, sest nii õhu kui vee temperatuur 5 plusskraadi ringis, mis riideid maha heitma just ei meelita. Sellel konkreetsel plaazhil olen vaid paar korda varem käinud kuna päris suvel liiga rahvastatud ehkki meie elukohast sama lähedal kui Vääna rand Tallinnast. Ontario järve vesi on isegi palaval suvepäeval suht külm, külmem kui Eesti rannikuvetes. AI ei osanud muud selgitust anda kui tavaline: järv sügav, suure mahuga, tuultega tõuseb külm põhjavesi pinnale, ... no Läänemeri on nii sügavam kui mahukam Ontario järvest ja sealjuures 15 laiuskraadi põhjapool. Ehk siis ei tea ja ei viitsi ka rohkem otsida põhjusi.

Woodbine beach ise on igavene pirakas - laiuselt madala veeseisuga kolmsada meetrit lääneotsas, pikkuselt 3 kilti, laias osas lugematu hulk rannavõrkpalli väljakuid. Momendil muidugi vaid postid püsti. Silma jäi toiduputka, kus ikka veel pakutava toidukraami hinnad üleval - kodumaal ehk huvitav võrrelda (arvestage, et 1 EUR = 1.5CAD)

Tänase 8. kuupäeva ja 2. advendi õlle avamiseni jõudsin alles õhtul kodus. Aknakese alt vaatas vastu tekst: "C'est l'heure du brunch - Mimosa" - "On bronchi aeg". Selgituseks - brunch kombineeritud sõnadest breakfast ja lunch, Eesti mõistes ehk lõunaoode? Mida Mimosa seal tähendab ei suutnud välja nuputada, google väitel Mimosa näol tegu kas lille või jahutatud apelsinimahlaga shampanjakokteiliga - no äkki lihtsalt sarnaneb väljanägemiselt kokteiliga ja õllel on väidetavalt ka tsitruse mekki ligi.

Purgil olev reklaamtekst: 
Rafraîchissante et veloutée, cette bière de blé jaune paille, à la mousse riche, se distingue par son bouquet subtil d’épices et ses notes d’agrumes.
Värskendav ja sametine paksu vahuga õlgkollane nisuõlu, mis paistab silma oma peene vürtsika aroomi ja tsitrusenootide poolest.

Cette blanche maintes fois récompensée à l’international rend hommage au fort Chambly, le puissant emblème de la ville où sont brassées nos bières.
See korduvalt rahvusvahelisi auhindasid saanud hele nisuõlu on saanud oma nime Fort Chambly nimeliselt linnalt, kus Unibroue firma õlled pruulitakse.

Minu hinnang: Täiesti joodav maheda maitsega 5%'ne õlu, sihuke pärmimaitsega hägune nagu kõik senised, vürtsi ja tsitrust ei suutnud ka kõige parema tahtmise juures ette kujutada.

12 comments:

  1. Meie mõistes on brunch see, kui minnakse varajast ja ülirikkalikku lunchi sööma nii, et hommikusöök on vahele jäänud. Noh, ei ärganud üles v polnud eelmise õhtu peost tulenevalt veel õieti isu vms. Selline puhkepäeva üritus niisiis. Pärast brunchi tuleb kindlasti vedeleda ja ajalehti/ajakirju lugeda. Raamat on sellise söömingu järgselt selgelt liiga hardcore. Et siis lõunaoode kohe kindlasti mitte.

    ReplyDelete
  2. Mimosa on brunch'idel populaarne kokteil :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Puhkepäeva puhul või puhkusel saan aru, tööpäeval natu vara brunchi ajal trimpama asuda ;)

      Delete
  3. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  4. No lõunaoode on näiteks midagi väikest et suure isu ära ajada enne päris lõunat. Nagu lasteaias oli vanasti oode enne lõunat ja enne õhtusööki pärastlõunal.
    Kas siis mingi puuvilja asi või pirukas või küpsis vms.
    Igatahes ei kutsuks brunchi lõunaooteks. Praegu kasutatakse rohkem mõistet vahepala nii lastele kui täiskasvanutele.
    Nagu eelnevad inimesed kirjutasid ja seletasid lahti brunchi nii saan mina ka aru sellest mõistest . Midagi puhkepäevaks, pühade eel et kaua mõnuleda tihti ka mimosa vms kokteiliga ja pärast kodus puhata.
    Usun et ka sinu Kanadas saadakse sellest nii aru.

    ReplyDelete
    Replies
    1. OK, täitsa võimalik. Lahtiseletatult saan aru aga kas keegi oskaks brunchi ühesõnalise eestikeelse vaste pakkuda?

      Delete
    2. ma ütleks lihtsalt "hiline hommikusöök".

      Delete
    3. Hilise hommikusöögi ja varase lõuna kooslus. Paljudes hotellides pakutakse pühapäeviti eriti rikkaliku valikuga pikki eineid ajavahemikus 10:30-14:30. Kodus aga magad pühapäeviti kella 10ni, sest eelmisel õhtul sai ohtralt söödud ja joodud, nii et ongi paras hiljem hommikusöögiga alustada ja siis sellest juba ühtlasi ka lõunasöök välja venitada.
      Eriti hea veel, kui sõbrad läbi astuvad ja igaüks midagi kaasa ka toob, puuvilju või jooke või muud, kui just ise eelmisel päeval turult või suuremast poest nädala ostudega võidurõõmsalt koju ei tuldud.

      Delete
    4. Njah, brunch pole mõeldis pohmelli raviks pühapäeviti. Ehk pohmelli pühapäev vanade õlleõhtule laupa saunakal vms.

      Delete
  5. Brunchile polegi eestikeelset vastet, ma ei nõustuks ka hilise hommikusöögi definitsiooniga, sest oma olemuselt on brunch ikkagi natuke luksuslikum, kestab kauem, sisaldab tõepoolest alkoholi (mimosa või ka lihtsalt vahuvein), võib sujuvalt üle minna õhtusöögiks...

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!