Monday, December 9, 2024

Maailma lõpu taga ja rezhiimi lõpp

Üheksanda õlle avamisega sain lõpuks ringi peale, seekordne kõikse kangem 9.5% alkosisaldust mahuprotsendi järgi, värv hele aga maitse eee... kange ja kibe nagu üks käsitöö IPA olema peab. Õlle nimeks: "Ce n'est pas la FIN du MONDE". Purgil oleva pildi põhjal oleks omast tarkusest pakkunud tõlkeks "Maailma lõpu taga", sest seal kujutatud Kanada mandriosast veelgi põhja poole jäävat arktilist saarestikku, mis valgele inimesele terra incognita palju kauem kui Labrador või Ameerika mandri lääneosa. Paraku osutus AI pakutud korrektseks tõlkeks "See ei ole maailma lõpp". Tehniliselt muidugi maailmal kui kerapinnal asuval krobelisel tasapinnal ei saagi olla lõppu, lõpu poole liikudes jõuad algusse tagasi. 

Houblonnée à souhait, cette bière dorée alliant la complexité d’une bière triple belge à la puissance des IPA du Nouveau Monde se situe au confluent de deux cultures.

See maitsvalt humalane kuldne ale ühendab Belgia "kolmekordse" keerukuse uue maailma IPA jõulise maitsega olles parimaks näiteks kultuuride ristumisest.

À l’image de nos ancêtres français explorant l’intérieur du continent à la recherche de nouveaux territoires, à votre tour maintenant d’explorer.

Nii nagu meie prantsuse maadeavastajatest esivanematel, kes uurisid mandri sisealasid uute territooriumide otsingul on ka teil nüüd võimalus asuda avastama.

Diktaatorid püsivad pjedestaalil lühikest aega!
Lõpu teemaga sobib ideaalselt kokku Süüria rezhiimi lõpp, mis tuli kõrvaltvaatajatele ootamatu kiirusega nagu välk selgest taevast. Vaevalt mässulised isegi nii kiiret edu lootsid. Suured linnad, mille pärast varem kuid lahinguid peeti, langesid mõne päevaga. Üheks põhjuseks muidugi vene ja iraani vähene toetus, kel momendil tähtsamad probleemid kui Assadi võimul hoidmine.

Tegu järjekordse hea näitega, kui kiiresti võib väljastpoolt suht tugevana paistev, kuid tegelikult läbinisti mäda süsteem kokku variseda. Võrreldav NL, Ida-Saksa ja kogu Ida bloki kokkuvarisemisega. Idanaabri türanni paneb higistama mõte Caucescu peale, Assadile sai ta ise varjupaika pakkuda aga ilmselge, et putkat ei hakka keegi oma hõlma alla võtma kui just Põhja-Korea välja jätta. Küsimus pole kas vaid millal saame Kremli pärdikut laternapostil kõlkumas või punasel väljakul vedelemas näha. Kas 10 aasta või 10 päeva pärast, võimatu ette ennustada, aga varem või hiljem see juhtub. Küllap tüüp mõistab seda isegi üritades võimalikult kaua välja vedada.

Suureks küsimärgiks kujuneb mis saab vene baasidest Süürias. Kuna vene näol tegu regionaalse mitte globaalse haardega võimukeskusega on sisuliselt tegu propaganda eesmärke teenivate sõjaliste objektidega. Kainelt kaalutledes oleks venel optimaalne tõmmata jõud koju kuid tegu prestiizhi küsimusega. Süüriast täielikult taandudes kaoks logistiline tugi nii Aafrika operatsioonidele kui teoreetiline võimalus Lähis-Idas kaasa rääkida. See tooks omakorda kaasa Kuuba, Venetsueela, Nikaraagua, ... kaotamise lõplikult Hiinale. Ja polekski impeeriumist järgi enam muud kui ilma jäsemeteta isuäratav lihakeha, millel suht vaba pääs vaid Põhja Jäämerele ja Vaiksele Ookeanile.

Eks aeg näitab, kes Süürias võimule pääsevad ja kuidas sealsed arengud kulgevad. Arvatavasti pole kellel iganes esimeseks prioriteediks vene baaside vallutamine või hävitamine, ehkki venkud ilmselgelt vaenlased. Lääneriigid ja Türgi peaks jõuliselt kasutama esilekerkinud võimalust, paraku kahtlen et ameeriklased eesotsas lahkuva presidendiga või valitsuskriisis prantslased otsustavalt tegutseksid. Võidab see, kes sogases vees kõige osavamaks kalameheks osutub. Samas kui vaadata, mis juhtus Iraagis või Liibüas, tundub kõige tõenäosem suur segaduste aeg ja kodusõda, kus nõrga keskvalitsuse juures erinevad rühmitused eri piirkondades tegelikku võimu omavad.

4 comments:

  1. arvestades, kui.. aimutud ameeriklased seal toimuva suhtes olid, tundub mulle, et parem, kui nad seal ei susserdaks, sest nende teadmised kohalikust olukorrast ei paista suuremad asjad olevat. nii et tuleb tunnistada, ma olen nüüd selle hetke ära näinud, kus ma olen mingi Donald Trumpi avaldusega nõus.

    Humanitaarabi oleks küll kindlasti rikkamatelt riikidelt vaja, kasvõi selle kaalutlusega, et nüüdsest saaks PÄRISELT Süüria pagulasi nende kodukohas aidata, sest nüüd pidavat nad juba sinna tagasi kippuma (keegi just võrdles Afganistaniga - kui Afganistanis USA abiga hoitud süsteem kokku kukkus, hakkasid kohalikud sealt põgenema; kui Süürias Vene abiga hoitud süsteem kokku kukkus, hakkasid kohalikud tagasi tulema). Ja kõik need väljapääsenud poliitvangid vajavad palju abi, mõni ei oska pärast vangilaagri aega enam korralikult rääkida ega käiagi. psühhotraumadest rääkimata.

    Kui ma vaatan, mis süürlased veebis kirjutavad, siis kommentaaridele stiilis "sealt võib tulla uus Liibüa", reageerivad nad peamiselt "te ilmselt ei tea, kui jube Süürias oli, me oleks Assadi ajal ainult unistanud, et meil oleks nagu Liibüas."

    Sest Assad oli valitseja, kes ühendas kaks halba: repressiivne diktatuur ja samas täielik kaos ja kodusõda. ühesõnaga, ta ei saanud sellegagi hakkama, mille eest igasuguseid jõledaid autokraate tavaliselt kiidetakse, et oleks stabiilsust hoidnud.


    ReplyDelete
    Replies
    1. sest täpselt see - "kodusõda, kus nõrga keskvalitsuse juures erinevad rühmitused eri piirkondades tegelikku võimu omavad" - ju oligi, + hirmsad repressioonid Assadi enda käpa all oleval lapikesel. Praegu hakkab sealse vägivalla mastaap alles ilmsiks tulema, sest kõigist tapetutest ei teatud, et nad on ära tapetud, ja kõigist vangilaagrielanikest seda, et nad on vangis.

      ja juba enne selle päevavalgele tulekut ütles statistika, et Assadi & co (sh venelaste) jõudude käes on Süürias rohkem tsiviile ära tapetud kui kõigi teiste käes kokku. Peamiselt samasuguse tuima pommitamisega nagu venelased Ukrainas teevad.

      Delete
    2. Ma olen täitsa nõus, et ameeriklased on seal piirkonnas suht asjatundmatud, isegi asjatundmatumad kui venelased. Eks seepärast ja otsustusvõimetuse tõttu ka täielikud ämbrid nii Iraagis kui Afganistaanis, ehkki jõudu peaks ju teoreetiliselt olema. Ja olgem ausad, ega ma ise eriti tunne sealset olukorda, kommenteerin toetudes massiteabevahendite infole - sihuke vigane toetab teist vigast värk. Samas ei oska ette kujutada ühtki realistlikult head (nii kohalikule rahvale kui rahvusvaheliselt) lahendust kogu Lähis-Idas.

      Heav tähelepanek! - "kui Afganistanis USA abiga hoitud süsteem kokku kukkus, hakkasid kohalikud sealt põgenema; kui Süürias Vene abiga hoitud süsteem kokku kukkus, hakkasid kohalikud tagasi tulema"

      Delete
  2. Popkorniuudiseid: Iraani revolutsioonilises kaardiväes pidavat Assadi kukkumise üle vastastikune süüdistamine käima:
    https://www.telegraph.co.uk/world-news/2024/12/09/iran-armed-forces-at-war-with-themselves-fall-assad-syria/

    Üks prantsuseiraanlane, kes seda artiklit jagas, kirjutas saateks, et ega see islamivabariik seal Iraanis kah nii väga tugevail jalgeil ei seisa ja et Süüria sündmused nõrgestasid neid veelgi.

    ReplyDelete

Kõik kommentaarid ootavad modereerimist!